Estonya’daki Kihnu Adlı Adada Hiç Erkeğin Bulunmadığı ve Adanın Sadece 400 Kadın Tarafından Yönetildiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Estonya’da bulunan Kihnu adası ülkemiz basınında “üzerinde hiç erkeğin bulunmadığı, sadece kadınların yaşadığı, hiç erkek bulunmayan adanın kadınlar tarafından yönetildiği” ifadeleriyle haberleştirilmişti.

Bu yanlış aktarımı Milliyet ve Yeniçağ‘ın haberleriyle örnekleyecek olursak:

 

Burada hiç erkek yok! 400 kadının yaşayıp yönettiği ada

Estonya’daki bu ada sadece kadınlar tarafından yönetiliyor. Erkeklerin olmadığı adada kadınlar her işi yapıyor ve sorunsuz bir şekilde yıllardır yaşıyorlar. 400 kadının yaşadığı adada erkek nüfus yok denecek kadar az. İşte, kadınlar tarafından yönetilen Kihnu adasının güçlü kadınları.

 

400 kadinin yasayip yonettigi ada

 

Bu adada sadece kadınlar yaşıyor. Herkes kabul edilmiyor

Estonya’da bulunan Kihnu adası kadınlar tarafından yönetiliyor. Erkek nüfusunun yok denilecek kadar az olduğu bu adada kadınlar her işi kendileri yapıyor ve sorunsuz bir şekilde yıllardır yaşamlarını sürdürüyorlar. Ada sakinleri adaya herkesin gelmesini de istemiyor. Burada yaşayan insanların yaşam tarzlarıyla ilgilenenlerin gelmesi gerektiğini savunuyorlar. İşte 400 kadının yaşadığı Kihnu adasının kadınları…

 

bu adada sadece kadinlar yasiyor

 

Söz konusu haberlerin metinleri incelendiğinde başlıkları ile uyumsuzluk içerdiği görülebiliyor.

Baltık Denizi’nde bulunan Estonya’ya bağlı bir ada olan Kihnu‘da hiç erkek bulunmadığı, ada nüfusunun tamamının kadınlardan oluştuğu doğru değil.

Estonya İstatistik Birimi verilerine göre 2021 yılında adanın 690 kişilik nüfusunun % 49,7’si kadınlardan, % 50,3’ü ise erkeklerden oluşmuş.

Adanın resmî ve turizm odaklı internet sitelerinde de bu yönde bir aktarım yer almıyor.

 

kihnu harita

 

Geçimini balıkçılık ile karşılayan ada erkeklerinin aylarca denize açılmak zorunda kalması nedeniyle kadınlar adada günlük hayatta daha etkin rol oynuyor.

Aylarca denize açılan erkeklerin yokluğunda 19. yüzyıldan bu yana sorumlulukları giderek artan kadınlar, adada sosyal hayatın devamında, gelenek ve kültürlerinin korunmasında baş aktör hâlini almış.

Adadaki kayıtlı kadın ve erkek sayısı aşağı yukarı aynı olmasına rağmen erkeklerin tüm gün ada dışında çalışması adanın tamamen kadınlardan oluştuğu izlenimini oluşturmuş.

 

estonya kihnu adasi kadinlar

 

Adayı ziyaret edenler de etrafta nadiren erkek görülebildiğini aktarıyor.

 

 

İddiayı daha önce Fakt Yoxla ele almıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...