Paylaşılan Videonun Kazakistan ya da Meksika’da Öldürülen Kurt Adama ya da 2 Metre Boyundaki Kurda Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Tiktok ve Youtube başta olmak üzere çeşitli sosyal medya platformlarında izine rastlanan gerçek hayattan bir kurt adam videosuna ait olduğu iddiasıyla paylaşılan videonun arka planını aktaracağız…

 

 

Bahse konu kaydı gerçek bir kurt adama ait olduğu iddiasıyla aktaran paylaşımlardan bir örnek:

 

“GERÇEK BIR KURT ADAM TİKTOK VIDEOYA YASAK GETİRDİ…!!! KAZAKİSTAN DA ARAÇ ÇARPARAK ÖLMÜŞ. #wolfman #kurtadam #konuşulanamayan”

 

gerçek bir kurt adam

 

Aynı kaydı Kazakistan’da meydana gelen bir trafik kazasında ölen 2 metre boyunda bir kurda ait olduğu iddiasıyla paylaşanlara da rastlamıştık.

 

“Kazakistan’ın Almaty şehri yolunda seyreden bir araç bir canlıya çarptı. Kazadan sonra araçtan indiklerinde çarptıkları canlının 2 metre boyunda bir kurt olduğu ortaya çıktı.”

 

2 metre boyunda kurt

 

Söz konusu video, Kazakistan’ın yanı sıra Meksika’da kaydedildiği iddiasıyla da paylaşılmıştı.

Sanılanın aksine bahse konu video kayıt gerçek hatta yakalanarak öldürülen bir kurt adama değil.

Joseph-Rob Cobasky adlı makyaj ve özel efekt sanatçısının kurt adam temalı çalışmasının gerçek sanılarak sosyal medyada paylaşıldığı anlaşılıyor.

Anılan videonun kaynağı, Joseph-Rob Cobasky’nin Instagram hesabındaki 7 Mart 2021 tarihli paylaşımdı (Videonun orijinal kaydı dinlendiğinde kurt adam çalışmasının film çekiminde kullanıldığının belirtildiği duyulabiliyor).

 

kurt adam heykeli

 

 

Joseph-Rob Cobasky, bahse konu çalışmasıyla poz verdiği fotoğrafı Instagram profilinde “özel efekt” (special effects – sfx), “özel efekt makyaj sanatçısı” (sfxmakeupartist) etiketleriyle birlikte paylaşmıştı.

 

rob cobasky kurt adam

 

 

Yorumunuzu yazınız...