Malumatfurus.org sosyal medya hesaplarında zaman zaman değindiğimiz, skandal haber başlıklarını ve içeriklerini bir yazıda derleyelim istedik…

 

Yürekleri ısıtmak yerine dağlaması beklenen sokakta yatan vatandaşa eşlik eden kedi görüntüsünü DHA, “Taksim alt geçitte yürekler ısıtan görüntü” ifadesiyle sunmayı tercih etmişti.

 

Taksim Alt Geçitte Yürekleri Isıtan Görüntü
DHA’dan Hasan Yıldırım, Özgür Eren’in “Taksim Alt Geçitte Yürekleri Isıtan Görüntü” başlıklı haber metni

 

Evsiz vatandaşla birlikte yatan kedi haberi için “yürekleri sızlattı” yerine “yürekleri ısıttı” başlığı atılabiliyor…

 

taksimde yürekleri ısıtan görüntü

 

yürekleri ısıtan görüntü

 

A Haber, okulda eğitim görmesi gerektiği hâlde sokakta her gün kağıt toplayan çocukların eğlendiği bir anı yakaladığı görüntüyü “iç ısıttığı” vurgusuyla “Arnavutköy’deki 5 çocuğun mutluluğu kamerada! Kağıt topladıkları el arabası eğlence aracı oldu” KJ’si ile birlikte servis etmişti.

 

kağıt toplayıcısı çocuklar

 

Bu defa NTV’den bir örnek…

Kar altında görüntülenen sokak köpeği için atılan “Lapa lapa yağan kar, sokak köpeğine ‘örtü’ oldu” başlığı gelen tepkilerin ardından “Bir anda başlayan karın içinde kayboldu”ya evrilmişti.

 

lapa lapa yağan kar örtü oldu

 

kar altında köpek

 

Başlık değişse de bağlantı aynı kalmış haliyle…

 

karın içinde kayboldu

 

Skandal haber ve başlık denilince şüphesiz akla Takvim’in emekliye zam sürmanşetleri gelmeli…

Takvim’in yaptığı emekliye zam haberlerindeki zam tutarları ve yüzdelerinin her gün değişiyor olması başlı başına bir skandal. Öne sürdükleri zam yüzdeleri ve tutarlarının gerçekleşmemesi ise apayrı bir skandal.

 

Takvim Gazetesinin Emekliye Zam Haberlerinin Ardı Arkası Kesilmiyor

Takvim 2020’de Emekliye Zam Müjdelerini Eksik Etmedi

Takvim 2019’da Da Emekliyi Kandırmayı Hedeflemeyi Sürdürdü

 

Takvim, Afgan Muhabir Sakina Amiri’nin sorularını yanıtlayan Taliban militanın kıyafetlerine yönelik sosyal medyada başlatılan “Steal His Look” başlıklı mizahî paylaşımı gerçek sanarak 21 Ağustos 2021 günkü sayısında “Elbiseleri Bile Son Moda” manşetiyle aktarmıştı.

 

elbiseleri bile son moda

 

taliban militanı röportajı

 

taliban steal his look
Görsel: ankaralitutank

 

Ünlü illüzyonist grup Siegfried & Roy’un (Siegfried Fischbacher ve Roy Horn) bir gösterisinde Horn’un kaplanın saldırısına uğrayıp ağır yaralanmasını Radikal “Kaplan ham yaptı ama şov devam edecek” başlığıyla aktarmıştı.

 

Türkiye, siyaseti, magazini, ekonomisi, sporu, toplumu ile istisnasız her gün “haber” ile gündemi “dopdolu” bir ülke. Ancak, yine de Zafer Algöz’ün eşiyle yemek yemesinin haber değeri taşıdığı düşünülebiliyor…

 

zafer algöz eşiyle yemek yedi

 

zafer algöz döner

 

zafer algöz eşiyle yemek yedi

 

Sözcü, aşı olduktan sonra evine dönerken meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitiren vatandaşlar hakkında hazırladıkları haber için “Covid-19 aşısı oldu, eve dönerken öldü” başlığını seçmişti.

 

covid aşısı oldu eve dönerken öldü

 

aşı oldu eve dönerken öldü

 

Her Kurban Bayramında geleneksel olduğu üzere Sabah ve Takvim Gazeteleri, bir “hac” haberi hazırlamış; ancak, bu haber büyük bir hataya yer vermişti.

Haber metni şu şekildeydi:

Hac ibadeti için kutsal topraklara gelen hacı adaylarının heyecanla beklediği gün geldi çattı. Bembeyaz ihramlarını giyen yaklaşık 3 milyon hacı adayı, dilleri, dinleri ve renkleri farklı milyonlarca Müslüman’ın aynı anda bulundukları tek nokta olan Arafat’ta buluştu. İhrama girerek Arafat yolculuğuna başlayan hacı adayları bugün ‘diriliş ve mahşeri’yaşayacak. Hazreti Muhammed’in Arafat vakfesini yaptığı Cebel-i Rahme (Rahmet Tepesi), Hazreti Adem ile Hazreti Havva’nın cennetten indikten sonra dünyada ilk defa buluştukları yer olarak biliniyor.

 

“Dinleri farklı hacı”ları bir araya getirme skandal yanlışına imza atan Sabah Gazetesi, daha sonra haber metnini güncellemiş. Ancak, Takvim Gazetesi bu metni güncellemeyi pek umursamamış anlaşılan ki hâlâ sitelerinde mevcut.

 

sabahkupur

 

Takvimkupur

 

Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, “silahla poz verenlerden korkmayın” (alt) başlıklı yazısının üzerinden sadece 11 gün geçtikten sonra (HDP İzmir il binasına yapılan saldırının ardından) “silahlı külahlı fotoğraflara dur demenin vakti geldi” başlıklı bir yazı yayımladı.

 

ahmet hakan silahlı poz

 

Bazense atılan başlıklardan ziyade atılmayan başlıklar da “skandal” bir mahiyet kazanabiliyor.

Berat Albayrak’ın Instagram hesabı üzerinden yayımladığı gönderi ile Hazine ve Maliye Bakanlığından istifa etmesi basının hâl-i pürmelalini tekrar faş etmişti. Resmi makamların 27 saat sonra açıklama yaparak istifanın kabul edildiğini duyurduğu süreç içerisinde haber organlarının çoğunluğu konuyu gündeme dahi taşıyamadı.

 

 

Yorumunuzu yazınız...