Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin kalp kası iltihabına ve kalp krizlerine yol açtığı, Ukrayna’daki olaylardan etkilendikleri için insanlar kalp krizi geçirdiği iddiası, bir internet sitesinin kurgusu

Yanlış İddia

 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde yayımlanan parodi / hiciv içerikli metinlerin gerçek sanılarak sosyal medyada paylaşıldığına şahit oluyoruz.

Bunlardan biri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekâtından etkilenen insanların kalp krizi geçirdikleri, Ukrayna’nın işgalinin kalp kası iltihabına (miyokardit) yol açtığı iddiasıydı…

 

“Ukraynadaki olaylardan etkilendikleri için insanlar kalp krizi geçiriyormuş duydunuz mu saçmalığı.. #KalpKriziSalgını”

 

ukrayna kalp krizi

 

Halbuki, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin kalp kası iltihabına ve kalp krizlerine yol açtığı iddiası parodi / hiciv metinler yayımlayan “The Babylon Bee” adlı internet sitesinin kurgusuydu.

The Babylon Bee’de 7 Mart 2022 günü yayımlanan “Medya, Miyokarditteki Ani Artışın Ukrayna Kriziyle Bağlantılı Olabileceğini Söyledi” (“Media Says Spike In Myocarditis May Be Linked To Ukraine Crisis“) başlıklı yazı şu şekildeydi:

 

ukrayna kalp miyokardit

 

(Google Translate’ten istifade ederek) Türkçe çevirisi şöyle sunulabilir:

“ABD—ABD genelinde binlerce kişiye, potansiyel olarak ölümcül ancak nadir görülen bir kalp kas iltihabı olan bir tür miyokardit teşhisi kondu. Basında çıkan haberler, vakalardaki dramatik artışın Ukrayna kriziyle bağlantılı olabileceğini söylüyor.

 

CNN sunucusu Anderson Cooper, “Korelasyon nedenselliğe eşit değildir” dedi. “Ama bu sefer olabilir. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle ülke şu anda miyokardit vakalarındaki artıştan başı dönüyor. Dürüst olmak gerekirse, dünyada buna neden olabilecek başka bir şey düşünemiyoruz.”

 

Kaynaklara göre Cooper, Dr. Fauci’yi programa davet etmişti ama ona da miyokardit teşhisi konduğu için ona ulaşamadı.

 

MSNBC’den Rachel Maddow da çarpıcı korelasyona dikkat çekti. “Ukraynalılar vatanları için savaşırken, onlar da miyokarditten muzdarip mi?” programında söyledi. “Amerikalıların durumu kesinlikle böyle. Millet olarak Ukrayna davasına o kadar sempati duyuyoruz ki kalplerimiz kelimenin tam anlamıyla kırılıyor? Bu rastgele nükleer bilim adamı ‘evet’ diyor.”

 

Miyokardit nedeniyle büyümüş bir kalp, teknik olarak kırık veya yırtılmış bir kalple aynı şey olmasa da, tıp uzmanları şimdiye kadar fikirle aynı fikirde olmasa da, Rusya’nın aşılanmış Amerikalıların başarısız sağlığından doğrudan sorumlu olduğunu bildiren medyanın fikir birliği olmaya devam ediyor.

 

CNN’den Don Lemon, miyokarditin kesinlikle Ukrayna ile ilgili olduğunu kabul etti, ancak başka bir olasılık önerdi. “Ayrıca miyokardit ile yüksek gaz fiyatları arasında görmezden gelemeyeceğimiz endişe verici bir ilişki var. Kalplerimiz iklim değişikliği ile büyümüş olabilir mi?””

 

Paylaşılan montaj görsel, 14 Ekim 2016 tarihinde CNN’de yayımlanan bir röportajdan alınan ekran görüntüsü kullanılarak oluşturulmuş.

 

ukrayna miyokardit
Dijital düzenleme içeren görsel

 

The Babylon Bee adlı internet sitesi “hakkında” sayfalarında, kurgusal içeriklerinde kullandığı sarkastik üslupla “dünyanın en iyi hiciv sitesi” olduklarını belirtmişti.

 

nanylon bee

 

İddianın arka planına daha önce Reuters da değinmişti.

 

* Kapak görseli: Shutterstock

Yorumunuzu yazınız...