2020 yılı Haziran ayında İtalya’nın Livorno kentinde kaydedilen videoda bir Afrikalı sığınmacının İtalya’da sokakta bir kediyi öldürüp yemek için pişirdiği anın görüldüğü doğru; ancak, görüntüde kendisine tepki veren kadın kedinin sahibi değil.

 

İtalya’da Afrikalı bir göçmenin öldürdüğü kediyi sokakta ateş yakıp pişirdiği, kayıp kedisini arayan İtalyan bir kadının da bu durumu görüp tepki gösterdiği anı yansıttığı iddiasıyla bir video sosyal medya platformlarında paylaşıldı.

 

İtalyan kadının sokakta kayıp kedisini pişiren evsiz göçmeni bulup tepki gösterdiği anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan video:

 

https://twitter.com/malumatfurusorg/status/1733235818666365128

 

Bahsi geçen videoyu aktaran paylaşımlardan bazı örnekler:

 

“Düzensiz göçmen demek barbar demek değil… Elbette değil de; Kaçak bir göçmen, #İtalya sokaklarında kedi pişirirken!!! Kediyi bir evden mi çaldığı yoksa sokak kedisi mi olduğu ise hala tartışılmakta!!!”

 

“İtalya, zenci göçmen yemek için sokağın ortasında kedi pişiriyor. Afrika’da köpek değil ama kedi yemek çok yaygın bir davranış. Hatta, kediyi nasıl yemezsiniz, diyerek şaşırıyorlar”

 

“italya’da afrikalı bir mülteci bir kedi’yi sokak ortasında pişirirken görüntülendi. zıkkım yiyesice kedi bulamasa insanmı yiyecekti acaba?”

 


Video güncel değil, 2020 yılı Haziran ayından. Videoda Afrikalı bir sığınmacının İtalya’da sokakta bir kediyi öldürüp yemek için pişirdiği anın görüldüğü doğru; ancak, görüntüde kendisine tepki veren kadın kedisinin sahibi değil.

 

Bir kedinin Afrikalı göçmen tarafından sokakta öldürülüp yakılan ateşte pişirildiği görülen video, 30 Haziran 2020 günü sabahı İtalya’nın Toskana bölgesindeki Livorno kentindeki Campiglia Marittima İstasyonu yakınlarında kaydedilmiş.

Kedi pişirirken görüntülenen Afrikalı erkeğin 21-23 yaşlarında Fildişi Sahili kökenli olduğu, 2018 yılında geldiği İtalya’da yaptığı uluslararası koruma talebinin reddedilmesine ilişkin itirazının sonucunu beklediği ve bu süreçte evsiz yaşadığı aktarılmış.

İtalya’da mülteci statüsüne ilişkin yaptığı itirazın sonucunu bekleyen evsiz göçmen, “aç olduğu ve başka çaresi olmadığı için” kedi öldürüp pişirdiğini ileri sürmüş.

Öldürdüğü kediyi ateşte pişiren göçmene bağıran kadın, kedinin sahibi değil, istasyon yakınından geçerken şahit olduğu vakaya tepki gösteren bir kişi.

İstasyon yakınından geçerken şahit olduğu vakaya tepki gösteren ve Burada kedi yiyemezsin, seni hapse gönderirim” ve “Seni tutuklatacağım, biz kedi pişirmeyiz.” diye bağıran kadına Afrikalı sığınmacı, hiç parasının olmadığı, aç olduğu, yiyecek almanın başka yolu olmadığı yanıtını vermiş

Akabinde kadın da çalışıp para kazanabileceğini belirttiği söz konusu şahsı “Paran var, görüyorum ki sigaran var, bunun için paran var.” sözleriyle parasıyla yemek yerine sigara almakla suçlamış.

Sokak ortasında halkın gözü önünde kedi pişiren Afrikalı erkeğin gözaltına alındığında Açım, açlıktan yaptım, ne yiyeceğimi bilmiyorum” sözlerini sarf ettiği basına yansımış.

Sokak ortasında kedi öldürüp yaktığı ateşte pişirmeye çalışan şahıs, hayvanları gereksiz yere ve zulümle öldürmek suçlamasıyla göz altına alındıktan sonra ifadesi alınıp serbest bırakılmış.

Olaya tepki gösteren İtalyalı politikacılar Toskana’nın Wuhan olmadığını, evcil hayvanların öldürülmesinin ve tüketilmesinin tolere edilemeyeceğini belirtmiş.

 

Yorumunuzu yazınız...