Rusya’da cezaevinde yaşamını yitiren Rus muhalif Aleksey Navalny’nin İngiliz dış istihbarat örgütü MI6 görevlisi James William Thomas Ford’dan Rusya’da renkli bir devrim başlatmak için yılda 10-20 Milyon dolar isterken görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan videoda Navalny değil, Navalny’nin yardımcısı olarak tanınan Vladimir Ashurkov görülüyor.

 

 

Rusya’daki siyasî muhalefetin önde gelen figürlerinden biri olarak ulusal ve uluslararası düzeyde dikkat çeken bir isim olan Aleksey Navalny’nin 16 Şubat 2024 günü cezaevinde yaşamını yitirdiği duyuruldu.

47 yaşındaki muhalif lider hakkında verilen 3,5 ve 19 yıllık hapis cezaları nedeniyle 2021 yılından bu yana cezaevinde tutuluyordu.

 

Aleksey Navalny Kimdir?

Aleksey Navalny, Rusya’da önemli bir muhalif lider ve anti-komünist bir politikacıydı.

4 Haziran 1976 tarihinde Butyn şehrinde doğan Navalny Moskova Devlet Hukuk Akademisi’nden mezun olduktan sonra avukatlık kariyerine başladı.

2009 yılında internet günlüğünde Rusya’daki yolsuzlukları eleştiren yazılar yazmaya başladıktan sonra Rusya elitlerine ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yönelik eleştirileriyle halk arasında popülerlik kazandı.

Yolsuzlukla Mücadele Fonu’nu kuran Navalny, yazıları ve YouTube videoları aracılığıyla Putin rejimine yönelik yolsuzluk ve suistimal iddialarıyla gündeme geldi.

2013 Moskova Belediye Başkanlığı seçimlerine katıldı ve yüzde 27 oy alarak ikinci oldu.

2018’de Rusya Devlet Başkanlığı seçimlerine aday olması engellendi; ancak destekçileriyle birlikte geniş çaplı protestolara öncülük etti.

Rusya’da muhalif kesim ve Batı medyası tarafından Rusya’da demokrasinin ve insan haklarının savunucusu olarak görüldü.

Putin’in en sert muhaliflerinden biri olarak kabul edilen Navalny, 2020 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

Navalny, siyasî faaliyetleri nedeniyle birçok kez tutuklandı ve hapse atıldı.

2020 yılında, Sibirya’daki Tomsk kentinde bir zehirlenme girişimine maruz kaldı ve Almanya’da tedavi gördü.

Almanya’ya tedavi için nakledildikten sonra zehirlenmesi nedeniyle Rus hükümetini suçladı.

Araştırmacı gazetecilik grubu Bellingcat ve Rusya haber sitesi The Insider, bu zehirleme olayıyla Rusya’nın Federal Güvenlik Örgütü FSB ajanlarının bağlantısı olduğunu yazdı.

2021 yılında Rusya’ya döndüğünde tutuklandı ve 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Aşırılık yanlısı örgüt kurmak, finanse etmek ve eylemde bulunmak suçlamasıyla 19 yıl daha hapis cezası verildi. Navalni bu suçlamaları reddetti.

Aleksey Navalny’nin cezaevinde 16 Şubat 2024 tarihinde hayatını kaybettiği bildirildi.

Ölüm nedeni henüz netlik kazanmadı.

 

aleksey-navalny

 

 

Rusya’da ünlü bir muhalif siyasetçi, aktivist ve avukat olan Aleksey Navalny’nin cezaevinde öldüğü haberinin ardından İngiliz dış istihbarat örgütü MI6 görevlisinden faaliyetleri için para istediği iddiasıyla bir görüntü paylaşıldı.

 

Navalny’nin Rusya’da renkli bir devrim başlatmak için MI6 Memuru James William Thomas Ford’dan yılda 10-20 Milyon Dolar istediği anın görüntülendiği ileri sürülen video şöyle:

 


 

Görüntüdeki kişinin Navalny olduğunu iddia eden paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

PravdaGaste (@gazetta_rf): “KGB ensesinde.. Yabancı bir istihbarat servisiyle ülkenizde darbe girişiminde bulunurken kameralara yakalanmak iyi bir şey değil. “#Navalny, Rusya’da renkli devrim başlatmak için MI6 ajanı J.William Thomas Ford’dan yılda 10-20 Milyon $ istiyor.””

 

navalny-mi6-para-istedi-iddiasi

 

Bibi (@BiBi60737963): “1.) Hani bugün esrarengiz şekilde hapishanede öldü diye, tüm Batı medyasının ağıtladığı saçını, başını yolduğu, sözde Putin’in muhalifi, sözde CB adayı, Alekseyi Navalny’i var ya… Hah, o‼️Videosu düştü piyasaya… Ne mi yapıyor? Pazarlık‼️2.) Alexei Navalny’ bir MI6 ( İngiliz Dış istihbaratı)subayından Rusya’da bir darbe düzenlemesi için 10-20 milyon$ para istiyor. Neden tutuklandı ve hapse atılmış olduğu anlaşıldı.”Değişik satranç tahtalarında oynamamız lazım”diyor çakal. Not ;Darısı bizdekilerin başına”

 

Mustafa Seyfullah Kılıç (@MusSKilic): “Türkiye ve batı basınının ‘Rus muhalif’ olarak duyurduğu Alexei Navalny aslında bir MI5 casusuydu Alexei Navalny’nin, Rusya’da renkli bir devrim başlatmak için MI6 Memuru James William Thomas Ford’dan yılda 10-20 Milyon Dolar istediği video. Video Rus Gizli Servisi FSB ajanları tarafından çekilmiş”

 

Mesut Hakkı Caşın (@MesutCasin): “Bu videoda Navalny, MI6 Memuru James William Thomas Ford’dan Rusya’da renkli bir devrim başlatmak için yılda 10-20 Milyon Dolar istiyor. Neden tutuklandığı hakkında bir kayıt?…”

 

 

Videoda İngiliz dış istihbarat örgütü MI6 görevlisi James William Thomas Ford’dan yılda 10-20 Milyon dolar talep ettiği görülen kişi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yönelik sert eleştirileriyle tanınan, Rusya’daki muhalif hareketin öncüsü Aleksey Navalny değil, Navalny’e yakınlığıyla bilinen, Moskova Belediye Başkanlığı seçim kampanyasını yöneten ve yardımcısı olarak nitelenen Vladimir Ashurkov.

 

2012 yılında Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından kaydedilen görüntü Rus devleti kontrolündeki haber ağı Russia Today (RT) tarafından yayınlandı.

 

navalny-yardimcisi-mi6ten-para

 


Videoda Ashurkov’un şu ifadeleri kullandığı duyuluyor:

“If we had more money, we would expand our opportunities of course,.A little money… If somebody would spend, I don’t know. 10, 20 million dollars a year on supporting this, we would see quite a different picture. And this is not a big amount of money for people who have billions at stake. So that’s the message I am trying to project in my fundraising efforts and talking to people in the business community and so on. We need to play on different chessboards. Mass protests, civil initatives, propaganda, establishing contacts with the elite and explaining to them that we are reasonable people and we’re not going to demolish everything and take away their assets, things like that. So we’ll see what comes out of that. So this probably is perhaps what I do.”

 

“Daha fazla paramız olsaydı, elbette imkanlarımızı genişletirdik. Biraz para… Birileri harcasa, bilemiyorum. Yılda 10, 20 milyon dolar desteklesek çok farklı bir tabloyla karşılaşırız. Ve bu, milyarlarca doları tehlikede olan insanlar için çok büyük bir para değil. Bağış toplama çabalarımda ve iş dünyasındaki insanlarla konuşurken yansıtmaya çalıştığım mesaj bu. Farklı satranç tahtalarında oynamamız gerekiyor. Kitlesel protestolar, sivil inisiyatifler, propaganda, seçkinlerle temas kurmak ve onlara makul insanlar olduğumuzu, her şeyi yıkmayacağımızı, onların mal varlıklarına el koymayacağımızı anlatmak, bunun gibi şeyler. Yani bundan ne çıkacağını göreceğiz. Muhtemelen yapacağım da budur.”

 

Navalny’nin 2013 yılında Moskova belediye başkanlığı için yürüttüğü kampanyayı finanse etmek amacıyla dolandırıcılık yaptığı iddiaları nedeniyle aranan Vladimir Ashurkov, Rusya’yı 2014 yılında terk ettikten sonra Birleşik Krallık’a sığındı. Ashurkov’a 2015 yılında Birleşik Krallık’ta siyasî sığınmacı statüsü verildi.

 

Navalny hakkında 2021 yılında verilen 3,5 yıl ve 2023 yılında verilen 19 yıl hapis cezasına mesnet olarak sunulan suçlamalar doğrudan bahsi geçen videoyla ilgili değildi.

 

 

Yorumunuzu yazınız...