Darıca Belediyesi’nin pazar yeri açılış töreninde Kuran tilaveti esnasında Türkiye Yüzyılı adlı şarkı, tören alanında çalınmamış, canlı yayına fon olarak yansımış

 

Kocaeli ili Darıca ilçe belediyesinin 30 Kasım 2022 günü düzenlediği kapalı pazar yeri açılış organizasyonunda Kuran okunurken AK Parti’nin “Türkiye Yüzyılı” adlı şarkısının çalmaya devam ettiği iddiasıyla sosyal medyada ve haber sitelerinde bir video paylaşıldı.

Sahneye çağrılan kişinin Kuran tilavetini, “Türkiye’nin yüzyılı” şarkısıyla birlikte okuduğu, Kuran okunurken 2 dakika boyunca devam eden şarkının, rap kısımlara geçince kesildiği ileri sürüldü.

Bu yöndeki aktarımlar şöyle örneklenebilir:

 

Who? (@who98408150): Montaj değil kayıt 💯 gerçek…AKP’li Darıca Belediyesi’nin temel atma töreni… Kuran okunmasına AKP’nin Türkiye Yüzyılı şarkısı engel oluyor… Şunu CHP bir törende yapsaydı ne olurdu Haber başlıklarını hayal edin…

 

 

Karşı Gazete: “Hiçbir AKP’li duruma müdahale etmedi! AKP’li Darıca Belediyesi’nin temel atma töreninde skandal görüntüler yaşandı. Sahneye çağrılan hocanın Kuran tilaveti, AKP’nin bangır bangır çalan “Türkiye’nin Yüzyılı” propaganda şarkısıyla birlikte okundu.”

 

 

Haber: “AKP’li Darıca Belediyesi’nin temel atma töreninde sahneye çağrılan hoca, Kur’an tilavetini AKP’nin “Türkiye’nin yüzyılı” şarkısıyla birlikte okudu. 2 dakika boyunca devam eden şarkı, rap kısımlara geçince kesildi.”

 

 

Darıca’daki törende Kuran tilaveti esnasında Türkiye Yüzyılı adlı şarkının çaldığı doğru. Ancak, basına ve sosyal medyaya yansıdığı şekilde Kuran okunduğu anda adı geçen şarkı tören alanında çalınmamış, canlı yayına fon olarak yansımış.

Darıca Belediyesi’nin Emek Mahallesi Kapalı Pazar projesi temel atma töreninde saygı duruşunun ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerîm tilâvetine geçilmiş.

Bu esnada, törenin canlı yayınlandığı sosyal medya hesaplarında arka fonda Türkiye Yüzyılı adlı parça yaklaşık 2 dakika 30 saniye boyuna çalmış.

Darıca Belediyesi de sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda bu hususu şöyle duyurmuş (Adı geçen şarkının tören alanında Kuran okunurken çalmadığını Belediye yetkilileri teyit etti):

“30 Kasım Çarşamba günü gerçekleştirdiğimiz ‘Emek Mahallesi Kapalı Pazaryeri Temel Atma Töreni’nde Kur’an-ı Kerim Tilaveti sırasında; teknik bir arızadan dolayı arka plandaki müzik sesi kısa süreliğine sosyal medya hesaplarımızda yapılan canlı yayına yansımış, ivedi müdahale ile sorun giderilerek yayın normale döndürülmüştür.

Kurum olarak; hassasiyetlerimiz herkesçe malum olup, Kur’an-ı Kerim okunurken alanda asla müzik olmadığına törene katılan değerli protokol mensupları ve vatandaşlarımız da şahittir.

Teknik bir arızayı, ideolojik bir tartışmaya çevirmeye çalışarak kamuoyunu yanıltmaya yönelik; iyi niyetten uzak, kasıtlı ve manipülatif yorumları kınıyor, milletimizin vicdanına havale ediyoruz.”

 

darica kuran sarki aciklama

 

Yorumunuzu yazınız...