Fotoğrafta elinde alkol kadehi tutarken görülen kişinin Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın oğlu olduğu iddiası doğru değil

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın bir oğlu bulunmuyor. Erbaş, 4 kız çocuğu sahibi. Soldaki fotoğraf damadına ait. Sağdaki kişiyle bir akrabalık bağı yok.

Yanlış İddia

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın bir oğlunun olduğu ve içki içtiği iddiasıyla 2 fotoğrafın sosyal medya platformlarında dolaşıma sokulduğu görülüyor.

 

Diyanet İşleri Başkanı’nın oğlunun içki içtiği ifade edilerek iki farklı kişinin fotoğrafları yan yana konularak sosyal medyadan paylaşılmaya başlandı. Bu iki kişiden birinin elinde ise içki bardağı vardı ve Erbaş’ın oğlu olduğu bilgisi sosyal medyada yayılmaya çalışılıyordu.

 

VartoLu (@ironik_li): “Diyanet işleri başkanı Ali Erbaşın oğlu, Babası içki helaldır diye bir fetva çıkarır mı acaba 😉”

 

diyanet-isleri-baskaninin-oglu-alkol

 

Dr. Esmeralda (@Esmeral42507697): “Diyanet işleri başkanı Ali Erbaşın oğlu, Viski ile keyif yaparken de sizin vergilerinizi emcüklüyor.”

 

diyanet-isleri-baskaninin-oglu-icki

 

Fotoğrafta elinde kadehle görüntülenen kişi Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın oğlu değil. Fotoğrafı kullanılan şahsın Ali Erbaş’la bir akrabalık bağı bulunmuyor. Ali Erbaş’ın bir oğlu yok. Erbaş, 4 kız çocuğu sahibi. Fotoğrafta elinde bardak bulunmayan şahıs Ali Erbaş’ın damadı Mehmet Sefa Küçük. 

 

Paylaşılan 2 fotoğraftaki şahıslar aynı kişi değil.

Soldaki fotoğraftaki kişi Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın damadı Mehmet Sefa Küçük.

Ali Erbaş’ın oğluna ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görsel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şahitliğini yaptığı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kızı Şeydanur ile Mehmet Sefa Küçük’ün 3 Temmuz 2019 tarihli nikah töreninden.

 

diyanet-isleri-baskaninin-oglu-dugunu

 

Sağdaki fotoğraftaki elinde kadeh görülen kişinin kimliği tespit edilemedi.

Elinde kadehle görüntülenen kişinin fotoğrafı 2013 yılında dönemin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in oğlu olduğu iddiasıyla paylaşılmıştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşavirliği bu iddiayı ilgili dönemde yalanlamış ve şu açıklamayı yayımlamıştı:

“Bir haftadır sosyal medya ortamlarında Sayın Diyanet İşleri Başkanı’na izafe edilen resimdeki şahıs Başkanımızın oğlu değildir. Sosyal ortamlarda paylaşılan bu haber ve fotoğraf tamamen yalan, düzmece ve bir iftiradan ibarettir. Sorumlularla ilgili yasal süreç başlatılmıştır.”

2023 yılına gelindiğinde ise elinde kadehle görüntülenen şahsın fotoğrafı bu defa DİB Başkanı Ali Erbaş’la ilişkilendirilmiş.

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşaviri Burak Orhan iddiayla ilgili şu tekzibi paylaştı:

Yalancılık bölücü yapılarla bağlantılı trollerin temel meziyeti @ironik_li ve @esmeral42507697  trol hesaplarından Diyanet İşleri Başkanımızın oğlunun içki içtiği yalanı ortaya atılıyor. Birincisi sayın başkanımızın erkek evladı yok, 4 kız evladı var. Biraz araştırsalar öğrenebilirlerdi. İkincisi soldaki fotoğraftaki Sayın Başkanımızın damadı. Ancak elinde içki kadehi bulunan kişi başka birisi. İki fotoğrafta farklı kişiler olduğunu vasat bir zekaya sahip bir kişi bile bakınca anlar. İçki fotoğrafındaki kişinin Diyanet İşleri Başkanımızla hiçbir akrabalık bağı yoktur. FETÖ ve PKK terör örgütleriyle bağlantılı trol hesaplarının yalanla yaptıkları kirli algı oluşturma girişimlerine itibar etmeyelim lütfen

“Bunu da yaptılar! Diyanet İşleri Başkanı’nın oğlu olmadığı halde “Oğlu var” deyip “içki içiyor” dediler!”

 


Ali Erbaş, 4 kız çocuk babası olduğunu geçmişte belirtmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...