Anasayfa » Tüm Yazılar » Ukrayna’da Ölen Rus Askerler İçin Rusya’da Kazıldığı Sanılan Mezarlar

Ukrayna’da Ölen Rus Askerler İçin Rusya’da Kazıldığı Sanılan Mezarlar

malumatfurusorg
kazilmis mezarlar

Videonun Ukrayna’da Savaşta Ölen Rus Askerleri İçin Rusya’nın Surgut Şehrinde Kazılan Mezarları Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekâtında yaşamını yitiren askerlerini defnetmek için kazılan yüzlerce mezarın görüntülendiği iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan videoya değineceğiz…

 

 

Söz konusu video sosyal medyada Rusya-Ukrayna savaşı ile ilişkilendirilerek kullanılmıştı.

 

“Burası Rusya’nın Surgut şehri. Ukrayna’da savaş da ölen Rus askerleri için Surgut şehrinde yüzlerce, binlerce mezar kazıldı. Paylaşın, paylaşın ki Rus anneleri gerçekleri görsün!”

 

rusya surgut mezar

 

Paylaşılan video Rusya’nın Sibirya bölgesinin batısında yer alan Surgut kentinden. Ancak, güncel değil. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekâtının başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden aylar önce kaydedilmiş.

 

Söz konusu video geçmişte aşı karşıtlarınca da kullanılmıştı.

 

Cemil Can:

“Surgut şehri Rusya. “Aşılanmışlar için…” ‼️😱😱‼️”

 

surgut mezar

 

Bu aktarımın da aksine mezarlar koronavirüs aşısı olanlar için kazılmış değil.

Mezarlar 2021 yılında Surgut kentinde kışın gözlemlenen soğuk havalara hazırlık olarak kazılmış.

Yerel yetkililer, kış soğuğuyla birlikte toprakların iki metre ya da daha fazla derinlikte donmasıyla birlikte mezar kazmanın son derece zorlaşması nedeniyle Surgut şehrinde her yıl sonbahar aylarında 600 mezarın kazılarak hazırlandığını, 2021 yılında açılan mezar sayısının da diğer yıllara göre anormal olmadığını aktarmıştı.

 

 

Söz konusu videonun açıklama bölümünde, Rusya’nın kuzey şehirlerinde mezar kazımlarının çetin kış şartları nedeniyle yaz aylarında bu şekilde yapıldığı şöyle belirtilmişti:

“Yazar, COVID 19’un yayılmasıyla ilgili varsayımını ifade ederek, buna mantıksız bir şekilde “4. dalga” adını verdi. Aslında bu, kuzey şehirlerinin ilgili belediye hizmetleri için yaygın bir uygulamadır. Çalışmalar yazın yapılır, çünkü kışın zemin 2 metreye kadar donar.”

 

hazir mezarlar

 

Surgut Belediye Başkanı Andrey Filatov, videoda görülen mezarların Ukrayna’da ölen Rus askerleri için hazırlandığı iddiasının doğru olmadığını sosyal medya hesaplarında şu ifadelerle aktarmıştı:

 

“Dezenformasyon saldırıları Surgut’a da ulaştı.

Birkaç gündür internette Surgut mezarlığının özel operasyon sırasında ölen askerleri almaya hazırlandığına dair sahte bir video dolaşıyor.

Bu bilgilerin sahte olduğunu kesin olarak beyan ederim. Video gerçekten bizim mezarlığımız, sadece görüntüler geçen seneden. Onlar hakkında zaten Eylül 2021’de yorum yapmıştık. O sıralarda mezarlar kışa hazırlanıyordu. Bu, kuzey şehirlerindeki toprak işleri için standart bir prosedürdür. Kışın oldukça düşük sıcaklıklara sahip olmamız nedeniyle, bu özel nitelikteki tüm çalışmalar önceden gerçekleştirilir. Bu en az 15 yıldır uygulanmaktadır. Kanal Bir’in bu yayınını Antifake programında anlattı.

#antifake #Surgut2022”

 

surgut mezar aciklama

Görsel: newsmobile.in

 

Videonun Surgut’taki Chernorechenskoye Kladbishche Mezarlığı‘nda çekildiğini doğrulayan Reuters, mezarların Ukrayna’nın işgalinde rol alan Rus askerlerle bir ilgisinin bulunmadığını aktarmıştı.

 

Bu yazılara da göz atabilirsiniz

Yorum bırak