Videonun Çin’de yaşanan solucan yağmurunun ardından araçların ve sokakların durumunu yansıttığı iddiası doğru değil

 

Çin’in başkenti Pekin’de insanların ve araçların üzerine yağmur gibi solucan yağdığı, hayrete düşüren olay sonrası yetkililerin vatandaşları evden çıkınca şemsiye kullanmaları konusunda uyardığı iddiası sosyal medyada büyük ilgi çekti.

 

Birol Alkan: “Çin’de gökyüzünden solucan yağmış. Antik Mısır’ın 7 lanetinin güncel halini yaşıyor gibiyiz”

 

absürt olaylar: “Çin’in Liaoning şehrindeki solucan yağmuru videosu sosyal medyada gündem oldu.”

 

cin-solucan-yagmuru-iddiasi

 

Hortum nedeniyle kurbağaların ya da solucanların bulundukları yerden farklı alanlara taşınabildiği biliniyor. Şiddetli rüzgar nedeniyle havada sürüklendikten sonra tırtılların, solucanların farklı bir bölgeye düşmüş olması olası.

 

 

Ancak, paylaşılan video şiddetli rüzgarın etkisiyle, sokaklara ve otomobillere gökten solucan yağdığı anı yansıtmıyor.

Solucan sanılan varlıklar aslında söğütgiller familyasından kavak (populus) gibi bir ağacın çiçeği.

 

aspen-cicegi

 

kavak-agaci-cicek

 

“Titrek kavak” olarak da adlandırılan “aspen” ağaçları ya da ak kavak (akçakavak) (populus alba / aspen alba) tırtılsı yapıda (5-8 cm. uzunluğunda) erkek ve (8-12 cm. uzunluğunda) dişi çiçeğe sahiptir.

 

aspen-kavak-cicek

 

Benzer şekilde Çin’in bazı bölgelerinde yaygın şekilde bulunduğu bilinen kavak ağaçlarından dökülen çiçeklerin görüntülendiği farklı görsellerle kıyaslama yapılabilir.

 

kavak-cicek-araba

araba-kavak-yapragi

kavak-populus-cicek-dokmus

 

Videodaki arabaların camındaki yansıma incelendiğinde, yakınında bir ağaç olduğu anlaşılıyor (Araçların etrafındaki ağaç püskülleri, yapraklar ve çiçekler de bu durumun bir başka emaresi).

 

araba-cam-agac-yansimasi

 

Çinli sosyal medya kullanıcıları da (New York Post gibi) bazı basın organlarının solucan yağmuru eseri sandığı görüntünün kavak cinsi ağaç çiçeği olduğunu belirtmişti.

 

“Bu Populus tomentosa, Çin’de eşsiz bir bitki olan Salicaceae familyasındaki Populus cinsinin bir bitkisidir. Çin’in güneyinden de solucan gibi göründüğünü düşünen birçok Çinli var”

“Sahte Haber! İlkbaharda kavak ağaçlarından düşenler tırtıl değil, kavak ağaçlarının çiçek salkımlarıdır. Kavak çiçeklerinin sivri uçları dökülmeye başladığında çiçek açacakları anlamına gelir.”

“Sakinlerden şemsiye taşımaları ve sığınak bulmaları isteniyor çünkü… yağmur yağıyor. Bunun neden benim zaman çizelgemde olduğunu bilmiyorum ama bunlar kavak ağacı tohumları… Kavaklar, kuzey Çin şehirlerinde yeşillik olarak oldukça yaygındır.”

 

Çin’den sosyal medya kullanıcıları paylaştıkları farklı videolarla solucan sanılanların aslında kavak ağacı çiçeği olduğunu aktarmıştı.

 

 

Hülasa, Çin’de yaşanan solucan yağmurunun ardından araçların ve sokakların durumunu yansıttığı iddiasıyla paylaşılan videoda kavak ağaçlarından düşen çiçekler görülüyor.

 

İLAVE: Reuters, görüntüye dair yayımladığı içerikte uzmanların görülen cisimlerin ağaç tırtılı olma olasılığını belirttiğini aktarmış.

 

Yorumunuzu yazınız...