ABD’nin 30 Bin Giyotin Satın Aldığı İddiası Asılsız

ABD’de Müslümanların infazı için 30 bin giyotinin satın alındığı, bu satın alma için ABD Kongresi’nin izin verdiği iddiası asılsızdır.

Yanlış İddia

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde Müslümanların infazı için 30.000 giyotin satın alındığı yönünde sosyal medyada ve çeşitli internet forumlarında paylaşılan iddiaya ilişkin metin şu şekilde:

“ABD’de yaklaşık 3 milyon Müslüman var, bu kadar giyotin yalnızca Müslümanlar için alınmadı, Yahudiler’e karşı gelen herkesi bu giyotinlere göndermeyi düşünüyorlar, bunun için Microsoft, Facebook, Youtube’un yanı sıra Echelon sistemi ile telefon konuşmaları ve sms’ler üzerinden fişleme yaptılar, kimin Yahudi karşıtı olduğunu yada olabileceğini biliyorlar.”

 

Komplo teorisyenlerinin iddiasının aksine ABD’nin 30.000 giyotin satın alarak Müslümanları idam etmek için bir infaz deposu kurduğu iddiası doğruyu yansıtmıyor.

ABD Kongresi’nin giyotinle idam için giyotin mekanizmasının teminine izin verdiği ve 30.000 giyotinin bu çerçevede satıldığına yönelik herhangi bir bilgi ya da belge bulunmamaktadır.

30.000 giyotinin satın alınmasına ilişkin ABD Kongresinden onay alındığına dair iddianın 2003 yılı ortalarında dolaşıma girdiği anlaşılıyor. Akla mantığa aykırı bu iddianın ülkemizde, yabancı dildeki komplo teorisi internet sitesi videolarının Türkçe Facebook gruplarında paylaşılmasının ve bu komplo iddialarının Türkçeleştirilmesinin ardından 2009 yılında yayıldığı görülüyor.

 

ABD’de İdam Cezası

ABD’de idam cezası uygulanmakta olup, idam cezası uygulaması eyaletlere göre farklılık göstermektedir. ABD’de idam cezası 50 eyaletten 31’inin yasalarında yer almaktadır. İki eyalette ise yasalarında bulunmasına rağmen idam cezası uygulanmamaktadır. ABD’de idam uygulaması, idamın serbest olduğu eyaletlerde giyotinle gerçekleştirilmemektedir. Eskiden elektrikli sandalye vasıtasıyla gerçekleştirilen idam cezası infazları ABD’de son yıllarda yaygın şekilde zehirli iğne yöntemiyle gerçekleştirilmektedir.

 

Giyotinin Mucidi Olmayan Kişinin Giyotinle İdam Edilmedi
Giyotinle İdam Töreninden Bir Kare

 

ABD’nin 30.000 Giyotin Satın Aldığı İddiasına Yazısında Yer Veren Yazarlar

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Ergin Yıldızoğlu’nun Sendika.org’da “Obamania, II. Perde” başlığıyla 19 Ağustos 2009’te yayınlanan yazısında 30.000 giyotin efsanesine yer verildiğini görüyoruz:

"Bu grupların ideolojisi, söylemleri, radikal Hıristiyanlığın yanı sıra, federal hükümetin, beyaz ırkı köleleştirmek isteyen, liberal, siyah, hatta Yahudi seçkinlerin eline geçtiğine, ikinci aşamada ulusal kimlikleri yasaklayan bir “Yeni Dünya Düzeni” kurulacağına, herkesin fişlendiğine, 1000 yeni esir kampı kurulduğuna, Atlanta’da hükümetin 30.000 giyotin, yarım milyon sanduka yaptırdığına ilişkin söylentilerle dolu."

 

İlgilenenler, giyotinin mucidinin giyotinle idam edildiğine dair şehir efsanesi hakkındaki yazımızı da inceleyebilir.

Yorumunuzu yazınız...