Fas’ta ya da Bangkok’ta meydana gelen deprem videosunun veya fotoğrafının açılması hâline telefonun ele geçirileceğini ileri süren mesajlar aslında bir aldatmaca

 

WhatsApp ve Telegram gibi popüler mesajlaşma uygulamaları ya da Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformları üzerinden kullanıcılara virüslü bir yazılım içeren videonun gönderildiği, videoyu açanların telefonlarının ele geçirildiği iddiası fasılalar hâlinde sanal mecralarda paylaşılıyor. Ancak bu tip gönderilerin yoğunluğu afet dönemlerinde daha da artıyor.

 

Özellikle büyük şiddetli depremlerin ardından sosyal medya platformlarında ve mesajlaşma uygulamalarında depremin görüntüsünü içeren mesajlarla virüs yayıldığı iddiasının sıklıkla dolaşıma sokulduğu görülüyor.

 

Fas’ta 8 Eylül 2023 günü meydana gelen, binlerce kişinin yaşamını yitirdiği 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından da bu duruma şahit olduk.

 

WhatsApp üzerinden iletilen Fas’taki depremden görsellerin açılması hâlinde telefonunun hackerlar tarafından ele geçirileceğini ileri süren metin paylaşılmaya başlandı.

 

Fuat Uğur: “Fas depreminin bazı fotoğraflarını WhatsApp’a yükleyecekler. Dosyanın adı Sismik Dalgalar KART’tır, sakın açıp görmeyin, 10 saniye içinde telefonunuzu hackler ve hiçbir şekilde durdurulamaz. Bilgileri ailenize ve arkadaşlarınıza iletin. AÇMAYIN.”

 

depremin-videolari-hacker

 

Yabancı bir dilden Türkçemize çevrilerek paylaşıldığı anlaşılan bu anlamsız mesajın öncesinde de benzer içerikli metinler servis edildi.

 

Geçmişte Bangkok’taki 8,5 büyüklüğündeki deprem videosunu içeren mesajın fidye virüsü barındırdığı, gelen linke kesinlikle tıklamaması gerektiği konusunda uyarılar mesajlaşma uygulamalarında yayıldı.

 

6 Şubat 2023 günü Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından Bangkok’taki 8,5 büyüklüğündeki depremin virüslü videosu temalı mesajlar yeniden paylaşılmaya başlandı.

 

Tolga Özçelik: “ÖNEMLİ Herkesin dikkatine, Bangkok’taki 8,5 büyüklüğündeki depremin videosunu açmayın, hemen silin, bu bir fidye yazılımı virüsüdür, özellikle cep telefonunuzda bankacılık uygulamalarına erişiyor. lütfen her bir grubunuza iletin, kanmayın bizim BT bürodan bu şekilde uyarı geldi”

 

bangkoktaki-8-5-buyuklugundeki-depremin

Aylar sonra bu mesaj yeniden dolaşıma girdi.

 

Ramazan Demirtaş: Herkesin dikkatine !!!!! Bangkok’taki 8,5 büyüklüğündeki depremin videosunu açmayın, hemen silin, bu bir fidye yazılımı virüsüdür, özellikle cep telefonunuzda bankacılık uygulamalarına erişiyor. lütfen her bir grubunuza iletin, kanmayın!….. #deprem

 

bangkok-depremin-videosunu-acmayin

 

Hatta siber güvenlik uzmanlarının ‘Bangkok 8.5 büyüklüğündeki depremin videosu’ konulu mesajda yer alan bağlantıya tıklanması halinde virüslü fidye yazılımımın cihaza bulaşarak yüklü olan banka uygulamaları üzerinden kullanıcıların verilerini ve parasını çalacağını söylediği ileri sürüldü.

 

Herkesin dikkatine! Bangkok’taki 8,5 büyüklüğündeki depremin videosunu açmayın, hemen silin, bu bir fidye yazılımı virüsüdür, özellikle cep telefonunuzda bankacılık uygulamalarına erişiyor.” ifadeleriyle paylaşılan mesajda kastedilen deprem videosu tespit edilemiyor.

 

Her depremin ardından dolaşıma giren bu mesaj, 2017 yılından bu yana süregelen aslı astarı bulunmayan bir kandırmacadır.

 

Söz konusu mesajın 6 yıl önce İngilizce “Bangkok 8.5 earthquake video, DO NOT OPEN – delete immediately. It is blackmail virus, especially on the phone. please forward to other groups, do not be fooled! Thank you!” şeklinde paylaşıldığı görülüyor.

 

Video kaydedebilecek ve paylaşabilecek elektronik cihazların kullanıldığı dönemde Tayland’da 8,5 büyüklüğünde / şiddetinde bir deprem meydana gelmiş değil.

 

Her ne kadar bu mesaj bir aldatmaca olsa da, siz yine de güvenmediğiniz bağlantılara tıklamaktan imtina edin. Tanıdığınız ve güvendiğiniz bir kişiden mesajla gelse de açmadan önce ilgili bağlantı adresini kontrol edin. Bilmediğiniz uygulama ve internet sitelerine erişim sağlamaktan kaçının. E-posta eklerini veya internetten indirilen dosyaları açarken dikkatli olun. “Virüs yayan deprem videosu” konulu her mesaja da itibar etmeyin.

 

Yorumunuzu yazınız...