Emrah Tunç’un Balkon Adlı Kitabında Kurguladığı Depremin Günü ve Saatiyle Kahramanmaraş Merkezli 6 Şubat 2023 Günü Meydana Gelen İlk Deprem Arasında 1 Yıl 1 Ay 1 Dakika Fark Bulunuyor

Emrah Tunç, kitabında yer verdiği muhayyel deprem ile 6 Şubat Kahramanmaraş depreminin şiddet ve zaman açısından yakınsamasının “tevafuk” ya da “tesadüf” olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

 

6 Şubat 2023 günü saat 04:17’de ve 13:24’de merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 2 depremin büyüklüğünün sırasıyla Mw 7.7 ve Mw 7.6 olduğu AFAD tarafından açıklanmıştı.

Afetin ardından mimar ve yazar Emrah Tunç’un Balkon adlı romanında depremin tarih ve saatini bildiği yönünde absürt bir iddia sosyal medyada dolaşıma girmiş.

Kitapta kurgulanan depremin tarih, saat ve şiddeti Kahramanmaraş merkezli depremin yapay olduğuna dair komplo teorilerine sarılanların yeni hedefi olmuş.

Romandan paylaşılan sayfada şu satırların geçtiği görülüyor:

“6 Ocak 2022’de saat 04.16’da yaşanan 7,8 şiddetindeki o büyük depremde ne canlar yitip gitmişti. Şehir beşik gibi yaklaşık yarım dakika sallanmış taş üstüne taş kalmamıştı. Nuri Dede hatırlayamadığı bir sebepten beresini takmış balkonda karın yağışını izliyormuş o esnada.”

Emrah Tunç’un 2021 yılında yazdığı “deprem” temalı romanında 6 Ocak 2022 günü saat 04:16’da meydana geleceğini kurguladığı depremin şiddeti Kahramanmaraş merkezli depremlerinkine bir hayli yakın; ancak, kitapta bahsi geçen depremle 6 Şubat 2023 tarihli depremin arasındaki zaman farkı 1 ay ,1 yıl ve 1 dakika. Emrah Tunç, kitabında yer verdiği muhayyel deprem ile 6 Şubat Kahramanmaraş depreminin şiddet ve zaman açısından yakınsamasının “tevafuk” ya da “tesadüf” olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

Görüntünün kaynağı, Emrah Tunç’un 6 Şubat 2022 günü tarihli Instagram paylaşımı.

Tunç, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık’tan (KDY) 2021 yılında çıkan kitabından ilgili sayfanın fotoğrafını profilinde “2021 yılında yayımlanan romanım ‘BALKON’ da deprem konusunu işlemiştim. Bu son olur umarım😔” notuyla paylaşmıştı.

 

emrah-tunc-balkon-romani-deprem

 

Kitabın giriş bölümünde 6 Ocak tarihli depreme atıf yapılan sayfalar şöyle:

 

emrah-tunc-balkon-romani-deprem

emrah-tunc-balkon-romani-deprem

 

Sosyal medyada 2011 yılında yazıldığı iddiasıyla paylaşılan 8 Mart 2021 yayın tarihli kitap 2021 yılında kaleme alınmış.

Balkon adlı kitap şu tanıtım metniyle paylaşılmış:

“2022 yılında, yaşanan 7,8 şiddetindeki depremde bütün ailesini kaybeden Nuri amcanın yolu İzmir’de Hasan ile kesişir. Hayallerine ulaşabilmek için sevdiği kızı kaçıran Hasan’ın üzerine hayat kin kusar. Yorgun adam… Durgun adam… Cengiz’in keskin bıçağından kaçmak kabusa dönüşür. Sivas’ın bir köyünde yaşananlar, İzmir’de ete kemiğe bürünür. Hasan özsel gizini ne kadar saklayabilecek? Üfürükçü Hoca’nın söyledikleri çıkacak mı? Cengiz’in kanlı bıçağı…Hayalet Servet … Yıldıray… Ve aşkın diğer adı CAVİDAN…”

 

Emrah Tunç, Twitter’da konuyla ilgili görüşü talep eden sosyal medya kullanıcısına “1 dk değil. 1 yıl 1 ay 1 dk farkla. İlginç bir durum ancak bir çok kişinin garip baskısına maruz kalıyorum.” yanıtını vermişti.

 

 

Sosyal medya hesabı aracılığıyla ulaştığımız Emrah Tunç, kitabındaki depremin tarih ve saatinin romanını yazmaya başladığı zamandan esinlendiğini şu sözlerle ifade etti:

“Bazıları tavafuk der..
Bazıları tesadüf..
Romanı yazmaya başladığım tarihi karalamıştım. 6 ocak..
Geceleri yazarım genelde.
Tam o satırları yazdığımda saat 04.16 idi. Depremden sonra romanı açıp baktım.şok oldum. Geceleyin ailem ve çocuklarımla kendimizi sokağa zor attık. Bina yıkılacak sandık. Şükür-kendi zaviyemizden- iyiyiz. Ülkemin başı sağ olsun😪”

 

Adı geçen kitapta yer verilen kurgu depreme dair tesadüfî tarih ve saat atfı, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 tarihli depremlerin yapay olduğu yönündeki komplo teorileriyle birlikte paylaşılmış.

Kitapta depremin tarihinin, saatinin ve büyüklüğünün önceden aktarıldığı iddiası, SEO yöntemleriyle ilgi çekmeye çalışan haber sitelerinin içerikleriyle daha da yaygınlık kazanmış.

Söz konusu kitabın yazarı Emrah Tunç’un ilgili sosyal medya paylaşımına yanıt veren ve kitaptan ilgili sayfanın görselini paylaşan bazı kişilerin yaptığı ilginç yorumlardan bazıları şöyle:

“Hiç masum gelmedi bana nedense”

“6 şubat 2023 ☹ 04.16 ☹ 7.8 bu kadar net hayırdır?”

“Neden önceden paylaşıp insanları uyarmadınız? Türk müsünüz? Hiç masum değilsiniz”

“Bu kadar tesadüf olamaz biseyler biliyorsunuz belli ki”

“Bu kadarı tutturmanız tesadüf olamaz açıklama yapar mısınız”

“Hayırdır kardeşşş sen kimlerdensin sen ne ayaksın ?!…”

Nasıl olabilir ?  Deprem yapay, ne zaman yapacaklarını bazıları biliyordu. Astrologlar, 2020 tahminlerinde önce evlere kapanacağız, sonra depremlerden dolayı evlere giremeyeceğiz, demişti.

“Nasıl bir simülasyon içindeyiz anlamak kolay değil”

 

emrah-tunc-balkon-deprem-komplo-teorisi

 

emrah-tunc-balkon-deprem-komplo-teorisi

 

Yorumunuzu yazınız...