Videoda İstiklal Marşını Okuyamayan Kişilerin Yozgat Milli Eğitim Müdürü ve Yardımcıları Olduğu İddiası Doğru Değil

Yozgat Milli Eğitim Müdürü ve Yardımcılarının İstiklal Marşımızı okuyamadığı anı yansıttığı iddiasıyla (yıllardır paylaşılan) video 20 Ekim 2003 tarihinde Kayseri Şehit Aileleri ve Malulleri Derneği olağanüstü genel kurulunun açılışında kaydedilmiş.

Yanlış İddia

 

Akp’nin milli eğitim müdürü istiklal marşını OKUYAMIYOR“, “milli eğitim müdürü ama istiklal marşını okuyamıyor“, “İstiklal marşını okuyamayan Yozgat Milli Eğitim Müdürü ve Yardımcıları” gibi notlarla sosyal medya platformlarında paylaşılan videonun Yozgat ya da Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir ilgisi bulunmuyor (Söz konusu video CHP’li milletvekillerinin İstiklâl Marşı’nı okuyamadığı ana ait olduğu iddiasıyla da paylaşılmıştı).

 

Bahsi geçen görüntü:


 

Videoyu Yozgat Millî Eğitim Müdürlüğü ile ilişkilendiren aktarım örnekleri:

 

 

NTV’de “Gündem Dışı XL” adlı programda “Yorumsuz” alt bandı ile yayınlanan görüntü 2003 yılında Kayseri’de kaydedilmiş.

Söz konusu video, 20 Ekim 2003 tarihinde Kayseri Şehit Aileleri ve Malulleri Derneği olağanüstü genel kurulunun açılışında İstiklâl Marşımızın okunmaya çalışıldığı anı yansıtıyor.

İstiklâl Marşımızın bestesinin ve güftesinin yanlış aktarıldığı kaydın TV ekranlarına yansımasının akabinde Kayseri Valiliği, Şehitler Derneği’nin olağanüstü genel kurulu ile Hunat Medresesi’ndeki işyerlerinin açılış töreninde, ”İstiklal Marşı’nın kurallara uygun söylenmediği” gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Kayseri Şehit Aileleri ve Malulleri Derneği’nin 20 Ekim’deki olağanüstü genel kurulu ile Cumhuriyet Meydanı’ndaki Hunat Hatun Medresesi’nde Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce kiraya verilen işyerlerinin açılışı için 22 Ekim 2003 günü düzenlenen törende, ”İstiklal Marşı’nın kurallara uygun söylenmediğinin belirlendiği” bildirilen yazılı açıklamada Kayseri Valiliği şu ifadeleri kullanmıştı:

”Kayseri Şehit Aileleri ve Malulleri Derneği’nin 20 Ekim’deki olağanüstü genel kurulunda İstiklal Marşı, bestesi ve güftesi yanlış söylenmiştir. Çarşının açılış töreninde de İstiklal Marşı yanlış söylenmiştir. Her iki konuda da sorumlular hakkındaki bilgi ve belgeler, bilgi ve gereği için ilimiz Cumhuriyet Başsavcılığı’na intikal ettirilmiştir.”

 

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü de 13 Haziran 2017 tarihinde internet siteleri üzerinde yayımlanan “İstiklal Marşı Başlıklı Video” başlıklı açıklama ile görüntünün birimleri ve yöneticileri ile bir ilgisinin bulunmadığını duyurmuştu.

Söz konusu basın açıklaması metni şu şekildeydi:

“Çeşitli İnternet sitelerinde ´´Şaka gibi ama gerçek !İstiklal Marşını okuyamayan Yozgat Milli Eğitim Müdürü ve yardımcıları ´´ başlıklı bir video yayınlanmıştır. Yapılan araştırmalar neticesinde Söz konusu videonun 2007 yılında Kayseri ilinde ´´ Kayseri Şehit Aileleri ve Malulleri derneği yöneticileri tarafından , 20 ekim 2007 tarihinde derneğin olağanüstü genel kurulunun açılışında okunan İstiklal Marşından bir alıntı olduğu ve NTV Televizyon kanalında da haber olarak çıkan bir görüntü olduğu anlaşılmıştır.

 

Bir takım art niyetli kimseler tarafından hem İlimizi hem kurumumuzu yıpratmak maksadıyla İnternet ortamına servis edilen bu videonun kurumumuzla kesinlikle alakası bulunmamaktadır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Mehmet TEKİN

İl Milli Eğitim Müdür V.”

 

Yorumunuzu yazınız...