Japonya’da 1 Ocak 2024 Günü Meydana Gelen 7.5 Büyüklüğündeki Depremin Ardından Meydana Gelen Tsunamiye Ait Zannedilen Görüntüler

 

Japonya’nın kuzeydoğusundaki İşikawa eyaleti kıyısında 1 Ocak 2024 günü 1,5 saat içerisinde en büyüğü 7,6 olan 9 deprem kaydedildi. 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından tsunami alarmı verildi. Akabinde Japonya deprem sonrası en yüksek tsunami uyarısını düşürdü.

Japonya’daki depremin ardından meydana gelen tsunamiye ait olduğu iddiasıyla yine eski tarihli görüntüler dolaşıma sokuldu.

 

Japonya’da 11 Mart 2011 günü meydana gelen 9,0 büyüklüğündeki depremin ardından kuzeydoğu kıyılarını vuran tsunamiye ait görüntüler güncel sanıldı.

 


2011 Tsunamisi ile birlikte hareket eden tekneler…

 

 

 

 

11 Mart 2011 günü tsunamiyle birlikte karada ilerleyen sular…

 


 

Endonezya’nın Sumatra adasındaki Kampar Nehri kıyısında 2020 yılında kaydedilen güçlü akıntı Japonya’daki tsunamiye ait sanılmış.

 

 

 

Alaska’daki 7.4 Büyüklüğündeki Depremin Ardından Meydana Gelen Tsunamiye Ait Sanılan Videolar

 

16 Temmuz 2023 günü ABD’ye bağlı Alaska Yarımadası’nda 7,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS), Alaska Yarımadası bölgesinde meydana gelen depremin merkez üssünün Alaska’nın Sand Point şehrine 98 kilometre mesafede olduğunu açıkladı. Aleut çukuru karşısında gerçekleşen bir kırılma ile meydana gelen depremin yol açtığı sarsıntının ardından tsunami uyarısı yapıldı. Tsunami uyarısı yapılan bölgede sular yükselmeye başladı.

Alaska’da 7,2 büyüklüğünde deprem meydana gelmesinin ardından haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında eski tarihli tsunami görüntüleri güncel olduğu iddiasıyla paylaşılmaya başlandı.

 

alaska-tsunami-goruntusu

 

 

Paylaşılan videoların ABD’nin Alaska bölgesinde 16 Temmuz 2023 günü meydana gelen 7,2 büyüklüğünde depremin ardından oluşan tsunamiye ait olduğu iddiası doğru değil.

 


Alaska’da kaydedildiği iddiasıyla paylaşılan tsunami görüntüleri 17 Haziran 2017 tarihinde Grönland’daki Nuugaatsiaq adlı balıkçı köyünden.

 

tsunami-gronland

 

Google Haritalar’da kayıtlı Nuugaatsiaq‘ten görüntülerle paylaşılan video örtüşüyor.

 

 

Umiammakku Nunaat yarımadasının güney yamacında meydana gelen devasa bir toprak kaymasının neden olduğu tsunamide denizin 11 evi yuttuğu, denize sürüklenen en az 4 kişinin ise kayıp olduğu bildirilmişti.

Fiyorttan düşen kayaların ve yamaç tortularının tetiklediği dev dalganın yüksekliğinin başlangıçta 90 metreyi aştığı, Nuugaatsiaq köyüne ulaştığında ise tsunami dalgasının yüksekliğinin yaklaşık 10 metre olduğu aktarılmıştı.

 

 

Grönland’daki Nuugaatsiaq adlı yerleşim alanında meydana gelen tsunamide balıkçıların kıyıyı vuran tsunaminin ardından canlarını kurtarmak için kaçmak zorunda kaldıkları an kameralara yansımıştı.

 

 

6 Şubat 2023 günü Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından tsunami yaşandığı iddiasıyla paylaşılan görüntü de 2021 yılı Haziran ayında Grönland’da kaydedilmiş.

 

 

Tsunami bahsi geçmişken, tsunami sanılan evlerin üzerinde görülen bulut ve buluta değdiği sanılan dalgaya değindiğimiz içeriğimizi de bilgilerinize sunalım…

 

 

Bu tip görüntülerin güncel olup olmadığını tespit etmek için video doğrulama tekniklerini kullanarak arama motorlarında izini tarayabilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazınız...