Videonun Telefonda Vefat Eden Sahibinin Videosunu Gören Kedinin Tepkisini Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Gün geçmiyor ki kurgu hikâye uydurmada ya da paylaşmada mahir olan etkileşim avcısı sosyal medya kullanıcıları gerçeği yansıtmayan bir içeriği aktarmış olmasın.

2018 yılında haber sitelerinde, internet forumlarında ve sosyal medyada büyük ilgi çeken, yaşamını yitiren sahibinin videosunu telefonda gördüğü için hüzünlendiği sanılan kedinin görüntüsü sosyal medyada tekrar dolaşıma girmiş.

 

 

Video hakkında hatalı aktarım içeren paylaşım örneği:

“Paramparça etti bu video beni… Vefat eden sahibinin telefondan videosunu gören kedinin tepkisi🥺❤️”

 

vefat-eden-sahibini-telefondan-videosunu-goren-kedi

 

Sanılanın aksine videoda görülen kedinin sahibi ölmüş değil. Haliyle kedi, vefat eden sahibini videoda görüp bu tepkiyi sunmuş değil.

Videodaki kedinin adı Mia. Sahibi de Sevilay Deryal.

Görüntünün kaynağı, Sevilay Deryal’ın “Efkarlı oğluşum #TCMİA” başlığıyla 8 Nisan 2016 tarihinde Youtube profiline yüklediği video.

 

 

efkarli kedi

 

Sevilay Deryal, paylaştığı videonun farklı yorumlanmasının akabinde Youtube profilinde Mia’nın videolarını “Sahibi ölen kedi diye yayınlanan haber yalan haberdir . Sahibi benim“, “Ölen sahibini telefonda gören kedi başlıklı haber yalandır.” ve “Annem ölmedi yaşıyor bu videoyu da dün çekti” gibi notlarla paylaşmıştı.

 

 

 

sahibi olen kedi yalan haber

 

sahibi oldugu sanilan kedi

 

Sevilay Deryal, videoyla ilgili Teyit.org‘a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Güzel bir senaryo oluşturmuşlar ama yalan haber. İnsanların duygularıyla oynadılar. Ve hatta birisi benim ölmediğimi öğrenince bana yazdı ‘oğlum sabahtan beri ağlıyor ne olur resim gönderin sussun’ diye, annesine ‘sahibi ölmüş, o kedi ağlıyor onu biz sahiplenelim’ diyormuş. İnsanların duygularıyla oynamasınlar çocuk, genç, yaşlı herkes bu habere çok üzülmüş. Ben hayvanları çok seviyorum, kızım da çok seviyor ama olmayan bir şeyi yayınlıyorlar ve ölen sahibi denilmesi benim canımı sıktı açıkçası. Beni tanıyanlar içerisinden bile sahibi ölmüş mü diye yorum yapanlar oldu.”

 

sahibi vefat eden kedi kurgusu

 

Yorumunuzu yazınız...