Ay’a İniş Yapılmadığı, Görüntülerin Aslında Kurgu Olduğu, 1969 Yılında Nevada Çölü’nde Çekilen Ay’a İniş Görüntülerinin Wikileaks Tarafından Yayınlandığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Apollo 11 misyonuyla 20 Temmuz 1969 tarihinde Ay’a iniş yapılmadığı komplo teorisi destekçileri tarafından sosyal medyada paylaşılan son iddialardan biri WikiLeaks’in Nevada çölünde çekilen ve Amerikalıların Ay’da bulunmadığını belgeleyen bir Ay’a iniş sahnesi yayınladığı yönündeydi.

Bahsi geçen video şöyle:

 

 

Ay’a iniş görüntülerinin aslında bir aldatmaca olduğunu, NASA tarafından paylaşılan görüntülerin Nevada Çölü’nde 1969 yılında çekildiğini, bu görüntülerin Wikileaks tarafından yayıldığını ileri süren paylaşım örneği şöyle sunulabilir:

 

wikileaks-nevada-colu-1969

 

Komplo teorisi odaklı içerikleri paylaşan kullanıcıların yaygınlaştırdığı video sanılanın aksine ne Wikileaks tarafından yayınlandı ne de 1969 yılında Ay’a iniş görüntülerinin kurgulandığını ortaya koyuyor.

Wikileaks bu tür bir video yayınlamadı. Wikileaks internet sitesi incelendiğinde bu tür bir materyalin yayınlamadığı görülebiliyor.

Wikileaks’in, kurucusu Julian Assange’ın Washington’un emriyle Birleşik Krallık makamları tarafından tutuklanmasının intikamını almak için yayınladığı ileri sürülen video aslında bir Hollywood yapımı filmin kamera arkası görüntülerinin siyah beyaz hâlini içeriyor.

Paylaşılan video, 1978 yapımı “Capricorn One” (Türkçe “Hükmedenler“) adlı filmden kamera arkası görüntüler kullanılarak oluşturulmuş.

 

capricorn One aya inis
Kaynak: Metabank.org
capricorn One aya inis
Kaynak: Metabank.org
capricorn One aya inis
Kaynak: Metabank.org

 

California ve Arizona’da çekimleri yapılan bilim kurgu filminin setinden görüntülere aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla göz atabilirsiniz.

 

 

Aslında Ay’a gidilmediği yönündeki komplo teorisi üzerine bir uzay filmi olan Capricorn One’nın senaryosu Mars misyonu iptal olan NASA’nın stüdyo ortamına aktarılan uzay mekiği, hazırlanmış resimler ve görüntüler eşliğinde, kitleleri görevin başarıyla gerçekleştirildiğine inandırmaya çalışmasını ve bir gazetecinin bu durumu araştırmasını konu ediniyor.

 

 

Adı geçen filmin fragmanını yukarıdaki, tamamını ise aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla izleyebilirsiniz.

 

 

İnsanlık tarihinde ilk kez Ay’a 20 Temmuz 1969’da astronotların ayak basmadığı iddiası, dünyanın en yaygın komplo teorilerinden biri. Ancak, Ay’a iniş yapıldığına dair birçok kanıt bulunuyor.

Apollo 11 görevinin 50. yıldönümünde NASA, uzay aracının Ay yüzeyine inişinin üç saatlik bir kaydını yayınlamıştı. NASA uzmanları, Apollo’nun Dünya’nın uydusuna inen tüm misyonlarının iniş alanlarından görüntüleri de paylaşmıştı (1969 yılından bu yana ABD’li 12 astronot Ay’ı ziyaret etti).

 

 

Özetle, NASA’nın paylaştığı Ay’a iniş görüntülerinin Nevada Çölü’nde 1969 yılında çekildiğini ortaya koyduğu ileri sürülen video Capricorn One adlı filmin kamera arkası görüntüleri. Wikileaks’in bu görüntüyü yayınladığı iddiası da doğru değil.

 

 

Metabank.org, Snopes ve USA Today de daha önce söz konusu görüntülerin Ay’a inişin kurgulandığını ortaya koyduğu iddiasının asılsızlığını belirtmişti.

 

Daha önce Malumatfurus.org’da Stanley Kubrick’in Ay’a iniş görüntülerini çektiğini ve Ay’a inilmediğini itiraf ettiği, Neil Armstrong’un Ay’da ezan sesini duyduğu ve Müslüman olduğu, Neil Armstrong’un Ay’da “Good luck Mr. Gorsky”, yani “İyi Şanslar Bay Gorsky” dediğiNeil Armstrong’un Ay’a aslında hiç gitmediklerini itiraf ettiğiKuran’da insanoğlunun Ay’a çıkış tarihinin şifrelendiği gibi iddiaların doğruluk payının bulunmadığını aktarmıştık…

 

Yorumunuzu yazınız...