Haiti Cumhurbaşkanının Atatürk Hakkındaki Vasiyet Efsanesi ve Köşe Yazarları

“Haiti’ye baktım haritada bir kutup kadar uzak ülke hadi gelin Haiti’ye gidelim.. Yıl 1996.. Haiti cumhur başkanı o yıl ölür!!! Bir vasiyet bırakmıştır, Haiti Cumhurbaşkanı 1996 da öldüğünde vasiyeti açılır. Vasiyetinde mezar taşına yazılması için bir metin bırakmıştır. Haiti Cumhurbaşkanının bugün mezar taşında yazan hitabeyi sizlere okumak istiyorum. Diyorki “Bütün ömrüm boyunca Türkiye’nin lideri Mustafa Kemal ATATÜRK’ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm”

İnternette yayılan, vefat eden Haiti Cumhurbaşkanı’nın Atatürk hakkındaki atfını içeren vesayet efsanesi tam olarak yukarıda yer aldığı gibi.

Ve bu efsane, bir şehir efsanesinden beklenen tüm özellikleri taşıyor. Ne bir tarih, ne bir somut delil, ne bir kişi, ne bir fotoğraf ya da başka bir teyit unsuru…

Lüzumsuz birinin kaleminden çıkarak sanal dünyada fenomen haline gelen bu  asılsız vasiyetin neden bir şehir efsanesi olduğuna dair gerekçeleri sıralayalım:

  • İddiaya mesnet oluşturabilecek herhangi bir görsel ya da yazılı metin bulunmamaktadır. İddia sadece sanal dünyaya efsaneyi atan zihnisinir lüzumsuzun kelimelerinden destek bulmaktadır.
  • Vefat eden cumhurbaşkanının vasiyetnamesine ve mezarındaki kitabeye kadar detay sunulduğu halde, bu cumhurbaşkanının kimin nesi olduğu hakkında efsane metninde tek kelime dahi edilmemektedir.
  • Haiti 1987 yılında yeni anayasanın kabulünden bu yana yarı başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Devletin başının ünvanı “başkan”dır. Cumhurbaşkanı gibi bir ünvanı kullanmamaktadır.
  • Haiti devletinin başında daha önce bulunmuş ve 1996 yılında vefat etmiş bir kişi bulunmamaktadır (Bkz: Haiti devlet başkanları listesi).
  • 1996 yılında Haiti’de “başkan” olarak görev yapmış olan 2 şahıs bulunmaktadır: i. Jean-Bertrand Aristide ve ii. René Préval. Bu iki başkan da hâlâ hayattadır.
  • Aşağıdaki gibi bazı görsellerde henüz hayatını idame ettirmekte olan Jean-Bertrand Aristide’e vasiyet yazdırılıp, öldürülüp mezara konulmaktadır (!).

haiti-cumhurbaskani-ataturk-vasiyeti

  • Bazıları, bahse konu Haitili Cumhurbaşkanının Jean-Claude Duvalier olduğunu iddia etmiş ilave olarak. Ancak, Jean-Claude Duvalier 2014 yılında vefat etmiştir. Ayrıca, Duvalier’in mezarında efsanedekine benzer bir kitabe olup olmadığına dair internet kaynaklarında herhangi bir doğrulayıcı bilgi ya da teyit edici görsele rastlanamamıştır (Haitili bu diktatör üzerinden Atatürk yüceltilmeye çalışılıyorsa birilerince vay halimize).
  • Haiti’de Mustafa Kemal Atatürk nasıl anlaşılmış ve uygulanmış, idrak edilmesi güç bir konu.

Bu efsaneyi gerekli araştırmayı yapmadan ve doğruluğunu teyit etmeden okurlarına aktaranları ifşa edelim:

Güzin Abla‘nın, Hürriyet Gazetesi’nde 9 Kasım 2012 günü yayınlanan “Ata’mızı minnetle anıyoruz” başlıklı yazısından:

"1996’da Haiti Cumhurbaşkanı vasiyetinde, mezar taşına; “Bütün ömrüm boyunca Türkiye’nin lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm” yazdırmıştır."

Neşer Doster‘in, Gerçekgündem’de 9 Kasım 2015 tarihinde yayınlanan “Kardeşin Duymaz Eloğlu Duyar” başlıklı yazısından:

"Haiti Cumhurbaşkanı Duvalier mezar taşına; “Türkiye’nin lideri Mustafa Kemal’i örnek alarak yaşadım” diye yazdırıyor."

Araştırmacı Yazar Prof. İlknur Güntürkün Kalıpçı da bu iddiayı yeterince araştırmış olacak ki (!) “İçimizden Biri ATATÜRK” başlıklı çalışmasında yer vermiş:

"Hadi gelin Haiti’ye gidelim. Yıl 1996, Haiti Cumhurbaşkanı 1 ölür. Bir vasiyet bırakmıştır. Haiti’ye baktım haritada bir kutup kadar uzak ülke. Haiti Cumhurbaşkanı 1996 da öldüğünde vasiyeti açılır. Vasiyetinde mezar taşına yazılması için bir metin bırakmıştır. Haiti Cumhurbaşkanının bugün mezar taşında yazan hitabeyi sizlere okumak istiyorum. Diyorki “Bütün ömrüm boyunca Türkiye’nin lideri Mustafa Kemal ATATÜRK’ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm"

1 Jean-Bertrand Aristide

Koskoca Profesör, söz konusu Haiti Cumhurbaşkanı olarak Jean-Bertrand Aristide’i işaret etmiş ama bilmez ki Jean-Bertrand Aristide  hâlâ hayattadır ve Atatürk’e dair bir atıf yaptığı mezar taşı bulunmamaktadır. İroniye bakın…

Burdur Gazetesi’nden Süleyman Taraşlı’nın derlediği metinde Prof. Kalıpçı’nın kapsamlı (!) araştırma yaptığı metinden faydalanır:

"Haiti'ye baktım haritada, bir kutup kadar uzak ülke, hadi gelin Haiti'ye gidelim. Yıl 1996. Haiti Cumhurbaşkanı ölür. Bir vasiyet bırakmıştır. Vasiyetinde, mezar taşına yazılmak üzere bir metin bırakmış. Bugün, 96'da ölen Haiti Cumhurbaşkanı'nın mezar taşında şunlar yazıyor: "Geçmişte Vespasyen, günümüzde Mustafa Kemal Atatürk'ü örnek olarak yaşamış olmaktan dolayı mutlu öldüm." İşte böyle bir metni mezar taşına işletebilen bir Mustafa Kemal'im daha varmış benim."

Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsiyetinin öneminin idraki için böylesi asılsız hikayelere ihtiyaç duyulmaması gerekirken, neden bazıları bu tip gerçeği yansıtmaya hikayeleri üretir  ve neden bazıları da bu asılsız hikayelerin peşinden gider anlaması güç…

malumatfurus hakkında 829 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın