Video Kaydındaki El Şeklindeki Bulutun ABD’de Görüldüğü İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

“El şeklinde bulut”un görüntülendiği iddiasıyla bir video aylar önce ABD başta olmak üzere çeşitli ülkelerden kullanıcılar tarafından sosyal medya platformlarında paylaşılmıştı. İlk gözlemlediğimizde videodaki bulutun gerçek hayattan olmadığını, Türkiye’den kullanıcılar tarafından yaygın şekilde paylaşılmadığı için aktaramamıştık. Artık harekete geçmenin zamanı gelmiş görünüyor.

 

 

Anılan videoyu “ABD’de görüntülenen enteresan bulut oluşumu” ya da “ABD’de sıradışı bir bulut” notlarıyla sosyal medyada aktaran paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

 

el şeklinde bulut
Medyanın 51 Tonu adlı profilin el şeklindeki bulutu içeren videoyu gerçek hayattan sandığı paylaşımı

 

el şeklinde bulut
Hava Forum adlı profilin el şeklindeki bulutu içeren videoyu gerçek hayattan sandığı paylaşımı

 

Maradona’nın vefatının ardından “görüntüler Maradona’nın doğduğu Arjantin’in Lanus şehrinden” notuyla bahse konu görüntünün paylaşıldığına da şahit olduk:

 

tanrının eli bulut

 

Farklı bulut formasyonları nazara alındığında basına “el şeklinde bulut” gözlemlendiğine dair birçok haberin yansıdığı, bazılarınca ele benzer bulut görüntüsünün “Tanrı’nın eli” ya da “(Hz.) İsa’nın eli” olarak yorumlandığı da görülebiliyor.

Ancak, işbu yazının konusu video kaydı gerçek hayattan değil.

 

El Şeklinde Bulut Videosu Dijital Düzenleme İle Oluşturulmuş

Gökyüzüne doğru uzanan el şeklinde bulutu yansıtan video kaydı Jessen Carlos adlı sosyal medya kullanıcısı tarafından oluşturulmuş.

https://www.youtube.com/watch?v=7C0yY8hjTDM

 

Jessen Caros tarafından oluşturulan bahse konu video kaydı 10 Nisan 2020 tarihinde sosyal medya hesabında paylaşılmış.

 

el şeklinde bulut

 

Bahse konu dijital montajın 3D render tekniğini kullanılarak nasıl oluşturulduğuna dair bir video kaydına Jessen Carlos’un Youtube kanalında  rastlanabiliyor.

 

https://www.youtube.com/watch?v=cvXzMByikm8

 

 

el şeklinde bulut

 

Jessen Carlos’un Youtube kanalı ve sosyal medya kanalları incelendiğinde benzer birçok montaj videonun paylaşılmış olduğu görülebiliyor.

 

Video Kaydındaki El Şeklindeki Bulutu Gerçek Sanan Yazarlar

İzzet Çapa, 31 Temmuz 2020 tarihli sosyal medya paylaşımında “ABD’de, sıradışı bir bulut.” notuyla bahse konu video kaydını aktarmıştı (videoyu alıntıladığı profilin notunu Türkçeye çevirmiş en azından).

 

el şeklinde bulut
İzzet Çapa’nın el şeklindeki bulutu içeren videoyu gerçek hayattan sandığı paylaşımı

Yorumunuzu yazınız...