Brezilya’da kaydedilen videodaki kadının papazı “şişman kadınların cennete gidemediğini” iddia ettiği için sahneden aşağı ittiği iddiası doğru değil 

Marcelo Rossi adlı rahip 14 Temmuz 2019 günkü ayinde bir kadın tarafından sahneden aşağı itilmeden önce şişman kadınlar hakkında hiçbir şey söylememiş. 

Yanlış İddia

 

Brezilya’da bir papazın halka vaaz ederken “şişman kadınların cennete gidemediğini” söylediğini bir kadının papazı sahneden aşağı ittiği iddiası ilk defa 2019 yılında dolaşıma girdi.

Bu dönemde bahse konu iddianın gerçeği yansıtmadığını aktarmıştık.

 

 

Etkileşim sevdalısı ve yanlış aktarım muhibbanı sosyal medya profilleri, 2019 yılında gerçeği yansıtmadığı ortaya koyulan iddiayı 2023 yılı Ağustos ayında yeniden servis etmiş.

 

mühendisyen (@muhendisyenn): “Brezilya’da, “Şişman kadınlar cennete giremez.” diyen papazı bir kadın kürsüden aşağı attı! Brezilya’nın Sao Paulo kentinde ünlü Papaz Marcelo Rossi, 50 bin kişinin katıldığı bir gençlik kampının kapanış konuşmasında “Şişman kadınlar cennete giremez.” diyerek vaaz verdi. Güvenliği atlatarak aniden sahneye fırlayan bir kadın, papazı sahneden aşağı attı! Papaz Kadının itmesiyle sahneden düştü.”

 

kadin-papazi-kursuden-itti

 

Ateist TV (@Ateist_TV): “Brezilya’da, “Şişman kadınlar cennete giremez.” diyen papazı bir kadın kürsüden aşağı attı! Brezilya’nın Sao Paulo kentinde ünlü Papaz Marcelo Rossi, 50 bin kişinin katıldığı bir gençlik kampının kapanış konuşmasında “Şişman kadınlar cennete giremez.” diyerek vaaz verdi. Güvenliği atlatarak aniden sahneye fırlayan bir kadın, papazı sahneden aşağı attı!”

 

 

 

Brezilya’da bir kadının papazı “şişman kadınların cennete gidemediğini iddia ettiği” için sahneden aşağı ittiği iddiası doğru değil.

 

 

Videoda rahip “şişman kadınların cennete gidemeyeceğini” söylemiyor. Kadının da rahibi kürsüden aşağı itmesinin sebebi “şişman kadınların cennete gidemeyeceğini” söylemesi değil.

Brezilya’da Katolik grubun dua etkinliğinde psikolojik sorunları olan bir kadının sahneye fırlayarak, kitleye konuşma yapan rahibi aşağı ittiği görüntü kurgu iddiayla birlikte paylaşılmış.

Söz konusu saldırı, 14 Temmuz 2019 günü Brezilya’nın São Paulo eyaletindeki Cachoeira Paulista’da düzenlenen “Bugün Hayır, Artık Günah İşlemeyeceğim” (“Por Hoje Não”) adlı etkinlikte Marcelo Rossi adlı Katolik rahip toplulukla dua ederken gerçekleşmiş.

Sahneden aşağı itilen rahip, ayinde şişman kadınların cennete gidip gitmemesi hakkında hiçbir şey söylememiş. Rahip saldırıya uğramadan önce verdiği vaazda bir rahibin görevleri ve işlevlerinden bahsetmiş. Adı geçen rahip “Bu eller artık bana ait değil. Günahkar, zayıf ama o eller İsa’ya ait. Öyle ki, rahip Mesih’in şahsında hareket eder. Hizmet etmek, kutsamak” sözlerini sarf ettiği anda, güvenliği atlatarak sahneye fırlayan kadın tarafından aşağı itilmiş.

Sahneden aşağı itilen rahip, etkinliğe Rio de Janeiro’dan 3 yaşındaki oğluyla katılan ismi basına yansımayan 32 yaşındaki kadın hakkında herhangi bir şikâyette bulunmamış. Saldırgan kadın, gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmış.

Rahibi sahneden aşağı iten kadın, bipolar bozukluktan muzdarip olduğunu ve psikiyatrik tedavi aldığını söylemiş.

Etkinliği düzenleyen Canção Nova adlı Katolik cemaatten temsilciler ve Brezilya kolluğundan görevliler, sahneye rahiple konuşmak için çıkan kadının güvenlik görevlilerinin peşinden koştuğunu görünce korkup kontrolünü kaybedip rahibi aşağı ittiğini aktarmış.

 

 

Canção Nova tarafından yapılan açıklamada, ayin sırasında Peder Marcelo Rossi’nin yaşadığı olaydan üzüntü duyulduğu, aşağı itilen rahibe sağlık ekibinin müdahale ettiği, rahip taburcu edildikten sonra ayinin kaldığı yerden devam ettiği aktarılmış.

Sahneden atılan rahip sağlık durumunun iyi olduğunu Canção Nova basın birimi tarafından yayınlanan videoda, “Ben harikayım! Emin olun, sorun değil! Sadece biraz acı hissediyorum. Bu normal, hiçbir yerim kırılmadı. Amin.” sözleriyle belirtmiş.

 

 

Yorumunuzu yazınız...