Erzincan’daki Çöpler Altın Madeni’nde 13 Şubat 2024 Günü Meydana Gelen Toprak Kaymasına Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Görüntü 23 Şubat 2023 Günü Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ndeki Açık Maden Ocağında Meydana Gelen Göçüğe Ait

 

Anagold Madencilik’in 2010 yılı Aralık ayından bu yana altın üretimi yaptığı Erzincan’daki Çöpler Madeni’nde 13 Şubat 2024 Salı günü 14.30 sıralarında toprak kayması meydana geldi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, olayda, hacmi 10 milyon metreküp olarak hesaplanan kayan kütlenin saniyede 10 metre hızda hareket ettiğini, maden ocağındaki dokuz işçinin bu kütlenin altında kaldığını açıkladı.

Bazı vatandaşlar ise toprak kayması görüntüsünün vehametinin etkisiyle faciada sadece 9 kişinin toprak altında kalmış olmasının mümkün olmadığını ileri sürdü.

Bu süreçte Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ndeki açık maden ocağında meydana gelen göçükten bir görüntü Erzincan’dan olduğu iddiasıyla dolaşıma sokuldu.

 

erzincan-ilic-altin-madeni-kaza

 

Erzincan’dan olduğu iddiasıyla servis edilden Çin’den görüntü:

 


Hatalı aktarım örnekleri:

 

VartoLu (@VartoluOzer_): “Devletin 9 işçi kayıp dediği felaket. Videoyu izlerken sizde dokuz işçinin olduğuna inanıyor musunuz?”

 

erzincan-maden-faciasi-iddiasi

 

Dr. Esmeralda (@Esmeral42507697): “Gerçekten bu felakette 9 işçi mi kayıp? Kayıp işçilerin akıbeti ne durumda?Toplu ölümlere alıştırıldık.. ALIŞMAYIN ‼️”

 

erzincandan-sanilan-cinden-maden-faciasi

 

Medeni Ay (@civilmond): “Gerçekten bu felakette 9 işçi mi kayıp?”

 

komur-maden-faciasi

 

Alıntılanan videoyu yeniden dolaşıma sokan sosyal medya kullanıcısı, daha sonraki paylaşımında görüntünün Çin’den olduğunu belirtmiş.

 

Birol Bey (@BirolBey12): “Arkadaşlar koyduğum görüntü Çin den.. Erzincan’da yaşanan görüntü zaten kayıtlar da var resmi kayıtlara göre 9 diyorlar toprak altında kalanları.. Lakin bu ocaklarda çalışma çok yoğun olduğundan dolayı 9’dan sınırlı olmayacağını anlatma amaçlı.”

 

acik-maden-ocagi-toprak-kaymasi

FETÖ’ye müzahir sosyal medya trollerinin paylaşımları görüntünün yanlış konumla ve iddiayla yaygınlık kazanmasına yol açtı.

 

Görüntü 23 Şubat 2023 günü Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde bir açık kömür madeni ocağında meydana gelen çökmeye ait.

 

 

Küçük yerel firma olan Xinjing Coal Mining Co tarafından işletilen açık ocak madeni bir heyelanla çökmesi sonucunda düzinelerce işçiyi 550 metre genişliğinde ve tahmini 80 metre yüksekliğinde büyük bir enkaz yığınının altında bıraktı.

Çin devlet yayın kuruluşu CCTV tarafından yayınlanan güvenlik kamerası görüntüsünde, dağın bir tarafından maden çukuruna düşen kaya ve toprağın bir dizi ekskavatör ve damperli kamyonu toprak altına aldığı görüldü.

İlgili dönemde, faciada kurtarma ekiplerinin göçük altında olduğu tespit edilen 47 kişiye ulaşmaya çalıştığı, 80 metrelik göçük altından 6 kişinin cansız bedeni çıkarıldığı aktarılmıştı.

 

cin-komur-madeni-faciasi

 

Bahsi geçen görüntü birçok basın kuruluşu tarafından yayımlandı:

 

 

İliç Anagold altın madeninde yaşanan göçüğün cep telefonu kamerasıyla kaydedilen ve yaygın şekilde paylaşılan görüntüsü şöyleydi:

 

Yorumunuzu yazınız...