Videonun Rus Askerlerin İşkence Ettiği Çeçen Aileyi Öldürdüğü Ana Ait Olduğu İddiası Doğru Değil 

Video, 1999 yılında başlayan 2. Çeçen-Rus Savaşı’nı konu edinen 2014 yapımı dram filmi “Arayış” (“The Search”) adlı filmden bir sahne.

Yanlış İddia

 

Rus askerlerin Çeçenistan’da 1999 yılında sivil bir aileyi katlettiği ana ait olduğu sanılarak paylaşılan videoya değineceğiz…

 

Anılan videoya dair hatalı aktarım içeren paylaşım örneği şöyle sunulabilir:

 

“Doğu Perinçek;

Rusya’nın kullandığı silah barış ve huzur getiren silahtır! Çeçenistan savaşında Rus katilleri tarafından katledilen bir sivil Çeçen aile.

Kadirov kime hizmet ediyor görünüz.

Lütfen izleyin ve paylaşın.”

 

ruslarin katlettigi sivil cecen aile

 

Bahse konu video, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini haklı çıkarma motivasyonuyla Ukraynalı askerlerin Çeçenya’da acımasızca sivilleri öldürdüğü anı yansıttığı iddiasıyla da servis edilmişti. İlgili paylaşımlarda kullanılan ifadeler şu şekildeydi:

“Ukrayna ordusu Çeçenya’ya girip Fatiha Suresi okuyan yaşlı bir adamı idam ettiğinde böyle yaptı ve bugün suçlarının bedelini ödüyorlar. O zaman Rusya şimdi onlarla Çeçenistan’ın yanındaydı. Bir arkadaş gönderdi, eğer biri farklı bir sürüme sahipse lütfen paylaşın. ”

 

Halbuki, paylaşılan video Rus askerlerin 1999 yılında Çeçenistan’da bir sivil Çeçen ailenin öldürdüğü anın kaydı değil. Video, 1999’da Çeçenistan’da yaşananları konu edinen 2014 Fransız yapımı dram filmi “Arayış” (“The Search“) adlı filmden bir sahne.

 

İlgili sahne, aşağıdaki bağlantılar vasıtasıyla filmin Youtube’e yüklenen (Türkçe dublajlı ve orijinal dildeki) versiyonlarında 4. dakikadan itibaren izlenebilir:

 

 

Filmdeki ilgili sahnenin yer aldığı kayda aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla göz atılabilir:

 

 

Filmin fragmanının başlangıç bölümünde söz konusu sahnenin ev içinden görüntülendiği sekans görülebiliyor.

 

 

Rusya’nın 1999 yılındaki Çeçenistan işgalini konu edinen filmin konusu şu şekilde özetlenebilir:

“Filmin hikayesi ikinci Çeçen Savaşı sırasında, 1999 yılında geçiyor ve kaderin zalim bir oyunu sonucu yaşamları kesişen dört kişiyi izliyor. Köylerindeki herkesin öldürülmesine tanık olan bir oğlan çocuğu kaçarak mültecilere katılır. Çocuk, bölgede bulunan Avrupa Birliği delegasyonunun başı olan Carole ile tanıştıktan bir süre sonra, kadının yardımıyla ancak kendine gelmeye başlar. Bu sırada ablası da mülteciler arasında onu aramaktadır.”

 

Yönetmen Michel Hazanavicius’un, daha önce yönettiği 5 Oscar alan The Artist adlı filmin başrolünü üstlenen eşi Berenice Bejo’nun da rol aldığı Arayış’ın senaryosunu oluştururken, 2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa’da geçen 1948 tarihli aynı adlı ABD yapımı filmden ve senaryoyu yazarken İkinci Dünya Savaşı sürecinde mülteci olan anne ve babasının yaşadıklarından esinlendiği biliniyor.

 

Bahse konu sahnede Çeçen aile fertlerini tüfeğiyle katleden Maksim Zapisochnyy adlı aktörün yönetmen Michel Hazanavicius ile birlikte görüntülendiği fotoğraf da paylaşılan videonun bir filmden alıntı olduğuna dair önemli bir işaret.

 

Michel Hazanavicius Maksim Zapisochnyy
Michel Hazanavicius ve Maksim Zapisochnyy

 

Çeçenistan, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması sonucu bağımsızlığını ilân etmişti. Rusya Federasyonu’nun 1994 yılı Aralık ayında Çeçenistan topraklarına girmesiyle birlikte başlayan I. Çeçen-Rus Savaşı, 30 Ağustos 1996 tarihinde sona ermiş ve barış antlaşması 12 Mayıs 1997 tarihinde imzalanmıştı. Rusya Federasyonu ordusunun 29 Eylül 1999 tarihinde yeniden Çeçenistan’a girmesi ve Grozni’yi kuşatmasıyla başlayan II. Çeçen-Rus Savaşı, fiilî olarak 2009 yılı Nisan ayında bitmişti. Savaş sırasında Rusya’nın binlerce Çeçen sivilin öldürdüğü ve insan hakları ihlâllerinde bulunduğu birçok insan hakları örgütünce tespit edilmişti.

 

Doğruluğu Ne?, Teyit.org, Doğruluk Payı, Reuters ve Snopes de daha önce videonun bir filmden alıntı olduğunu aktarmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...