Avrupa Parlamentosunun Türkiye İle Üyelik Müzakerelerini Dondurma Kararı Aldığı İddiası Doğru Değil

Avrupa Parlamentosu (AP), 24 Kasım 2016 günü yaptığı oylamada Türkiye’nin Avrupa Birliği(AB) ile sürdürdüğü müzakerelerin geçici süreliğine dondurulmasını tavsiye eden ve hukuki bağlayıcılığı olmayan tasarıkabul etti. Yani halihazırda AP, tavsiye niteliğinde, eylem sonucu doğrudan doğurmayan bir karar almış oldu ve fiilen üyelik müzakereleri henüz donmuş değil.

Yanlış İddia

 

Avrupa Parlamentosunun Üyelik Müzakerelerini Dondurma Kararı Hakkında Yanlışa Düşen Köşe Yazarları

Mehtap Yılmaz, Yeni Akit Gazetesi’nde 25 Kasım 2016 günü yayınlanan “Avrupa bekleneni yaptı! Teröre geç, Türkiye’ye dur dedi” başlıklı yazısında, Avrupa’nın ülkemizle üyelik müzakerelerini dondurduğu iddiasında bulunarak hataya düşmüş:

“Avrupa, Türkiye ile müzakereleri geçici olarak dondurdu!”

Bahse konu yönde girişimde bulunan Avrupa Parlamentosuydu (AP).

Güngör Mengi, Vatan Gazetesi’nde 26 Kasım 2016 günü yayınlanan “Hatadan dönmeliyiz” başlıklı yazısında Avrupa Parlamentosunun (AP) AB-Türkiye arasındaki üyelik müzakerelerine dair kararının niteliği ve içeriğini tam kavrayamadığını gözler önüne sermiş:

"Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin geçici olarak dondurulması, tarafların dönüşü olmayan bir yola girdiklerini göstermiyor. 
Çünkü yine de bir ümit ışığı var. 
“Geçici” demek,”bırakılan yerden müzakerelere devam” imkânının hala mevcut olması demektir. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinde savaş çağrışımları uyandıran ifadeler bulunuyor. Bundan uzak durmak lâzım. 
Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen “müzakereleri dondurma” kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çok sert karşılıklar aldı."

Behçet Cangöz, Milat Gazetesi’nde 27 Kasım 2016 günü yayınlanan “Avrupa darbede ısrarcı” başlıklı yazısında Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerinin Avrupa Parlamentosu kararıyla dondurulduğunu iddia etmiş:

"15 Temmuz'u Türkiye'yi AB'ye almamak için planladılar. Başarılı olsalardı, demokrasinin askıya alındığı bahanesiyle, üyelik müzakerelerini donduracaklardı. Sonuç değişmedi: AP, 24 Kasım 2016'daki kararıyla müzakereleri dondurdu, teröristleri yargıdan kaçırmak istiyor; Fransa'daki, Belçika'daki OHAL'e ses çıkarmıyor, Türkiye'nin terörle mücadelesine karşı."

Yorumunuzu yazınız...