Japonca İzmir Marşı Videosunu Japonlar Değil, Can Kıpçak Hazırlamış 

 

Sosyal medyada “Japonlar yapmış … Tüylerim ürperdi izlerken” notuyla paylaşılan Japonca İzmir Marşı videosu sanılanın aksine Japonlar tarafından değil Youtube’da Japonca anime videoları üreten Can Kıpçak tarafından hazırlanmış.

 

Yüksek etkileşim yakalayan hatalı aktarım içeren sosyal medya paylaşımı örneği şöyle sunulabilir:

 

“Japonlar yapmış… Tüylerim ürperdi izlerken”

 

izmir marsi japonlar

 

Bazı haber siteleri de bu yanlış aktarımı barındıran içerikler paylaştı.

 

Yüzdeyüzhaber:

 

“Japonların, Türk ulusal kurtuluş mücadelesini anlatan videosu sosyal medyanın gündemine oturdu. Japonca ile animasyon görüntüler içeren, Sevr ile başlayan ve Kurtuluş Savaşı’na giden yolu anlatan videoda yine Japonca İzmir Marşı seslendirilmesi büyük ilgi uyandırdı.”

 

 

Bu aktarımların aksine videonun Japonca seslendirilmesi dışında Japonlarla bir ilgisi bulunmuyor.

 

japonca izmir marsi

 

İzmir’in kurtuluşunun anlatıldığı ve İzmir Marşı’nı Japonca seslendirildiği (üzerinde ck yazılı logo bulunan) bahse konu video, Can Kıpçak’ın farklı videolara Japonca dublaj yaptığı kanalında 18 Nisan 2021 tarihinde paylaşılmıştı.

 

 

Söz konusu videoda kullanılan enstrümantal İzmir Marşı müziğinin kaynağı:

 

 

Hazırladığı videonun yanlış aktarılmasına dair Can Kıpçak şu açıklamayı yapmıştı:

“”4 sene gazetecilik bölümü okudum ve neticede artık tek başıma twitter’da bu vb. gördüğüm misenformasyon / dezenformasyonun önüne geçemiyorum. İnsanlar keyif aldığı müddetçe videolarımın aslına arıfta bulunulmaması uzun süre önce benim için bir problem olmaktan çıktı. Göz zevkini kahrettiği söylendiğinden videolarıma devasa bir isim yerleştirmeyi de hoş bulmuyorum ama artık ne tpeki vereceğimi şaşırdım… Az önce duyarlı bir vatandaş sağ olsun özelden mesaj atıp ‘Japonların yaptığı İzmir marşı’ videosunu neden ‘çaldığımı’ sorarak ‘Yunan artığı’ olduğumu ve Türkiye’yi ‘dize getiremeyeceğimi’ (???) belirtti. İzmir Anime Opening videom bumerang misali her ahfta düzenli olarak daha yaratıcı hakaretlerle bana geri dönüyor. Yapmayın, etmeyin. Rica ediyorum. Sevgiler…”

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...