Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Evde Kedi Beslemenin Caiz Olmadığı Yönünde Bir Fetva Yayımladığı İddiası Doğru Değil

Diyanet, Zorunlu Olarak İhtiyaç Duyulması Dışında Evin İçinde Köpek Beslemenin Caiz Olmadığını Belirtmektedir

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (DİB / Diyanet) “evde kedi köpek beslemenin haram olduğuna” yönelik bir fetva yayımladığı iddiası geçmişte farklı tarihlerde gündeme gelmişti. Bu iddianın sosyal medyada da fasılalar hâlinde tekrar dolaşıma girdiği görülüyor.

Diyanet’in evcil hayvan beslemenin caiz olmadığına dair fetva verdiği iddiasını aktaran sosyal medya paylaşımlarından bir örnek şu şekilde sunulabilir:

Vartolu Özer:

“Yeni duydum Diyanet yine fetva vermiş:

“Evde kedi beslemek caiz değil,” demiş.

Peki bizim Millet olarak diyaneti beslememiz caiz mi.?”

 

diyanet kedi kopek fetva

 

Bu paylaşımdaki iddianın kökeninin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2017 yatılı yaz kuran kursu programına dair internet basınında yer alan Şafii mezhebinin kedi ve köpek beslemeye dair görüşünü içeren aktarıma dayandığı anlaşılıyor.

Sol Haber‘in konuya ilişkin aktarımı şu şekildeydi (ilgili haber metninde Diyanet’in bu konuda bir fetva yayımladığına dair bir ifade kullanılmamış):

‘KEDİ KÖPEK BESLEMEK HARAM, TELEVİZYON GÜNAH’

Öte yandan, Diyanet tarafından hazırlanan Yatılı Kuran Kursları Programı’nda, Şafiilik mezhebinin anlatılmasına özel önem verilmesi dikkat çekti.

Kurslarda, “İbadet Alanının Kazanımları” başlığı altında, kedi köpek beslemeyi haram, televizyon izlemeyi günah, kadın ve erkeğin el ele tutuşmasını ise “mekruh” ilan eden Şafii mezhebinin ibadet alanındaki farklı uygulamaları çocuklara anlatılacak.

 

İleri sürülenin aksine, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın evde “kedi” beslenmesinin caiz olmadığını işaret eden bir fetvası bulunmuyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun inanç, ibadet, ahlak ve sosyal hayat ile ilgili güncel fetva, karar ve mütalaalarını derleyen yayınlarda bu yönde bir fetvaya rastlanamıyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun internet sitesinde ya da Fetvalar adlı yayınında kedi beslenmesinin caiz olmadığına yönelik bir fetva bulunmuyor (2018. Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları: 1066).

Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı evde köpek beslemenin caiz olmadığı yönünde fetva vermektedir.

Evde kedi ve köpek beslemenin dinî boyutuna yönelik görüşü / fetvası hakkında Diyanet’ten bilgi talebinde bulunduk. Bilgi talebimize sunduğu sunulan yanıtta DİB, evde kedi ya da köpek beslemenin caiz olmadığına dair bir fetva yayımlayıp yayımlamadıklarına yanıt vermedi. Ancak, zorunlu ihtiyaç duyulduğu hâller dışında ev içinde köpek beslemenin caiz olmadığını aktardı.

Diyanet’in sunduğu değerlendirme şu şekildeydi:

Hayvan sürüleri, ev, ekin ve eşyaları koruma, görme engelliler için kılavuzluk etme ve emniyet kapsamında bazı tespit çalışmalarında yardımcı olma gibi amaçlar doğrultusunda köpek beslemek caizdir. Ancak dinimizde zorunlu bir ihtiyaç olmaksızın ev içinde köpek beslenilmesi hoş görülmemiştir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.v.), “Melekler, içerisinde köpek bulunan eve girmezler.” (Buhârî, Libâs, 88; Müslim, Libâs, 83, 87) buyurmuştur. Öte yandan ev içerisinde köpek bulunması, namazın sıhhatine engel olmasa da namaz kılınacak kıyafet ve yere köpeğin idrar, dışkı veya salyasının bulaşması namaza engeldir. Bu itibarla yukarıda belirtildiği şekilde zorunlu olarak kendilerine ihtiyaç duyulması dışında evin içinde köpek beslemek caiz değildir.

 

diyanet evde kedi kopek fetva

 

Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz ise 2005 yılında verdiği bir demeçte “köpek giren eve melek girmez” hadis rivayetini şu sözlerle “zayıf” olarak nitelemişti:

“Bazı hastalıkların ev halkına bulaşacağı ihtimaline karşılık o günkü şartlarda köpeğin evin içinde değil, dışında bulundurulması tavsiye edilmiş, işin aslı bu. Köpek ve resim olan eve melek girmez diye bir hadis olduğu rivayet ediliyor bazı kitaplarda. Ancak bu sağlam bir rivayet değil. Hocamız bu zayıf rivayete dayanarak böyle bir açıklamada bulunmuş. Köpek beslenen eve melek girmez diye de bir şey yok, hocanın bu sözlerine katılmıyorum.”

 

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...