Videoda Görülen Araç, Deprem Bölgesine Yardım Malzemesi Taşımıyor

Atatürk Büstü ve Türk Bayrağı Taşıyan Otomobilin Görüldüğü ve Arka Planda İzmir Marşı’nın Çaldığı Video Güncel Değil, 2019 Yılından

Yanlış İddia

 

6 Şubat 2023 günü meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından afet bölgesindeki depremzedelere yardım götüren, Atatürk büstü ve resimleri ile Türk bayrağı taşıyan bir kamyonetin görüntülendiği sanılarak bir videonun sosyal medyada paylaşıldığı görülüyor.

 

 

Video hakkında yanlış aktarımda bulunan paylaşım örnekleri şöyle:

 

Filiz’in Düşünceleri: “Enkazda canlı arama çalışmaları sırasında Tekbir getirilmesine sinir olan Kemalistler bunun yerine İzmir Marşı çalacak ekipleri yola çıkarmış. Biraz zeki olsalar geri zekalı diyeceğim de maalesef o zeka da yok bunlarda..”

 

Abdullah Quilliam: “Enkazdan sağ çıkarılan insanların tekbirlerle karşılandığını gören Kemalist güruh, bölgeye kendi acil kurtarma aracını gönderiyor. 🤪🤪 Tekbir yerine İzmir marşı çalarak!”

 

Sabri Balaman: “Kelimeyi tevhidi okuyanlara karşı, İzmir marşı ile depremzedeleri kurtarmaya giden yobaz’ların tesselli yöntemleri, akıllara ziyan! Laik ve ateizm ritüeli, putperestlik, ruhani bir hastalıktır,”

 

izmir-marsi-ataturk-bustu-araba

 

Görüntüdeki Atatürk resimleri ve büstü ile Türk bayrağını kasasında taşıyan kamyonet, depremzedelere yardım götürmüyor.

Video güncel değil, 2019 yılında kaydedildiği anlaşılıyor.

Sosyal medya platformlarında 2021 yılından paylaşımlarda bahsi geçen videonun izi görülebiliyor.

 

 

Kasasında Atatürk büstü bulunan kamyonet, Manisa’da yaşayan Hasan Balcı adlı kalıpçı ustasına ait.

Manisa’da Yunusemre İlçesi Kenan Evren Sanayi Sitesi’nde kalıp imalatı yapan Hasan Balcı, Atatürk sevgisini göstermek için 2014 yılında çift kabinli kamyonetinin kasasına üzerinde ‘Ne Mutlu Türk’üm Diyene’ yazılı 200 kiloluk Atatürk büstünü monte etmiş.

Balcı, Atatürk büstlü otomobili hakkında basına verdiği demeçlerden birinde şu yorumda bulunmuş:

 “200 kiloluk büstü yaptığım tasarımla aracıma yerleştiriyorum. Özellikle 29 Ekim Cumhuriyet ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda aracıma bu büstü yerleştirip Manisa sokaklarında dolaşıyorum. Görenler önce şaşırıyor, daha sonra alkışlıyor. Milli bayramlarımızı gönlümüzce yaşayabilmemiz için kendi yaptığım konseptle kutluyorum. Önce saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı’nı okuyarak başlıyorum. Gün boyunca Manisa sokaklarını ve caddelerini, her yeri dolaşıyorum. Bunu yaptığım zaman o gece rahat uyuyabiliyorum.”

 

Manisa sokaklarında ve farklı kentlerde Atatürk büstünü kasasında taşıyan kamyonetin görüntülendiği farklı karelere rastlanabiliyor.

 

ataturk-bustlu-araba

 

ataturk-bustu-kamyonet

 

Yorumunuzu yazınız...