Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin Erzincan’daki Maden İçin “Biz Maden Ruhsatını Verdiğimizde Zemin Sağlamdı, Fay Hattı Sonradan Geldi” Dediği İddiası Aslında Bir Sosyal Medya Kullanıcısının İRONİSİ

 

 

Anagold Madencilik’in 2010 yılı Aralık ayından bu yana altın üretimi yaptığı Erzincan’daki Çöpler Madeni’nde 13 Şubat 2024 Salı günü 14.30 sıralarında toprak kayması meydana geldi.

 

Erzincan’daki Çöpler Altın Madeni Faciasına Ait Olduğu İleri Sürülen Çin’in İç Moğolistan Bölgesi’nde Kaydedilen Görüntü

 

Erzincan İliç’te 9 işçinin toprak altında kaldığı maden faciasının yankıları sürerken madenin aktif fay hattının üzerinde yer aldığı ve bu fayın raporlarda gösterilmediği ortaya çıktı.

Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz Çöpler Madeni’nin Munzur Segmenti olarak bilinen bir fayın havuzunun aşağı yukarı 300 metre yakınında bulunduğunu aktardı.

13 Şubat 2024 günü oluşan toprak kaymasının bu bölgede bir deprem sırasında da meydana gelebilme riski kamuoyunun tepkisini çekti.

Bu süreçte, toprak kayması meydana gelen madenin altından fay hattı geçip geçmediği hususunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin “Biz maden ruhsatını verdiğimizde zemin sağlamdı, fay hattı sonradan geldi” dediği iddiası dolaşıma girdi.

Yeryüzü Haber ve Mustafa Seyfullah Kılıç’ın paylaşımlarıyla hatalı aktarımı örnekleyecek olursak:

fay-hatti-sonradan

fay-sonradan-geldi

Mehmet Özhaseki’nin toprak kayması meydana gelen Erzincan İliç’teki altın madeni hakkında “Biz maden ruhsatını verdiğimizde zemin sağlamdı, fay hattı sonradan geldi” dediği iddiası doğru değil.

Mehmet Özhaseki’nin böyle bir açıklaması yok.

Bir sosyal medya kullanıcısının Bakan Özhaseki’nin Erzincan’daki altın madeninden geçtiği belirtilen fay hattı ile ilgili açıklaması üzerinden yaptığı ironi gerçek sanılmış.

Özhaseki’ye ait olduğu iddia edilen ifade ilk defa 22 Şubat 2024 tarihinde “portovecchia” uzantılı X / Twitter hesabında paylaşılmış.

Bahsi geçen hesap paylaşımının gerçek sanılıp yaygınlık kazanmasının ardından ironi yaptığını söylemiş.

 

“SON DAKİKA Bakan Özhaseki: Biz maden ruhsatını verdiğimizde zemin sağlamdı, fay hattı sonradan geldi”

“Arkadaşlar ironi yaptım. Adam oradan fay hattının geçtiğini bilmediğini söylemiş”

 

fay-hatti-sonradan-geldi

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, 21 Şubat 2024 günü katıldığı programda kendisine yöneltilen Erzincan’daki madenin aktif fay hattı üzerine kurulup kurulmadığı hakkındaki soruya “İlk defa duyuyorum. İhbar kabul edip araştıracağım ama ben bilmiyorum.” demişti.

 

Programdan ilgili an şu şekilde:


 

Mehmet Özhaseki’nin bahsi geçen yanıtı verdiği TV100’de yayınlanan Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum adlı programı aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla izleyebilirsiniz:


Yorumunuzu yazınız...