Videoda Evlerin Üzerinde Görülen Kütle Bir Tsunami Dalgası Değil ,”Bulut”

 

Sosyal medyada bir bulut kitlesinin tsunami dalgası sanılarak paylaşıldığı görülüyor.

 

“Tsunami nin ALLAH TARAFINDAN insanlara bi cezamı yoksa günahlara kefaret mi Bizler bilici değiliz! Mö 1500 yılında Miken imparatorluğunu büyük volkan patlaması neticesinde Tarihten silmiş Anadolunun ege kıyıları tsunamiden etkilenmiş, binlerce insan #ölmüş tür”

 

tsunami dalgasi bulut

 

Bahsi geçen video:

 

 

Tsunamilerin yol açtığı dalgalar devasa yüksekliklere ulaşabiliyor.

9 Temmuz 1958 tarihinde Alaska’da meydana gelen depremin ardından oluşan megatsunaminin etkisiyle oluşan 524 metrelik dalganın tarihteki en yüksek dalga olduğu biliniyor.

 

https://www.youtube.com/shorts/M2ZowcrOxac

 

Her ne kadar tsunamiler dev dalgalara yol açsa da, paylaşılan video, tsunami dalgasını değil olağan dışı bir bulut formasyonunu içeriyor.

ABD’nin Ohio eyaletindeki Cincinnati kentinde kaydedilen videoda konutlara doğru yuvarlanarak hareket eden “yuvarlanan” (tüp) bulut görülüyor.

Bu olağandışı görünümü yansıtan videonun devamı izlendiğinde Tsunami dalgası sanılan görüntünün bir buluta ait olduğu anlaşılabiliyor.

 

tsunami dalgasi bulut

 

tsunami dalgasi bulut

 

Alçak, yatay, tüp şeklindeki “yuvarlanan” (tüp) bulut (“roll cloud”), bir “ark bulutu” (“arcus cloud”) türüdür.

Nadir görülen bu bulut türü için Meteoroloji Genel Müdürlüğü şu açıklamayı sunmaktadır:

YUVARLANAN/TÜP BULUT (ROLL CLOUDS) [i] Çok az görülen, alçak seviyeli, yatay uzantılı tüp şeklindeki bulut. Bu tür bulutlar cumulonimbus bulutlarının tabanından ayrılır ve oraja neden olur.

Dağların rüzgar almayan taraflarında oluşan altocumulus türü bulut. Hava yatay bir eksen etrafında döner ve türbülans yaratır. Altocumulus lenticularis bu tür bulutlara iyi bir örnektir.

 

 

Yorumunuzu yazınız...