Türkiye’den Sanılan Fotoğraf Suriye’den

Tek Bacağıyla Deprem Enkazında Arama Kurtarma Çalışmalarına Katılan Engelli Kişi Suriyeli Hassan al-Talfah

Yanlış İddia

 

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen depremlerin ardından yürütülen arama kurtarma çalışmalarına katkı veren engelli bir vatandaşımızın görüntülendiği sanılarak aşağıdaki fotoğrafın haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında paylaşıldığı görüldü.

 

tek-bacagiyla-arama-kurtarma-calismalarina-katilan

 

Bahsi geçen görseli yanlış biçimde Türkiye ile ilişkilendirerek sunan haber ve paylaşım örnekleri şöyle aktarılabilir:

 

Sabah: “Türkiye, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin yaralarını sarmaya devam ediyor. Arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, tek bacağıyla deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılan engelli vatandaş sosyal medyada büyük ilgi gördü.”

 

tek-bacagiyla-arama-kurtarma-calismalarina-katildi

 

Ensonhaber.com: “Tek bacağıyla deprem bölgesinde canla başla mücadele etti. 12 günün ardından ortaya çıkan bu kare, bir kez daha Türkiye’yi hüzne boğdu. Engelinin kendisini engellemediğini gözler önüne seren gönüllü genç, şimdiden örnek olmayı başardı.”

 

tek-bacagiyla-arama-kurtarma-calismalarina

 

Türkgün: “Yediden yetmişe herkes, depremin yaralarını sarmak için seferber oluyor. Arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, sosyal medyada paylaşılan o görsel büyük ilgi topladı. Tek bacağı olan engelli vatandaşın fotoğrafı gören herkesi duygulandırdı.”

İbrahim Karagül: “Senin yüreğin yeter!”

Misvak Caps: “Bazı kahramanlar için ne yazacağınızı bilemezsiniz…”

 

Sanılanın aksine bahse konu fotoğraf Türkiye’de değil, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Suriye’de kaydedilmiş.

Depremin vurduğu bölgede protez bacağıyla arama kurtarma çalışmalarına katılan kişi Türk değil Suriyeli.

AFAD arama kurtarma gönüllüsü olduğu da sanılan engelli şahıs Hasan Al-Taflah (حسن الطلفاح) adlı Beyaz Baretliler (Beyaz Miğferler / White Helmets) üyesi.

Hasan Al-Taflah, İdlib’in kuzeyindeki depremin vurduğu Bisnia bölgesinde enkaz altında kalanları kurtarmak için çabalarken görüntülenmiş.

 

hasan-altaflah

 

Beyaz Baretliler sosyal medya sorumlusu Mousa Zidane, arkadaşı olduğunu belirttiği Hasan Al-Taflah’a ait fotoğrafı sosyal medya hesabında şu ifadelerle paylaşmış:

“Hayat kurtarmak söz konusu olduğunda, hiçbir mazeret yoktur. İşte arkadaşım Beyaz Miğferli Hassan’ın bir fotoğrafı. Patlamamış mühimmatı temizleme konusunda uzmandır, ancak şimdi, yaralanmasına rağmen Suriye’nin kuzeybatısındaki deprem sonrasında sivillerin kurtarılmasına yardımcı olmaktadır.”

 

Hassan-Al-Talfah

 

Al-Talfah’ın fotoğrafına dair haberinde Al Jazeera, ampute gönüllü için şu ifadelere yer vermiş:

 Türkiye ile Suriye sınırına yakın, yıkılan duvarlardan birinin üzerinde oturuyor.

Kuzey Hama kırsalındaki Kafr Zita şehrinden olan Al-Talfah, daha önce yaşadığı şehirde misket bombalarını imha ederken sol bacağının kesilmesine neden olan bir yaralanma geçirmesine rağmen sivil savunma ekibinde gönüllü olarak çalışıyor.

Adam aynı zamanda son depremin ardından İdlib’in kuzeyinde, Türkiye sınırına yakın Bisnia ve Meles bölgelerinde aileleri canlı kurtarmayı başaran “Beyaz Miğferler” ekibinin gönüllülerinden biriydi

 

 

Hasan Al-Talfah, arama kurtarma çalışmalarına katkısına dair demecinde “2014 yılında sivil savunma ekibinde gönüllü oldum ve yıllardır çektiğim sakatlığa rağmen teslim olmayı reddettim ve enkaz altındaki insanlara yardım etmek için koştum.” cümlesini sarf etmiş.

 

Yorumunuzu yazınız...