“Kıyamam Sana” Adlı Şarkının Sözlerinin Karaköy Genelevinde Çalışan Meçhul Bir Kadın Tarafından Yazıldığı İddiası Asılsız

Leman Sam tarafından seslendirilen “Kıyamam Sana” adlı şarkının sözlerinin Karaköy Genelevi’nde çalışan bir seks işçisi tarafından yazıldığı iddiası doğru değil. Bahse konu şarkının sözleri Zeynep Talu tarafından yazılmış olup, Zeynep Talu şarkı sözlerinin iddia edildiği gibi bir arka plana sahip olmadığını belirtmektedir.

Yanlış İddia

 

Halkımızın şarkı ve türkülerle ilgili şehir efsanesi uydurmakta pek mahir olduğunu örnekleriyle daha önce ortaya koymuştuk. Orhan Seyfi Orhon’un Veda Busesi’ni kanserden ölen kızının ardından yazdığı, Aşık Daimi’nin “Ne Ağlarsın Benim Zülfü Siyahım” türküsünü oğlunun ölümü üzerine yazdığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını aktarmıştık. Bugünkü konumuz ise “Kıyamam Sana” adlı şarkının sözlerinin hikâyesi. İddia ise, “Kıyamam Sana” şarkısının sözlerinin Karaköy Genelevinde çalışan meçhul bir kadın tarafından yazıldığı.

Öncelikle Leman Sam tarafından seslendirilen şarkının güftesini aktaralım:

Bir gün anlayacaksın neden sessizce gittiğimi
Senden vazgeçmek uğruna nasıl bir savaş verdiğimi
Mevsim kış olur hani bir yudum güneş bulamazsın
Sonsuz uçurumlardaki çiçeklere dokunamazsın

Her sabah bir sayfa daha eksilip gidiyor ömrümden
Gönlümün yıkıntılarında can çekişiyor umutlarım
Ellerimde acı var ellerini tutamam kıyamam kıyamam sana
Yollarımda ayaz var yaklaşma yollarıma kıyamam kıyamam sana
Karanlık gecelere ortak edemem seni kıyamam kıyamam sana

 

Leman Sam’ın yorumunu da bırakalım şuraya, şarkıyı çıkaramayan olması ihtimaline karşı…

 

İnternette bulduğu popüler uydurma iddiayı olduğu gibi aktaran Onedio gibi sitelerde paylaşılan Kıyamam Sana’nın sözlerinin hikâyesine yönelik iddia kısaca şöyle:

“Karaköy Genelevi’nde çalışan meçhul bir kadın.Bir gün beklemediği anda hamile olduğunu öğrenir. Bulunduğu ortamı ve şartları düşününce bebeğinden vazgeçmekten başka çaresi yoktur. Evlatlık vermeye karar verir ve bu sözleri yavrusuyla beraber olduğu o son gece yazar.”

 

Kıyamam Sana şarkısının sözlerinin Karaköy Genelevinde çalışan meçhul bir kadın tarafından yazıldığı iddiasını içeren tweet
Kıyamam Sana şarkısının sözlerinin Karaköy Genelevinde çalışan meçhul bir kadın tarafından yazıldığı iddiasını içeren tweet

 

Daha uzun bir anlatı ise şöyle:

“Leman Sam’ın “Kıyamam Sana” şarkısını dinlemeyeniniz yoktur sanırım. Bu şarkıyı bir aşk şarkısı sanıyorsunuz değil mi?

Hayır değil.

Söz yazarı Karaköy Genelevi’nde çalışan meçhul bir kadın. Bir gün beklemediği anda hamile olduğunu öğrenir.

Bulunduğu ortamı ve şartları düşününce bebeğinden vazgeçmekten başka çaresi yoktur. Evlatlık vermeye karar verir ve bu sözleri yavrusuyla beraber olduğu o son gece yazar.

Çaresiz bir annenin kaleme aldığı Leman Sam’ın bestelediği bu şarkının sözleri şöyle;

[Kıyamam Sana adlı şarkının sözleri]”

 

Kıyamam Sana şarkısının sözlerinin Karaköy Genelevinde çalışan meçhul bir kadın tarafından yazıldığı iddiasını içeren paylaşım
Kıyamam Sana şarkısının sözlerinin Karaköy Genelevinde çalışan meçhul bir kadın tarafından yazıldığı iddiasını içeren paylaşım

 

Okuduğunuz bu iddia aslında büyük ihtimalle trollükten büyük haz alan bir şahıs tarafından uydurulmuş asılsız bir hikâyeden ibaret.

Şarkının sözleri Zeynep Talu’ya ait.

Zeynep Talu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Kıyamam Sana’nın sözlerinin hikâyesinin Karaköy Genelevi’nden bir seks işçisine dayandığı iddiasını yalanlamıştı.

“Leman Sam’a yazdığım “kıyamam” adlı şarkı sözlerimle ilgili bu saçma hikayeyi kim uydurmuş bilemiyorum. Son günlerde gelen sayısız mesaj ve soru nedeniyle buradan cevap vermek istedim. Kıyamam şarkısının sözleri bana aittir ve bu yazılanlar tamamen yalandır !!!!!!!!!!”

 

Zeynep Talu'nun Kıyamam Sana adlı şarkı sözlerinin kaynağına dair sosyal medya hesabından yaptığı açıklama
Zeynep Talu’nun Kıyamam Sana adlı şarkı sözlerinin kaynağına dair sosyal medya hesabından yaptığı açıklama

 

Zeynep Talu’nun şarkının sözlerini yazan kişi olduğu ve Karaköy Genelevi ile hiçbir bağının anlaşılmasına rağmen bu uydurma iddia, Kıyamam Sana şarkısının sözlerinin ilham kaynağının Karaköy Genelevinde çalışan bir kadın olduğu yönüne evrilmiş.

Bu uydurma hikâyeyi sitesinde aktaran Onedio’nun şöyle çark ettiğini görüyoruz:

Efsane şarkının söz yazarı Zeynep Talu. Ancak sözlerin ilham kaynağı Karaköy’de genelevde çalışan meçhul bir kadın.

 

Kıyamam Sana şarkısının sözlerinin Karaköy Genelevinde çalışan meçhul bir kadın tarafından yazıldığı iddiasını içeren Onedio yazısı
Kıyamam Sana şarkısının sözlerinin Karaköy Genelevinde çalışan meçhul bir kadın tarafından yazıldığı iddiasını içeren Onedio yazısı

 

Kıyamam Sana’nın Sözlerinin Hikâyesini Yanlış Aktaran Yazarlar

Trakya Gözlem’deki “Bilmek Zorunda Değilsiniz” başlıklı 30 Ocak 2019 tarihli yazısında Nazmi Metin bu saçma hikâyeyi okurlarına gerçek hayattanmış gibi aktarmış:

"Leman Sam'ın "Kıyamam Sana" şarkısını dinlemeyenimiz yoktur sanırım. Bu şarkıyı bir aşk şarkısı sandık veya sanıyorsunuz değil mi ? Hayır değil. Söz yazarı Karaköy Genelevinde çalışan meçhul bir kadın. Bir gün beklemediği bir anda hamile olduğunu öğrenir. Bulunduğu ortamı ve şartları düşününce bebeğinden vazgeçmekten başka çaresi yoktur. Evlatlık vermeye karar verince bu sözleri yavrusuyla beraber olduğu o son gece yazar."

 

kıyamam sana hikayesi

Yorumunuzu yazınız...