Ay’a İlk Ayak Basan Astronot Neil Armstrong’un Ay’a Aslında Hiç Gidilmediğini İtiraf Ettiği İddiası Asılsız

Neil Alden Armstrong’un Ay’a hiç gidilmediğini itiraf ettiği iddiasının doğruluk payı bulunmamaktadır. Söz konusu iddia, Neil Armstrong’un 2005 yılında verdiği bir röportajda kullandığı sahte/düzmece kelimesinin bağlamından kopartılarak Armstrong’un Ay’a gidişin sahte olduğunu itiraf ettiği yönünde lanse edilmesiyle oluşmuştur.

Yanlış İddia

 

16 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 uzay aracıyla çıktığı yolculuğun sonunda 20 Temmuz 1969 tarihinde Ay’a ilk ayak basan insan olarak tüm dünya çapında üne sahip olan Neil Alden Armstrong, “Ay’da gezinirken ezan sesi duyup Müslüman olan adam” olarak ilân edilmişti. Neil Armstrong hakkındaki tek şehir efsanesi Müslüman olduğu değil. Armstrong’un Ay’a hiç gidilmediğini itiraf ettiğine yönelik bir şehir efsanesi de dolaşımdadır.

 

Neil Armstrong'un Ay’a Aslında Hiç Gidilmediğini İtiraf Ettiğini İddia Eden Sosyal Medya Paylaşımı
Neil Armstrong’un Ay’a Aslında Hiç Gidilmediğini İtiraf Ettiğini İddia Eden Tweet

 

NASA astronotlarının 16 Temmuz 1969 tarihinde Ay’a iniş operasyonunun başlangıcının 50. yılının kutlandığı 2019 yıldönümünde tık avcısı internet sitelerinin etkisiyle Neil Armstrong’un Ay’a inilmediğini itiraf ettiğine yönelik şehir efsanesi tekrar zuhur etti.

İddiaya göre Neil Armstrong verdiği bir röportajda Ay’a iniş operasyonunun düzmece olduğunu itiraf etmiş.

Halbuki bu itiraf iddiası, Ay’a inilmediğine, NASA’nın 1969 yılındaki Ay’a iniş operasyonunun sahte bir gösteri olduğuna yönelik komplo teorilerine inananların ya da bu teorileri olası bulanların ilgisini çekmek üzere hazırlanmış bir haberin eseri.

 

apollo 11 ekibi

 

İngiltere’de faaliyet gösteren Express adlı yayın organının “Ay’a İniş Şoku: Neil Armstrong, Son Derece Samimi Bir Röportajda ‘Sahte’ Olduğunu İtiraf Etti” (“Moon landing SHOCK: Neil Armstrong admitted ‘it was a sham’ in incredibly candid interview“) başlıklı tık tuzağı (clickbait) içerikli haberinin yanlış yönlendirmesinin Neil Armstrong’un Ay’a iniş operasyonunun düzmece olduğunu itiraf ettiği algısı oluşturduğu anlaşılıyor.

Halbuki, 2005 yılında Neil Armstrong’un CBS adlı kanala verdiği 14 yıllık bir röportajdan alıntı sözleri yanlış yönlendirmeye maruz bırakılmış.

Röportajda, Armstrong’un Ay’a indikten sonra geri döndüğünde basın mensupları tarafından karşılandığında yaptığı işaretin gerçek hisleri yansıtan bir hareket olmadığını “sahte/düzmece” (“scam”) kelimesiyle ifade ettiği görülmektedir. Express adlı yayın organı ise bu sahte/düzmece kelimesini bağlamından kopartarak attığı manşetle Armstrong’un Ay’a gidişin sahte olduğunu itiraf ettiği yönünde lanse etmiş.

Bahsi geçen röportajın ilgili kısmı ve Türkçe tercümesi şöyle:

Sunucu: “1969 yılı Temmuz sabahında (Ay’dan) çıkıp geldiğin ve o başparmakla verdiğin selam. Bu, kendinden emin bir görünümdü.” 

[Interviewer: “That July morning in 1969 when you came out and you gave that thumbs-up… that was a very confident view you put on.”]

Armstrong: “Evet, ama biraz sahteydi, itiraf edeceğim. Bilirsin, gerçek şu ki bir çok kez yukarı (Uzay’ı kastediyor) çıkarsın, kokpite girersin ve bir şeyler ters gider ve geri inersin. Aslında, gerçekten kalkış yaptığınızda, bu gerçekten büyük bir sürpriz. “

[Armstrong: “Yeah, but it was a little bit of a sham, I’ll admit. You know, the reality is a lot of times you get up there, get in the cockpit, and something goes wrong somewhere and you go back down. So actually, when you actually lift off it’s really a big surprise.”]

 

 

Google’un kullanıcılarına sunduğu tavsiye haberler arasında Neil Armstrong’un Ay’a hiç gitmediklerini itiraf ettiğine yönelik yukarıda bahsi geçen tık tuzağı habere rastlanıyor.

 

Yanlış İddia

 

Buzz Aldrin’in De Ay’a Aslında Hiç Gitmediklerini İtiraf Ettiği Öne Sürülmüştü

Daha önce NASA’nın Apollo 11 uçuşunda görevli olan ve 1969 yılında Neil Armstrong’un ardından Ay’a ayak basan 2. insan olan astronot Buzz Aldrin’in verdiği bir röportajında Ay’a aslında hiç gidilmediğini ifade ettiği iddiası basına yansımıştı. Ancak, bu iddianın doğruluk payı yoktu. Röportajda kendisine yöneltilen “Neden uzun süredir kimse Ay’a gitmedi?” sorusuna Buzz Aldrin’in verdiği “Ben de bilmek istiyorum ama galiba biliyorum, gitmedik çünkü ve gitmediysek bunun nedenini bilmek güzel. Bu yüzden gelecekte, bir şeyi yapmaya devam etmek istiyorsak (Ay’a gitmekten bahsediyor) bunun devam etmemesinin nedenlerini de bilmemiz gerekiyor” yanıtı yanlış yorumlanarak Ay’a hiç gidilmediği yönündeki komplo teorilerine can suyu verilmişti. Yani, Buzz Aldrin’in Ay’a hiç gidilmediği belirtmemişti. Röportajın devamında Buzz Aldrin, Ay’a gidildiğini “Bizden önce birçok ekip Ay’ın çevresinde bulundu. Fakat onlar ayak basmamışlardı. Bizden önce gerekli hazırlıkları gerçekleştirmiş oldular. Bu hazırlıklar, Neil Armstrong’a ve bana ayak basma şansı tanımış oldu. Bugün burada bulunma nedenlerimden biri bu. Çünkü insanlara oranın nasıl bir yer olduğuna dair bir şeyler anlatmaya merakım var” sözleriyle teyit etmişti.

 

Aya İlk Ayak Basan Astronot Olan Neil Armstrong
Neil Armstrong

 

Neil Armstrong’un Ay’da ezan sesini duymasının ardından Müslüman olduğu ve Ay’da “Good luck Mr. Gorsky”, yani “İyi Şanslar Bay Gorsky” dediğine ilişkin şehir efsanelerini daha önce incelediğimiz yazılarımızı incelemek isteyebileceğinizi düşünüyoruz.

 

Ay'a İlk Ayak Basan Astronot Neil Armstrong'un Ay’a Aslında Hiç Gidilmediğini İtiraf Ettiği İddiası Asılsız

 

1 Yorum

  1. Mehmet Ali Teşvi Reply

    Aslında bu doğruda olabilir yanlışda.Çünkü aslinda bende ayın plazma olduğunu düşünenlerdenim.Ama bu video fotomontaj olabileceğini düşünüyorum.Ama kullandığı “scam” kelimeside beni şüphelendiriyor.

Yorumunuzu yazınız...