Kazakistan’ın Başkentinin İsminin Astana Olduğu İddiası Doğru Değil

Kazakistan 20 Ekim 1997’de başkentini Alma Ata’dan Akmola’ya taşımıştı. Akmola’nın ismi ise 6 Mayıs 1998 tarihinde Kazakça’da “başkent” anlamına gelen Astana olarak değiştirilmişti. Kazakistan’ın başkenti Astana’nın ismi 2019 yılı Mart ayında ise ülkenin 28 yıl devlet başkanlığını üstlenen Nursultan Nazarbayev’den esilenerek Nur-Sultan olarak değiştirilmiştir.

Yanlış İddia

 

Kazakistan’ın başkenti konusunda ezberleri 1990’lı yıllarda kalan ve Kazakistan’ın başşehrinin isminin hâlâ Alma Ata olduğunu sanan köşe yazarlarından tespit edebildiklerimizi daha önce aktarmıştık. Köşe yazarları ve toplumumuz, başkentinin yeni ismine iyice alışmaya başlamışken Kazakistan tekrar bir değişiklik yaparak başkentlerinin ismini değiştirdi ve yeni bir karmaşa tetiklendi.

1927 yılında resmen Alma Ata adını alan ve 1929 yılında Kazakistan’ın başkenti ilân edilen eski başkent, 1997 yılında bu unvanını Astana’ya kaybetmişti. Kazakistan 20 Ekim 1997’de başkentini Alma Ata’dan Akmola’ya taşımıştı. Başşehir ilân edilen Akmola’nın ismi ise 6 Mayıs 1998 tarihinde Kazakça’da “başkent” anlamına gelen Astana olarak değiştirilmişti. 2019 yılı Mart ayında ise Kazakistan’da 28 yıl devlet başkanlığı yaptıktan sonra görevinden istifa ederek ayrılan Nursultan Nazarbayev’in adı başkente verilerek Astana’nın ismi Nur-Sultan olarak değiştirilmişti (Başkentin isminin Nursultan değil Nur-Sultan olarak yazıldığı görülmektedir).

 

Kazakistan’ın Başkentinin İsminin Hâlâ Astana Olduğunu Sanan Yazarlar

Her ne kadar Kazakistan’ın başkentinin yeni ismi olsa da, yazarların Kazakistan’ın başkenti konusundaki ezberi kolay kolay değişemediği görülüyor.

Hürriyet Gazetesindeki “Nazarbayev yeni bir liderlik inşa ediyor” başlıklı 2 Mayıs 2019 tarihli yazısıyla Yalçın Bayer:

"KAZAKİSTAN’ın başkenti Astana’da Barış ve Hoşgörü Sarayı’nda (Piramit) Kazakistan Halkları Asamblesi’nin 27. kongresinin oturumu geçen hafta yapıldı."

Yeni Şafak Gazetesindeki “Zirvede esen yeller” başlıklı 5 Haziran 2019 tarihli yazısıyla Taha Kılınç:

"2011’de Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen “38’inci Dışişleri Bakanları Konseyi”nde mevcut ismini alan İslâm İşbirliği Teşkilâtı (...)"

 

Yorumunuzu yazınız...