Videoda Görülen Kadının Uçakta Kedisini Emzirdiği İddiası Gerçek Dışı

Yanlış İddia

 

Gün geçmiyor ki birbirinden ilginç vakalarla karşılaşmış olmayalım. Haber siteleri de yaşanan ilginç hadiseleri haberleştirmiş olmasın.

Ancak kimi zaman, haber sitelerinin parodi, mizansen ya da trolleme içeren absürt aktarımları gerçek sanarak haberleştirdiğine de şahit olabiliyoruz.

Uçakta kedisini emzirdiği sanılan kadının yer aldığı video da bunlardan biri.

Bahsi geçen video:

 

https://www.youtube.com/watch?v=bQI_I41c1mE

 

Söz konusu videoyu aktaran haber girişimleri ve sosyal medya profillerinden örnekler şöyle sunulabilir:

 

Haber Global, Atılım TV, Tele1, T24:

“Uçakta Kedi Emziren Kadının Videosu Sosyal Medyada Bir Anda Gündeme Oturdu

Uçakta Kedi Emziren Kadının Videosu Sosyal Medyada Bir Anda Gündeme Oturdu. Söz konusu anlar, TikTok ve Twitter’da milyonlarca görüntülenme aldı. Sosyal medya, uçakta kedi emzirirken görüntülendiği belirtilen kadının videosunu konuşuyor.”

 

ucakta kedi emzirdi

 

ucakta kedi emziren

 

Videoda, uçak koltuğundaki kadının göğüs hizasında tuttuğu üzeri örtülü bir cisim tuttuğu, kedisini emzirdiğini sanan aynı sırada bulunan erkek yolcunun uçak görevlilerine haber verdiği, görevlilerin kadına bu duruma son vermesini rica ettiği, bu talebe bir süre direnen kadının sonra kedisinin üzerindeki örtüyü açarak ayağa kalktığı ve elindeki kedinin canlıdan ziyade oyuncak olduğu görülebiliyor.

Aralık ayı başında, Delta Havayollarına ait bir uçuşta benzer bir hadisenin yaşandığı basına yansımıştı. ABD’nin New York eyaletinde yer alan Syracuse şehrinden Georgia eyaletindeki Atlanta şehrine seyahat eden bir kadının tüysüz kedisini emzirmeye çalıştığını belirten haberlerde ilgili hadiseye dair bir görüntüye yer verilmemişti.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde uçakta bir kadının kedisini emzirdiği sanılarak paylaşılan video aslında bir komedi skeç. Facebook’ta eğlence amaçlı parodi içerik üreten “The Gooch” adlı sayfanın hazırladığı mizansen videoda kadın uçakta kedisini emzirmiyor. Görülen kedi aslında peluş bir oyuncak.

The Gooch adlı Facebook sayfasında bahse konu video 16 Aralık 2021 tarihinde paylaşılmıştı.

 

ucak kedi paylasim

 

İlgili videonun yer aldığı paylaşımda, içeriğin gerçeği yansıtmadığı ve sadece eğlence amaçlı kaydedildiği şöyle belirtilmişti:

“Please be advised that this page’s videos are intended for entertainment purposes only. The videos on this page include scripted dramas, satires, parodies, magic tricks, pre-recorded videos, and other forms of entertainment. Names, characters and incidents are often the product of the director’s imagination, so any resemblance to actual persons or actual events is purely coincidental.”

 

“Lütfen bu sayfanın videolarının ve canlı videolarının yalnızca eğlence amaçlı olduğunu unutmayın. Bu sayfadaki videolar, senaryolu dramalar, hicivler, parodiler, sihir numaraları, önceden kaydedilmiş videolar ve diğer eğlence biçimlerini içerir. İsimler, karakterler ve olaylar genellikle yönetmenin hayal gücünün ürünüdür, bu nedenle gerçek kişilere veya gerçek olaylara herhangi bir benzerlik tamamen tesadüfidir.”

 

 

The Gooch adlı sayfa incelendiğinde, videodaki oyuncuların farklı mizansenlerde de rol aldığı görülebiliyor.

Bazı örnekler:

 

Videoyu Doğruluk Payı da ele almıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...