Mikropskopta İncelenen Sigarada Kurtçukların Bulunduğu Sanılarak Paylaşılan Video Hileli Düzenleme İçeriyor

 

“Sigaranın içindekilerin bir mikroskopta gösterildiği video, sosyal medyada gündem oldu.” notuyla sosyal medya platformlarında yaygın şekilde paylaşıldı.

 

Bahsi geçen video:

 


Mikroskopta incelenen sigaranın içinde kurtçukların ve parazitlerin görüldüğü iddiasıyla söz konusu videoyu aktaran paylaşım örnekleri:

 

DarkWeb Haber & Conflict: “Sigaranın içindekilerin gösterildiği video sosyal medyada gündem oldu.”

 

sigaranin-icindekilerin-gosterildigi-video

 

Ensonhaber: “Sigaranın içindekilerin mikroskopla gösterildiği video sosyal medyada gündem oldu. Bir sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşılan video kısa sürede milyonlarca kez izlendi. Sigara tütününün içindekilerin en ince detayına kadar incelendiği video izleyenleri hayrete düşürdü. Tiktok’da bizi takip edin Yorum yağmuruna tutulan videodaki görüntülerin gerçek olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.”

 

Onedio: “Mikroskop Altında İncelenen Sigaradan Çıkanlar Görenleri Şaşkına Çevirdi” “Sosyal medyada paylaşılan bir video ise sigaranın içerisinde neler olduğunu gözler önüne serdi. Mikroskop altında incelenen sigarada, ne olduğuna anlam veremediğimiz ‘maddeler’ olduğu görüldü. Sigaranın içerisine yakından bakıldığında ‘hareket eden’ bazı şeyler olduğu göze çarptı.”

 

Özgür Demirtaş (@ProfDemirtas): “Sigara içenler “

 

 

Mikroskop altında sigaranın içinde canlı kurtçukların görüldüğü iddiasıyla paylaşılan video “sahnelenmiş”.

Sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çeken, hileli düzenleme içeren videoda, sonradan kurtçuk eklenen sigara mikroskop altında incelenmiş.

Videonun kaynağı, Roman Kamburov’un mikroskopla inceleme görüntülerini paylaştığı sosyal medya hesabı.

Kamburov, Türkçe “mikroskop gözünden dünya” anlamına gelen “mir_glazami_microscopa” (МИР ГЛАЗАМИ МИКРОСКОПА) uzantılı sosyal medya hesaplarında bahsi geçen videoyu 13 Ağustos 2023 günü paylaşmış.

 

@mir_glazami_microscopa I AM AGAINST SMOKING! SUPPORTED by @AdskiyDok ♬ Run To The Volcano – James Newton Howard

 

Adı geçen şahsın sosyal medya hesaplarında paylaştığı “mikroskop inceleme” çekimlerinin bir bölümü sahte.

Sosyal medya hesaplarında paylaştığı videolar sıklıkla “hayrete düşüren mikroskop görüntüleri” başlığıyla sunulan Kamburov da bu durumu daha önce teyit etti.

Geçmişte “mikroskop altında sosisli sandviç (hot dog) videosu” gündeme gelen Roman Kamburov, çeşitli parazitlerin mikroskopta görüntülendiği videonun sahte olduğunu itiraf etmişti.

 

@mir_glazami_microscopa SUPPORTED by @AdskiyDok & @”Prophet”7 ♬ Main Titles – Charlie Clouser

 

İçinde kurtçuk barındıran sigara inceleme videosuna benzer şekilde sosisli sandviçi mikroskopla incelediği videoya da müdahale ederek ürkütücü bir görüntünün oluşmasını sağladığını kabul etmişti. Kamburov, yeni kesilmiş sosisli sandviçe ait sanılan görüntünün aslında daha önceden kir ve döküntülerle kaplanan bir parça sosisli sandviçe ve petri kabındaki organizmalara ait olduğunu söylemişti.

Çalışmalarının çocuklara eleştirel ve rasyonel düşünme konusunda eğitim vermeyi amaçladığını söyleyen Kamburov, bu tür sahte videoları “bir insanı kandırmanın ne kadar kolay olduğunu ifşa etmek ve bu durumu protesto etmek” ve “bilimsel ve yararlı bilgilerin sahte bilgiler kadar ilgi çekmediğini göstermek” için hazırladığını söylemiş.

Mikroskop altında incelediği ürünlerin içinde parazitlerin, böceklerin ve kurtçukların görüntülendiği sanılan Kamburov, aktarımlarının %90’ının gerçek, % 10’unun sahte olduğunu aktarmış.

Mikroskop incelemesinde içinde örümcekciklerin görüldüğü elma videosunun “gerçek” olduğunu belirtmiş.

 

@mir_glazami_microscopa♬ Purse Snatcher – Marco Beltrami

 

Roman Kamburov’un sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çeken mikroskop incelemelerini nasıl kurguladığını ve hileli şekilde düzenlediğini bazı paylaşımlarında aktardığı görülüyor.

 

Mikroskopla yaptığı incelemeleri paylaşan Genetik Mühendisi mahlaslı sosyal medya kullanıcısı da bahsi geçen videonun sahte olduğunu, mikroskopla yaptığı incelemelerde bu yönde bir görüntüyle karşılaşmadığını şu sözlerle belirtti:

 

“Bu görüntü tamamen sahte, hesabın sahibi hep böyle kurt ve solucan ekleyerek videolar hazırlıyor. Ben özellikle kanıtlamak adına mikroskopta incelemiştim. Hatta kendisi özellikle gösteriyor nasıl yaptığını, hemen öyle sosyal medyada yayılan şeylere inanmayın, doğrusunu ekledim video olarak İnstagramda düzenli mikrodkop incelemeri paylaşıyorum”

 

 

Farklı sosyal medya kullanıcıları da videonun sahteliğini vurguladı.

 

“Profesyonel mikroskop kullanan biri ve onlarca kez sigara tütününü incelemiş biri olarak ; viral video! Paketlenmiş tütün içinde o canlılar olmaz, immersiyon yağı ile bakmış olması güzel ayrıntı ama yemezler 🙂 ek olarak açık tütün alıp kendi saranlarda ÖLÜ böcekler olduğu doğru!”

 

Görüntü sahte olsa da siz yine de sigara içmeyin…

 

Yorumunuzu yazınız...