Kahramanmaraş Depremlerinin Ardından Enkaz Çevresinde Dolaştırılan Plakasız Sinyal Kesici Jammerlarla Göçük Altındakilerin İletişiminin Kesildiği İddiası Gerçek Dışı

Enkaz alanlarında jammer yüklü araçların gezdirilerek göçük altındakilerin iletişiminin kesildiği iddiasının kaynağı olan şahıs daha sonra yaptığı açıklamada jammer sandığı aracın bölgenin haritasını çıkaran askerî bir teçhizat taşıdığı bilgisini yetkililerden aldığını belirtti.

 

6 Şubat 2023 günü meydana gelen depremlerin ardından enkaz alanlarında jammer yüklü araçların gezdirilerek göçük altındakilerin iletişiminin kesildiği yönündeki gerçeklik payı bulunmayan iddianın bir yanlış anlaşılmanın ürünü olduğu anlaşılıyor.

İddianın kaynağı, Delimine mahlaslı Fester Abdü adlı sosyal medya kullanıcısı idi.

Rapor (raporturkiye) gibi sosyal medya profillerinin “Deprem bölgesinde plakasız araçlarla sinyal kesici (jammer) geziyor.” notuyla aktardığı yayın kesiti şöyleydi:

 

Abdü, katıldığı yayında şu ifadelerle iddiayı dile getirmişti:

“… Şehrin içerisinde, bunu belki söylersem belki yarın beni cezaevine atarlar belki ama ben bunu söylemekten çekinemiycem kimseden de korkmam yani, şehirde jammerlar geziyor birader şehirde jammerlar geziyor telefonumuzda plakasız araçlarla jammerlar geziyor fotoğrafını çektim… “

 

Üst düzey kamu yöneticilerinin makam araçları ile birlikte jammer yüklü araçların güvenlik amacıyla gezdirildiği biliniyor.

Ancak, deprem alanında jammer çalıştırıldığı iddiasına dair bahsi geçen aktarımın dışında başka bir şahitlik / beyan yok.

Deprem bölgesinde jammer dolaştırıldığına dair bir bulguya rastlayamıyoruz.

 

Adı geçen iddia kaynağı da, katıldığı başka bir yayında jammer sandığı aracın bölgenin haritasını çıkaran askerî bir teçhizat taşıdığı bilgisini yetkililerden aldığını açıkladı.

Fester Abdü paylaştığı Instagram hikâyesinde de aktarımındaki hataya şöyle açıklık getirmiş:

“Önemli Bilgilendirme!

Arkadaşlar bahsettiğim jammer (cemır)

Bu araçlar özel askeri ekip radyo frekans cihazlarıymış. Heryere radyo frekansı yollayıp depremde nereler yıkılmış harita çıkarıyormuş. Sözlerim yanlış anlaşılmış olabilir, durum çok hassas olduğu için hemen toparlayayım dedim.”

 

deprem-alani-jammer-delimine

 

Kapak fotoğrafı: usdgs.com

 

Yorumunuzu yazınız...