Video, Cebinde Bisküvi İle Enkaz Başında Bekleyen Acılı Babanın Çocuğuna Kavuştuğu Ana Ait Değil

Kahramanmaraş Depremlerinin Sembol İsimlerinden Biri Hâline Gelen, Enkaz Altında Kalan Çocukları İçin Cebinde Bisküvi Taşıyan Şerif Ölmez Maalesef Eşini ve 3 Çocuğunu Kaybetmiş 

Yanlış İddia

 

6 Şubat 2023 günü meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından hafızalara kazınan görüntülerden biri, enkaz altında kalan çocuklarının kurtarılmasını bekleyen bir baba ile ilgiliydi.

Hatay’da depremin yıktığı binanın önünde cebinde bisküvi ile bekleyen Şerif Ölmez herkesi yasa boğdu.

Cebinde bisküvi ile enkazda kalan çocuklarını bekleyen acılı babanın kendisine uzatılan “Cebinizde ne var?” sorusuna verdiği “Bisküvi var. Yiyemiyorum. Dünden beri yiyemiyorum. Çocuklarıma verecektim. Hiç kimse çıkmadı.” yanıtını yürekleri dağladı.

 

biskuviyi-cocuklarina-sakladi

 

Bu görüntünün yaygın şekilde paylaşılmasının ardından evlatlarının ve eşinin sağ çıkarılmasını bekleyen Şerif Ölmez’in cebinde bisküvi ile beklediği oğlunun enkazdan kurtarıldığı iddiasıyla bir görüntünün sosyal medyada paylaşıldığına şahit olduk.

 

 

Ensonhaber.com, Yeniçağ, Türkiye Gazetesi, Veryansın ve Yeni Akit gibi haber sitelerince “Cebinde bisküviyle bekleyen baba oğluna kavuştu” başlığıyla sunulan görüntüden bir kare şöyle:

 

baba-ogluna-kavustu

 

Görüntü sosyal medyada şu şekilde yanlış servis edildi:

 

Dilara Haberveren / Kenan Miroğlu: “Cebinde bisküvi ile bekleyen abimizin çocuğu enkazdan kurtuldu.”

 

cebinde-biskuvi-ile-bekleyen

 

Melón Şapka: “Bisküvi var cebimde yiyemiyorum, çocuklarıma vericem diyen amcanın çocuğu enkaz altından kurtarıldı…”

 

 

 

Ancak bu video, Kahramanmaraş depremlerinin ardından Hatay’da enkaz başında cebinde bisküvi ile eşi ve 3 çocuğunun enkazdan çıkarılmasını bekleyen acılı baba Şerif Ölmez’in çocuğuna kavuştuğu anı yansıtmıyor.

 

 

 

Video dikkatle izlendiğinde siyah montlu erkeğin turuncu kıyafetli çocuğa “Murat’ım” şeklinde seslendiği duyulabiliyor. Şerif Ölmez’in Murat isminde bir oğlu yok.

Bu video yayıldığında Şerif Ölmez’in eşi Halime Ölmez ile 3 yaşındaki oğulları Oktay Ölmez’in cansız bedenlerine ulaşıldtı.

 

serif-olmez

 

Bu görüntünün ardından Şerif Amca, yine Show Haber’in uzattığı mikrofona cebindeki bisküvileri başka bir çocuğa verdiğini, vefat eden çocuğunun mezarına koymayı unuttuğunu şu sözlerle aktardı:

“Deprem Pazartesi sabahı saat 4-5 civarı başladı. Benim çocuklarım bir de hanım enkazda kaldılar. o günden bu güne ancak 2 kişiyi çıkarabildik. Hanımla 3 yaşındaki çocuk Oktay çıktı. Şimdi Savaş’la Cansu enkaz altında kaldılar. [Kaç yaşında Savaş’la Cansu?] 14 ile 16 yaşında. [Eşiniz ve oğlunuz çıkarılırken siz orada mıydınız?] Ben oradaydım. İlkin eşimi çıkardım, eşimi çıkarırken bir haber aldım kardeşimden, yiğenimden doğrusu Oktay’ı çıkardık diye. O da peşimizden aldı geldi. Kendi imkanlarımızla getirdik. Ne ambulans var. Ne kimse yardım eden var. Sadece kepçeyle çıkarabildik. [Enkaz altında kimler vardı kimler çıkarıldı bir daha söyler misiniz?] Enkaz altında Halime Ölmez vardı, Cansu Ölmez, Savaş Ölmez, Oktay Ölmez. Bugün Halime Ölmez’le Oktay Ölmez’i çıkardık. Halime eşim, Oktay en küçük oğlum. [Peki Şerif Amca cebinizde bir bisküvi vardı?] Vardı, onu vermeye koymuştum cebime unuttum demin birisine verdim ufak bir çocuğa verdim yesin diye keşke verseydim ama unuttum cebimde unuttum. Mezarına koyacaktım unuttum.

 

Eşini ve 3 yaşındaki oğlunu kaybettikten sonra yıkılan binanın yanından ayrılmayarak 14 ve 16 yaşındaki iki çocuğunun enkazdan çıkarılmasını bekleyen acılı baba maalesef üzücü haberi aldı.

Show TV bu görüntüyü “Bisküvileri çocuklarına veremedi” başlığıyla “biraz önce acı haberler geldi” notuyla sundu.

 

 

Kendisi ile röportaj yapan Show Haber’den Mustafa Mandev de Şerif Amca’nın tüm aile fertlerinin vefat ettiğini “Yazmakta zorlanıyorum, ama yazmam gerekiyor. Maalesef enkazdan bir acı haber daha geldi. Savaş hayatını kaybetti. Deprem, Şerif amcanın ailesini ondan koparıp aldı. Hepimizin başı sağ olsun.” sözleriyle duyurdu.

 

serif-amcanin-cocugu

 

Şerif Ölmez’e ve yeğeni Ahmet Ölmez’e ulaşan gazeteci Esref Larsen, eşini ve 3 çocuğunu kaybettiğini teyit etti.

 

 

 

Depremde eşini ve 3 çocuğunu kaybeden Şerif Ölmez için düzenlenen yardım girişimlerine vatandaşlar katkı sundu.

 

 

 

İLAVE: Şerif Ölmez, evlatlarını ve eşini kaybettiği depremin üzerinden henüz bir yıl geçmeden vefat etti. Ölmez’in cenazesi ailesinin yanına defnedildi.

 

3 Yorumlar

  1. Işıl Karakaş Reply

    Bu kadar uzatmadan kısaca yazsanız keşke bir sayfa yazı okudum anlamadım , teyid.org da böyle masal anlatıyor zaman kıymetli uzun evrak okuyacak zamanı olmayana bu iş zor

    • malumatfurusorg Reply

      Başlıkta aktarılan özeti göremediniz herhalde?

Yorumunuzu yazınız...