6 Şubat 2023 Tarihli Depremlerin Ardından Afet Bölgesinde Çekildiği Sanılarak Paylaşılan Çok Sayıda İş Makinesi ve Kamyonun Çalışırken Görüntülendiği Video Huawei’nin Çin’in Chongqing Kentindeki Fabrika İnşaatına Ait

Yanlış İddia

 

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Pazarcık ilçeleri merkezli meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen depremin ardından enkaz kaldırma ve yeniden inşa faaliyetleri hız kazandı.

Bu süreçte, deprem bölgesinde kaydedildiği iddiasıyla çok sayıda kamyon ve iş makinesinin görüntülendiği bir video sosyal medyada paylaşılmış.

 

Mehmet Yılmaz: “Birileri masanın etrafında dönerken Reis Milletin derdiyle dertlenmiş”

 

deprem-bolgesinden-sanilan-is-makineleri

 

Video Türkiye’den değil Çin Halk Cumhuriyeti’nden. Depremin ardından afet bölgesinde yürütülen inşa çalışmalarını değil, Huawei’nin fabrika inşaatına ait. Güncel değil, 2022 yılı Eylül ayından. Çin’den eski tarihli video üzerine Mustafa Yıldızdoğan’dan Türkiyem adlı parça eklenerek servis edilmiş.

 

 

Bulguları sıralayalım…

 

Videonun üzerindeki logo, Twitter’daki “İnşaat ve Tadilat” adlı hesaba ait.

“İnşaat ve Tadilat” adlı profil, bu videoyu 2 Ekim 2022 günü (Kolpaçino’dan alıntı “içerisi şampiyonlar ligi” repliğiyle) paylaşmış.

 

 

ekskavatorler-kamyonlar-is-makineleri

 

Videonun bu paylaşım öncesinden izlerine rastlanabiliyor.

Söz konusu video “Sharing Travel” adlı “TripInChina” uzantılı Twitter profilinde 11 Eylül 2022 günü paylaşılmış.

 

huawei-fabrika-insaati

 

insaat-alani-cin

 

Çin’in en büyük gazetesi “People’s Daily”, söz konusu videoyu 14 Eylül 2022 günü “Yüzlerce ekskavatör Huawei’nin Seres marka elektrikli aracının Chongqing’deki fabrikasının yoğun inşaat alanında çalışıyor” (“Hundreds of diggers work at a busy construction site for the #Huawei Seres electric car factory in #Chongqing“) notuyla aktarmış.

 


Görüntünün Türkiye’den olmadığını daha önce Anadolu Ajansı ve Doğruluk Payı da aktarmıştı.

 

Bu gibi görüntülerin arka planını video doğrulama adımlarını izleyerek inceleyebilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazınız...