Paylaşılan Metin Harun Kolçak’ın Vasiyeti Değil

Harun Kolçak’ın organlarını bağışladığını, poşetle toprağa gömülmesini, mevlit, hatim ve mezar taşı istemediğini, terekesinin ihtiyacı olanlara verilmesini aktardığı sanılan vasiyet metni şahsına ait değil.

Yanlış İddia

 

Türk müziğine katkıları ve başarılı çalışmaları ile müzikseverler tarafından sevilen bir sanatçı olarak anılan Harun Kolçak’a (15 Temmuz 1955 – 19 Temmuz 2017) ait olduğu iddiasıyla bir vasiyet metni vefatının hemen ardından sosyal medya platformlarında dolaşıma sokuldu.

 

harun-kolcak-vasiyeti-iddiasi

 

Harun Kolçak’ın vefatının 6. yıl dönümünde 2023 yılı Temmuz ayında bahsi geçen metin tekrar aynı iddiayla paylaşıldı.

 

harun-kolcakin-vasiyeti-sanilan-metin

 

Harun Kolçak’ın organlarını bağışladığını, poşetle toprağa gömülmesini, mevlit, hatim ve mezar taşı istemediğini, terekesinin ihtiyacı olanlara verilmesini aktardığı sanılan vasiyet metni şöyle:

“Bütün organlarımı bağışladığım için büyük ihtimalle öldüğümde beni size poşetle verecekler. O yüzden fazla kurcalamayın.

Cesedimi o poşetle toprağa gömüp üzerine bir ağaç dikilmesini istiyorum. Mezar taşı isim falan istemiyorum.
Ne cenazemde ne de sonrasında 3’üydü, 7’siydi, 40’ıydı gibi bahanelerle yemek falan vermeyin. Yok şunu çok severdi, yok canı için yiyelim gibi saçmalıklarla karnınızı şişirmeye bahane aramayın. Siz etli pide yiyin diye ölmedim ben. Benim canım için yediğiniz her lokma boğazınızda kalır. Bilesiniz.

Öyle mevlit falan bahanesiyle hatim indirmeye, arkamdan iyiliğim için dua falan etmeye kalkmayın. Yaşarken yapmadığınız iyiliği ölünce yapmaya kalkmayın. Yemem.

İlla birilerine yemek vermek isterseniz sokak hayvanlarına verin. (Bu en net isteğimdir.)

Benim malım kıymetlidir. Hiçbir eşyamı bir tanıdığa vermeyin. Giysilerimi aş evine ya da sosyal hizmetlere verin. Diğer eşyalarımı atın ya da yakın. Benden geriye hiçbir şey kalmasın.

Beni tanıyanlar iyi bilir ki biraz fazlaca açık sözlüyümdür.

O yüzden gönlüm ister ki hepinizden önce öleyim. Sonraya kalıp da kimsenin ölüsüyle falan uğraşamam.

Arkamdan istediğiniz kadar atıp tutabilirsiniz artık. Rahat olun. Sizinle mi uğraşacam. Ne güzel ölmüşüm.

Ve… evet. Hayvanları insanlardan daha çok seviyorum.”

 

Paylaşılan vasiyet Harun Kolçak’a ait değil.

 

Sosyal medyada hızla yayılmasının ardından Harun Kolçak’ın olduğu iddia edilen vasiyet metninin kendisine ait olmadığı sanatçının avukatı (Özlem Özbakan), menajeri ve yapım şirketi (Arpej Yapım) tarafından açıklandı.

 

Harun Kolçak’ın son albümü “Çeyrek Asır”ın ve hazırlıkları devam eden “Çeyrek Asır 2″nin yapım şirketi Arpej Yapım, Harun Kolçak’ın vasiyeti olduğu iddia edilen metin hakkında “Harun Kolçak’ın vasiyetnamesi ile ilgili asılsız haberlere itibar etmeyin!” notuyla şu açıklama yayımladı:

Değerli Basın Mensubu Dostumuz;
Şirketimiz sanatçılarından Harun Kolçak‘ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.
İnternette dolaşan ve Harun Kolçak’a ait olduğu iddia edilen yazının bir gerçekliği yoktur.
Sanatçımız böyle bir vasiyet bırakmamıştır.
Sanatçımızın cenazesi yarın (21 Temmuz Cuma) öğle namazında Teşvikiye Camii’nde, ardından aynı gün ikindi namazına mütakiben Gemlik Mezarlığı’nda dini vecibelere uygun bir şekilde dualarla son yolculuğuna uğurlanacaktır.
Sevenlerinin ve müzik sektörümüzün başı sağolsun.
Arpej Yapım

 

harun-kolcak-vasiyeti-sanilan

 

Harun Kolçak’ın aile yakınları da ünlü sanatçının böyle bir vasiyetinin olmadığını, Kolçak’ın tek isteğinin, Gemlik’te annesinin mezarının yanına defnedilmek olduğunu aktardı.

 

Harun Kolçak’ın babası eski aktör Eşref Kolçak, Işın Karaca’nın sunduğu “Beyaz Magazin” adlı programa bağlanıp “Harun’un vasiyeti yoktu” açıklamasını yaptı.

 

Eşref Kolçak, oğlunun cenazesinin daha önce kendi mezarını da yaptırdığı Gemlik İlçe Mezarlığı’nda 2010 yılında kaybettiği eşi Özcan Kolçak’ın mezarının üzerine gömüleceğini şu sözlerle belirtti:

“Benim de mezarım orada. Eşimin yanına kendi mezarımı da yaptırdım. Eşimin mezarının üzerine defnedilecek. Televizyonlar iki saatten fazladır yayın yapıyor. Sanat arkadaşları konuşuyorlar. Mukadderat, bunu değiştiremezseniz. Ne yaparsanız yapın, alnınıza ne yazılmışsa onu yaşarsınız. Ben hala söylediğim zaman kendim de şaşırıyorum. 7 yıl oldu eşimi kaybedeli. Diyorum ki 7 yıl nasıl geçti. İnsan bir yaştan sonra hiçbir şeyin farkına varmıyor. İnşallah herhangi bir aksilik çıkmaz da burada ikinci namazına yetiştirirler. Beyoğlu Belediye Başkanı telefon etti. Muhakkak öğle namazını Teşvikiye Camii’nde kıldıralım, ondan sonra yola çıkın. Bütün vasıtaları ayarlamış. Buraya gelecekler. İnşallah ikindi namazını da burada kıldırıp, orada defnedeceğiz. Sağlık sorunlarım sebebiyle İstanbul’daki törene katılamayacağım”

 

 

Harun Kolçak, Zincirlikuyu Gasilhanesi’nden alındıktan sonra Teşvikiye Camii’nde Cuma namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Bursa’nın Gemlik ilçesine getirilerek ikindi namazını müteakip Gemlik Merkez Camii’nde helallik alınmasının ardından ilçe mezarlığındaki annesinin mezarının üzerine defnedildi. Şahsına atfedilen metindeki gibi defnedilmedi.

 

 

Harun Kolçak’ın yakın dostu Sibel Benekli’ye kedi kulübesi yaptırmasını vasiyet ettiği ileri sürülmüştü.

 

Eğer organ alınacak hasta, başka hücrelere de yayılma gösteren kanser hastalıklarından (metastas) birisine, HIV virüsü (Aids) ‘ne veya Creutzfeld – Jacob hastalığının aktif virüslerine veya organları kronik fonksiyon bozukluklarına sahipse, organ alınamaz. Prostat kanseri nedeniyle vefat etmesi nedeniyle Harun Kolçak’ın paylaşılan metindeki gibi organ bağışında bulunması mümkün değildi.

 

Harun Kolçak Kimdir?

Harun Emin Kolçak, 15 Temmuz 1955 tarihinde İstanbul’da doğmuş olan Türk müzisyen ve şarkıcıdır.

Müzik kariyeri boyunca popüler ve başarılı eserlere imza atmış olan Kolçak, Türk pop müziğinin önemli isimlerinden biri olarak kabul edilir.

Kolçak, müzik yaşamına 1980’li yılların başında başlamış ve popüler müziğin çeşitli türlerinde çalışmalar yapmıştır. Kendine özgü sesi ve yorumu ile müzik dinleyicilerinin beğenisini kazanmıştır.

Sanatçının müzik kariyeri boyunca birçok hit şarkıya imza atmış olması dikkat çekicidir. “Gel Benim Ol,” “Dudaklarımda Sevda,” “Ağla Sevgilim,” “Geri Dön,” “Beni Affet,” “Gitme Seviyorum” gibi unutulmaz şarkılarıyla Türk müzik endüstrisine önemli katkılarda bulunmuştur.

Müzikal başarıları dışında, Harun Kolçak aynı zamanda tiyatro ve televizyon dünyasında da yer almıştır. Televizyon programlarında jüri üyesi ve oyuncu olarak da görülen sanatçı, geniş bir hayran kitlesine sahiptir.

Prostat kanseri nedeni ile bir süredir tedavi gören Harun Kolçak 19 Temmuz 2017 tarihinde 62 yaşında hayatını kaybetti.

 

 

Yorumunuzu yazınız...