Stanley Kubrick’in Ay’a İniş Görüntülerini Çektiğini ve Ay’a İnilmediğini İtiraf Ettiği İddiası Asılsız

Stanley Kubrick’in “Ay’a ayak basmadık..O görüntüleri ben çektim.” şeklinde bir itirafta bulunduğu iddiası asılsız. Bahse konu yanlış iddianın kökeni farklı yönetmenler tarafından çekilen sahte belgesellere (mockumentary) dayanmaktadır.

Yanlış İddia

 

İnsanoğlunun Apollo 11 uzay aracıyla çıktığı uzay seyahatinin ardından 20 Temmuz 1969 tarihinde Ay’a ilk defa ayak basması, bir dizi komplo teorisi ve şehir efsanesini de beraberinde getirdi.

Neil Armstrong’un Ay’da ezan sesini duyduğu ve Müslüman olduğu, Neil Armstrong’un Ay’da “Good luck Mr. Gorsky”, yani “İyi Şanslar Bay Gorsky” dediğiNeil Armstrong’un Ay’a aslında hiç gitmediklerini itiraf ettiği, Kuran’da insanoğlunun Ay’a çıkış tarihinin şifrelendiği gibi iddiaların doğruluk paylarının bulunmadığını daha önce aktarmıştık. Bugünkü konumuz ise 1969 yılı Temmuz ayında kamuoyuyla paylaşılan Ay’a iniş görüntülerini kurguladığını ve Ay’a aslında hiç gidilmediğini ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in itiraf ettiği iddiası.

Dr. Garipaşk (Dr. Strangelove), 2001: Bir Uzay Destanı (2001: A Space Odyssey), Otomatik Portakal (A Clockwork Orange), Cinnet (Shining), Spartaküs gibi kült filmlerin yönetmeni Stanley Kubrick (1928-1999) NASA’nın sahte Ay’a iniş görüntülerini çekmesine yardım ettiğine inananlar mevcut.

 

“Stanley Kubrick öl(dürül)meden önce Ay’a gidişle ilgili çok önemli bir sır veriyor. Ay’a gidişin kendi çektiği bir kurgu olduğunu ve bunu açıklamaması ile ilgili NASA’dan tehditler aldığını itiraf ediyor.”

 

Ay'a iniş görüntülerinin Stanley Kubrick tarafından çekildiğini iddia eden tweet
Ay’a iniş görüntülerinin Stanley Kubrick tarafından çekildiğini iddia eden tweet

 

“Aya çıkılmadı. Stanley Kubrick ve Apollo 11 de görevli olan Buzz Aldrin aya gitmediklerini itiraf etti. ABD’nin ‘Ay’a Ayak Basma’ Videosu Stanley Kubrick’in Eseri mi? Youtube’de ve google’de itiraflar mevcut.”

 

Ay'a iniş görüntülerinin Stanley Kubrick tarafından çekildiğini öne süren paylaşım
Ay’a iniş görüntülerinin Stanley Kubrick tarafından çekildiğini öne süren paylaşım

 

“Yalan bu. Nasa’daki Lens karşılığında Stanley Kubrick çekti bu yalan Ay yolculuğunu. Açıklamak isteyince de öldürdüler…”

 

Ay'a iniş görüntülerinin Stanley Kubrick tarafından çekildiğini öne süren paylaşım
Ay’a iniş görüntülerinin Stanley Kubrick tarafından çekildiğini öne süren paylaşım

 

“Şimdi anlaşıldı NASA’nın neden Stanley Kubrick ile ahbap olduğu. İnsanların algısını aşağıdaki gibi yönlendirmeyi bildiği için Ay’a iniş sahnesi için ona danıştılar belki de.”

 

Stanley Kubrick'in Ay'a gidilmediğini, Ay'a iniş görüntülerini kendisinin çektiğini itiraf ettiğini öne süren paylaşım
Stanley Kubrick’in Ay’a gidilmediğini, Ay’a iniş görüntülerini kendisinin çektiğini itiraf ettiğini öne süren paylaşım

 

“Ay’a seyahatin stüdyo çekimi çıkması kartı. Stanley Kubrick’in 99 yılında kameraya aldığı itirafa Ay’a ayak basılmadı. Hepsi kurguydu.”

 

Stanley Kubrick'in Ay'a gidilmediğini, Ay'a iniş görüntülerini kendisinin çektiğini itiraf ettiğini öne süren paylaşım
Stanley Kubrick’in Ay’a gidilmediğini, Ay’a iniş görüntülerini kendisinin çektiğini itiraf ettiğini öne süren paylaşım

 

“Stanley Kubrick’in ölümünden sonra serbest bırakılmasını istediği arşiv görüntüleri ve diğer şeylerin yanı sıra şunları söylediği bir kapak mektubu: ⚫ “ABD hükümeti ve NASA’nın işbirliğiyle aya inişleri taklit ettik. TÜM aya inişler sahteydi ve hepsini filme aldım.””

 

 

Kubrick’in Ay’a ayak basılmasını gösteren görüntüleri tezgahladığına dair şehir efsanesi şöyle özetlenebilir:

“Aslında Amerika 1969 yılında aya ayak basmadı. Tüm olanlar izleyenlerin gözleri için bir illüzyondu ve bu illüzyonu yaratan Kubrick’ti. ‘Sahte Aya İniş Teorisi’ne göre Amerika hükümeti ve NASA Kubrick ile gizli bir anlaşma yaptı ve bu anlaşma ile Kubrick aya inişin sahte görüntülerini çekti. Yaklaşık 50 yıl sonra bile bu teori tartışılırken Stanley Kubrick’in kızı Vivian Kubrick bir açıklamada bulundu ve bu teorilerin anlamsız ve gülünç bir yalan olduğunu belirtti.”

 

Stanley Kubrick
Stanley Kubrick

 

Ay’a iniş görüntülerinin Stanley Kubrick tarafından çekildiğinin Kubrick tarafından itiraf edildiği rivayeti asılsız. Stanley Kubrick’in “Ay’a ayak basmadık. O görüntüleri ben çektim.” sözleriyle itirafta bulunduğu sanılan video kayıtları sahte belgesellere (mockumentary) aittir.

Stanley Kubrick’in “tüm Ay’a inişler sahteydi ve ben onları filme alan kişiydim” (“the moon landings ALL were faked, and that I was the person who filmed it”) itirafında bulunduğu sanrısının kökeni 2002 yapımı Opération Lune adlı William Karel imzalı sahte belgesele dayanıyor.

2002 yapımı 52 dakikalık Opération Lune (Dark Side of the Moon) isimli William Karel tarafından hazırlanan sahte belgeselin (mockumentary) aktardığı hususların gerçek addedilmesi bu şehir efsanesinin yayılımı açısından önemli rol oynamıştı. Dünyada kendisinden başka sadece NASA’da bulunan pahalı ve nadir Zeiss lensleri Barry Lyndon adlı filminde kullanmak üzere temin için Kubrick’in böylesi bir işe giriştiği, Apollo 11 misyonunun başarısızlığını örtbas etmek için ABD hükümetinin 2001: A Space Odyssey filmini çeken Stanley Kubrick ile anlaştığı gibi ilginç iddiaları içeren bu belgeselin aktardığı iddiaların gerçeği yansıtmadığı bilinmektedir (Henry M. Taylor (2007). “More Than a Hoax: William Karel’s Critical Mockumentary Dark Side of the Moon“. Post Script, Volume 26, No: 3).

Stanley Kubrick’in ABD’nin Ay’a gitmediğini, 1969 yılından Ay görüntülerini bir stüdyoda kendisinin çektiğini söylediği sanılarak parçaları paylaşılan bir diğer yapım ise 2012’de çekilen Rodney Ascher imzalı Room 237 belgesel. Kubrick’in Shining adlı filmine odaklanan belgeselde, tüm olguların 237 sayısı ile alakalı olduğu çeşitli tezler üzerinden ortaya konulmaya çalışılmış.

 

 

Stanley Kubrick’in Ay’a gidilmediğini itiraf ettiğinin kayda geçirildiği demeç iddiasıyla paylaşılan görüntüler ise 2015 yılı Ağustos ayından bu yana çevrimiçi olarak yayınlanan T. Patrick Murray yapımı “Shooting Kubrick” adlı filmden.

Söz konusu yapımda Kubrick ile yapılan röportajın şöyle aktığı görülmektedir:

Kubrick: “Hayır konu geçmişte yaptığım bir film değil. Bu aslında bir itiraf olacak.”

 

Murrray: “Pekala. Bir tür çalıntıya, hileye mi başvurdunuz; veya..”

 

Kubrick: “Hayır hayır. Öyle bir şeyi asla yapmam. Söyleyeceklerim izleyenler dahil kimsenin hakkında bir şey bilmediği bir filmle ilgili. bu kadarı yeterli mi?”

 

Murray: “Anlayamadığım nokta şurası: Ortada sizin yaptığınız olarak bilinen bir film var değil mi? Bu filme kendi istediğiniz ismi koyamayıp sahte bir isimle mi çıkardınız?”

 

Kubrick: “Aslında filmin gerçek ismi hiçbir zaman var olmadı.”

 

Murray: “Neden peki hiç ismi olmadı? Elinizde olmayan bir durum mu mevcuttu?”

 

Kubrick: “Size şöyle anlatayım: ABD hükümeti ve NASA dahil olmak üzere size anlatmak üzere olduğum gerçek için büyük tehditler aldım. Sebebi, Ay’a inişin sahte olduğunu anlatmaya çalışmam ve bunu ortaya çıkarmaya niyetlenen ilk kişi benim olmam.”

 

 

T. Patrick Murray, Kubrick’in 1999 yılındaki ölümünden kısa bir süre önce Mayıs ayında bu röportajı yaptığını iddia etmişti. Halbuki Kubrick, Mart 1999’da vefat etmişti.

Bahse konu filmden kesilerek aktarılan görüntülerdeki sorun ise Kubrick ile böyle bir röportaj yapılmamış olması ve filmde görüzüken şahsın Kubrick değil, Kubrick’i canlandıran bir aktör olması.

Stanley Kubrick’le yapıldığı iddia edilen görüşmeye dair kaydı içerdiği öne sürülen filmin kesilmemiş ve düzenlenmemiş versiyonunda Kubrick’i canlandıran aktöre “Tom” adıyla seslenildiğinin duyulduğu da belirtilmektedir.

 

Stanley Kubrick'in Ay'a iniş görüntülerini kendisinin çektiğini itiraf ettiği röportaj olduğu iddiasıyla paylaşılan video kaydından bir kare ve Apollo 11 misyonuna ait Ay'dan bir kare
Stanley Kubrick’in Ay’a iniş görüntülerini kendisinin çektiğini itiraf ettiği röportaj olduğu iddiasıyla paylaşılan video kaydından bir kare ve Apollo 11 misyonuna ait Ay’dan bir kare

 

Ailesi de Kubrick’in T. Patrick Murray’e Ay’a inişlerinin sahte olduğunu itiraf ettiği iddiasını “Röportaj bir yalan, Stanley Kubrick hiç T.Patrick Murray ile röportaj yapmadı, tüm hikaye uydurulmuş, hileli ve yanlış.” (“The interview is a lie, Stanley Kubrick has never been interviewed by T.Patrick Murray, the whole story is made up, fraudulent & untrue.”) sözleriyle reddetmişti.

“Ay’a ayak basılmadı” ve “Kubrick NASA’nı Ay’a iniş görüntülerini çekti” iddialarına Stanley Kubrick’i yakından tanıyan, ailesinden biri olan ve onunla birlikte sette çalışmış olan Stanley Kubrick’in kızı Vivian Kubrick de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Ay’a iniş görüntülerinin babası tarafından kurgulandığı iddiasının gülünç bir yalan olduğunu belirtmişti.

 

Stanley Kubrick'in kızı Vivian Kubrick'in babasının Ay'a iniş kaydını hazırladığı iddialarına yanıtı
Stanley Kubrick’in kızı Vivian Kubrick’in babasının Ay’a iniş kaydını hazırladığı iddialarına yanıtı

 

2015 yapımı Moonwalkers adlı kurgu filmde Ay’a iniş görüntülerinin çekiminde Kubrick’in parmak izlerinin olduğunu öne sürülmüştü.

Günümüze değin çekilen en iyi uzay filmlerinden biri olan 2001: Bir Uzay Destanı filminin Ay’a çıkılan 1969 yılından önce 1968’de vizyona girmiş olmasının da bu rivayetin yayılmasına katkı sunduğu düşünülebilir.

“Stanley Kubrick ve Ay Sahtekarlığı” (“Stanley Kubrick and the Moon Hoax”) başlıklı Usenet’teki “alt.humor.best-of-usenet” adlı grupta 1995 yılında yayılan bir metinde ise Stanley Kubrick’in NASA’nın kardeşinin Amerikan Komünist Partisi ile bağını ifşa ile tehdit edildiği için bu işe giriştiği öne sürülmüştü. Ancak Kubrick’in böyle bir erkek kardeşinin olmadığı hususu atlanmış.

 

İLAVE: Stanley Kubrick tarafından çekilen sahte Ay’a iniş görüntüleri olduğu iddiasıyla paylaşılan video, “Ay’da İlk İnsan” (“First Man”) adlı filmin kamera arkası görüntülerini içeriyor.

 

first-man-ay-sahnesi

first-man-aya-inis

 

 

Yukarıda aktarıldığı üzere Kubrick’in -“Komplo teorisi uzmanı” unvanını kullanan sosyal medya profillerince paylaşılan aşağıdaki gibi bir açıklaması bulunmuyor:

Stanley Kubrick’in ölümünden sonra serbest bırakılmasını istediği arşiv görüntüleri ve diğer şeylerin yanı sıra şunları söylediği bir kapak mektubu:

“ABD hükümeti ve NASA’nın işbirliğiyle aya inişleri taklit ettik. TÜM aya inişler sahteydi ve hepsini filme aldım.”

 

stanley-kubrick-aya-inis-taklit-iddiasi

 

Fotoğrafın Stanley Kubrick’in Ay’a İniş Görüntülerini Çektiği Anda Kaydedildiği İddiası Doğru Değil

 

Stanley Kubrick’in Ay’a iniş görüntülerini stüdyoda çektiği anda kaydedildiği sanılarak paylaşılan video, “Moontruth” (Ay gerçeği) adlı girişimin kurgusu.

 


Videonun üzerinde Moontruth.com adlı internet sitesinin yazılı olduğu görülüyor.

 

aya-inis-stanley-kubrick-cekimi-sanilan-goruntu

 

Moontruth, videonun 2002 yılında Londra’da Adam Swewart yönetmenliğinde kaydedildiğini ve Apollo 11’in Ay’a inişinin aslında sahte olduğu iddiasını baz alarak bir sahte bir görüntü hazırlamak istediklerini duyurmuş.

Youtube’de paylaşılan videonun açıklama bölümünde de görüntünün Apollo 11 misyonu ya da Stanley Kubrick ile bir ilgisinin bulunmadığı şu ifadelerle aktarılmış:

“A conspiracy theory viral that sparked 3,000 calls to NASA, most of them along the lines of “See – we knew the moonlanding was faked.” We made this as a joke, and it was written and directed by a guy called Adam Stewart who tragically died about 1 year later. He directed Headrush and Gift as well.”

“Viral bir komplo teorisi, NASA’ya 3.000 aramayı tetikledi ve bunların çoğu “Bakın – aya inişin sahte olduğunu biliyorduk” şeklindeydi. Bunu bir şaka olarak yaptık ve yaklaşık 1 yıl sonra trajik bir şekilde ölen Adam Stewart adında bir adam tarafından yazıldı ve yönetildi. Headrush ve Gift’i de yönetti.”

 

 

Fotoğrafın Stanley Kubrick’in Ay’a İniş Görüntülerini Çektiği Anda Kaydedildiği İddiası Doğru Değil

 

AI Art Universe adlı Facebook grubunda paylaşılan ve Mitch Gates adlı kullanıcı tarafından yapay zekâ uygulaması hazırlanan kurgu görseller, Stanley Kubrick’in Ay’a iniş çekimlerini kaydettiği anı yansıttığı sanılarak paylaşılmış.

 

stanley-kubrick-aya-inis stanley-kubrick-aya-inis stanley-kubrick-aya-inis

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...