Kuran’da İnsanoğlunun Ay’a Çıkış Tarihinin Şifrelendiği İddiası

Kuran'da İnsanoğlunun Ay'a Çıkış Tarihinin Şifrelendiği İddiası

Kur’an-ı Kerim’in Kamer (Ay) Suresinde İnsanlar Tarafından Ay’a Çıkış Tarihinin Şifrelendiğine Yönelik İddia Doğruyu Yansıtmıyor

Kur’an-ı Kerim’deki Kamer (Ay) Suresi’nin ilk ayetinden Kuran’ın sonuna kadar olan ayet sayısının “1390” olduğu, insanların Ay’a çıktığı tarihin Hicrî takvime göre karşılığının da “1390” olduğu, böylelikle Kuran’ın insanoğlunun Ay’a çıkış tarihini mucizevi bir şekilde gösterdiği iddiası doğru değildir, çünkü Hicri takvime göre 1390 yılı Milâdi takvime göre 1970 yılına tekabûl etmektedir.

Yanlış İddia

Ay başta olmak üzere uzay ile ilgili anlaşılmaz bir şehir efsanesi üretme istidadı var muhafazakâr kesimin. Neil Armstrong’un ayda ezan sesini duyduğu ve Müslüman olduğunu iddia eden şehir efsanesini daha önce incelemiştik. Bu defa, Kur’an-ı Kerim’in Kamer suresinin insanoğlunun Ay’a çıkış/iniş tarihini bir şifre ile aktardığına yönelik iddiayı değerlendireceğiz.

Neil Alden Armstrong, 16 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 uzay aracıyla çıktığı yolculuğun sonunda 20 Temmuz 1969 tarihinde Ay’a ayak basarak tarihe geçmişti. Armstrong’un 20 Temmuz 1969 tarihinde Ay zeminine attığı ilk adım insanoğlunun bu gök cismine eriştiği ilk tarih olmuştu. Bu tarihin Kur’an’da gizli bir şekilde aktarıldığına yönelik İslâmi kesimden bazı iddialar öne sürülmüştü. Harun Yahya olarak bilinen Adnan Oktar da Kur’an’daki Kamer (Ay) Suresi’nde bu yönde bir şifrenin bulunduğu iddiasını dile getirmişti.

 

Ayın Karanlık Tarafı Yoktur
Dünya ve Ay (Ayın Karanlık Yüzü Olduğu İddiası Da Doğru Değildir)

 

Harun Yahya’ya ait internet siteleri ve yayınlarda sıklıkla öne sürülen bu zorlama mucize üretme çabasını içeren iddia metni şu şekilde:

“”Kamer” kelimesinin Türkçedeki karşılığı “Ay”dır ve Kamer Suresi’nde “Ay” kelimesi birinci ayette yer almaktadır. Bu ayetten Kuran’ın sonuna kadar tam 1390 ayet bulunmaktadır. Hicri takvimde 1390 yılı, Miladi takvime göre 1969 yılına denk gelmektedir ki, bu da Ay’a çıkış tarihidir. Bu surede, insanlık tarihinin en önemli gelişmelerinden birine 14 yüzyıl evvel işaret edilmektedir. (Doğrusunu Allah bilir.)”

Kamer (Ay) Suresi’nin ilk ayetinden Kuran’ın sonuna kadar olan ayet sayısının 1390 olduğu iddiası doğrudur (Kur’an-ı Kerim’in ayetlerinin nüzul sırasına göre değil de kutsal kitapta yer aldığı sıraya göre değerlendirme yapıldığı not edilmelidir). Herhangi bir hesaplayıcı ya da ofis programı aracılığıyla bu iddianın doğruluğu kolaylıkla teyit edilebilmektedir. İddianın yanlış olduğu kısım Hicri 1390 yılının Miladi 1969’a denk geldiğidir.

1390 yılının Hicri takvimden Milâdi takvime çevrildiğinde iddia edildiği gibi 1969 yılına ulaşılamaz. Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın ve birçok çevrimiçi hesaplayıcının da aktardığı üzere Hicri takvime göre 1 Muharrem 1390 tarihi Miladi takvime göre 9 Mart 1970 tarihine denk gelmektedir. Halbuki Ay’a ilk çıkış tarihi (Miladi) 20 Temmuz 1969’dir. Ay’a ilk adım tarihi olan (Miladi) 20 Temmuz 1969 tarihi Hicri takvime göre 5 Mayıs 1389′a denk gelmektedir.

Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayı baz alındığında 1390’a ulaşılırken, ilgili yılın ilerleyen diğer ayları dikkate alındığında 1390 yılının son bölümünün 1971 yılına tekabul ettiği de görülmektedir.

İlaveten, Kur’an surelerinin nüzul, yani iniş sırası ile kutsal kitaptaki sırasının birbiriyle uyumlu olmadığının, Kur’an’daki surelerin sırasının Hz. Ebubekir’in halifeliği döneminde ayetlerin bir araya getirilmesi ve kitaplaştırılması sürecinde belirlendiği de vurgulanması gereken bir husustur.

Sonuç olarak, Kur’an-ı Kerim’de aya çıkış tarihinin şifrelendiği başka ayetler olabilir, Allahualem (Allah Bilir); ancak, Harun Yahya’nın şifre iddiası doğruyu yansıtmamaktadır. İslâm’ın ve Kur’an’ın bu gibi mucize uydurucularına ihtiyacı yoktur.

malumatfurus hakkında 1194 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz