Kahramanmaraş Depremlerinin Ardından Afet Bölgesine Fenerbahçe Spor Kulübü Tarafından Gönderilen Yardımları Taşıyan Tırın Yağmalandığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

6 Şubat 2023 günü Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından afet bölgesine yurdun dört bir yanından yardım yağıyor.

Bu süreçte, deprem bölgesine sevk edilen yardım tırlarının halk tarafından yağmalandığı iddiasıyla kaynağından teyit edilemeyen bazı görüntülerin dolaşıma girdiği görülüyor.

Bu görüntülerin bir örneği, Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’ndan afet bölgesine gönderilen yardımları taşıyan tırın yağmalandığı iddiasıydı.

 

fenerbahcenin-yardim-tirini-yagmalayanlar-yakalandi-iddiasi

 

Ancak, sosyal medyaya yansıyan Fenerbahçe’nin depremzedelere gönderdiği yardım tırının yağmalandığı iddiası gerçeği yansıtmıyor.

Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticileri bu iddianın doğruluk payının bulunmadığı aktardı.

 

 

Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Can Gebetaş, stadyumdan deprem bölgesine gönderilen yardım tırının yağmalandığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını katıldığı yayında şu sözlerle açıklamıştı.

“Yani evet çok üzücü bir sosyal medyada dolaşıma sokulan bir haberdi ama sizin aracılığınızla bunu net şekilde ifade edeyim hiçbir şekilde gerçekle alakası olmayan bir durum. Bahsettiğimiz tırın bahsettiğimiz saatlerde ilk yolcu ettiğimiz tırımız ve afet bölgesi olan Kahramanmaraş Pazarcık ilçesine gönderildi. Tırımız sağ salim ilçeye ulaştı. İlçede afet koordinasyon merkezine jandarma kuvvetlerinin eşliğinde yardım malzemeleri indirildi ve depremzede halkımıza önemli bir kısmı dağıtıldı. Tırımız şu an herhangi bir sıkıntı yaşamadan İstanbul’a geri dönmekte.”

 

 

Fenerbahçe Spor Kulübü Genel Sekreteri Burak Çağlan Kızılhan da Fenerbahçe TV’ye yaptığı açıklamada hem TIR şoförüyle hem de afet bölgesindeki irtibat görevlisiyle görüştüklerini ve yardım tırının yağmalandığı iddiasının doğruluk payının bulunmadığını, yardım malzemelerinin dağıtımının gerçekleştiğini şu sözlerle ifade etmiş:

Bu çıkan haberin hiçbir şekilde doğruyu yansıtmadığını söylemek istiyorum. Biz hem tır şoförüyle görüştük hem oradaki kontakt kişimizle görüştük. Zaten dağıtımın yapıldığına dair de bir video paylaştık. Bu haber kesinlikle doğru değildir. Sosyal medyanın böyle zamanlarda bile böyle haberler sosyal medyada yayılıyor. Lütfen bu habere itibar etmeyelim.”

 


Fenerbahçe’nin yardım tırı yağmalanmadı; ancak, yağmacılara ait olduğu iddiasıyla bir fotoğraf sosyal medyada paylaşılıyor.

Fotoğrafın bir yardım tırını yağmalayan şahısların yakalandığı anı yansıttığı iddiası mevcut hâliyle doğrulanamıyor.

Görüntünün henüz kaynağını ve konumunu henüz tespit edemedik.

Bahsi geçen görsele dair ilave bulgulara göre işbu yazı güncellenecektir.

 

yakalanan-yagmaci-iddiasi

 

Yorumunuzu yazınız...