1992 Yılında Şuşa’da Ermeni Askerlerin Tecavüz ve İşkence Ettiği Türk Kadınına Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Görsel, Ressam Vaqif Ucatay’ın 1992 “Hocalı Katliamı”nı Anlattığı Çizimi

 

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Karabağ Savaşı sırasında Ermeni kuvvetler 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasına girerek girerek sivilleri insanlık dışı muameleye maruz bırakıp, işkence ve tecavüz edip öldürmüştü. “Hocalı Katliamı” olarak adlandırılan Ermeni güçlerin mezaliminde, resmi verilere ve ve uluslararası insan hakları örgütlerinin raporlarına göre 83’ü çocuk, 106’sı kadın olmak üzere 613 kişinin yaşamını yitirmiş, 500’e yakın sivil ağır yaralanmıştı. Ermeni kuvvetlerin esir aldığı 1250’den fazla kişi arasında 68 kadın ve 28 çocuğun da bulunduğu 150 Azeri Türkünden bir daha hiç haber alınamadı.

Hocalı’da esir alındıktan sonra Ermeniler tarafından tecavüz edilen ve her tecavüzcünün isimleri ya da notunun bedenine yazılmış bir Türk kadınına ait olduğu iddiasıyla aşağıdaki görselin sosyal medyada paylaşıldığı görülüyor.

 

vaqif-ucatay-hocali-faciasi

 

“Hocalı Katliamı”nı yansıtan bu tabloya dair bir paylaşım:

 

Fatih Eryılmaz (@erylmazfatih38): “1992’de Şuşa’da Ermeni askerlerin tecavüz ettiği, bedenine imza, not ve işkence izlerini bıraktıkları Türk kadını. Bunu kınamadığınız gibi sizi bu drama düşmekten koruyan Türk çocuklarına çemkirmeyin. Utanmanız yok…”

 

Görsel bir fotoğraf değil, resim.

Tablo, Vaqif Ucatay (1955 – 2020) adlı Azeri ressam tarafından çizilmiş.

Ucatay, “Hocalı Faciası” adlı eserinde, Şuşa köyünde Ermeni askerlerin bir Türk kadınına tecavüz ve işkence ettikten sonra isimlerini vücuduna yazmalarını, tanıkların beyanını dinledikten sonra resmetmiş.

Vaqif Ucatay, 1992 yılında Hocalı’da Ermeni kuvvetlerin esir aldığı sivil kadınlara yaptıkları türlü tecavüz ve işkenceyi yansıttığı tablosunu 2010 yılında hazırladığını belirtmiş.

Ucatay, katıldığı bir yayında Hocalı Katliamı’na değinirken bahsi geçen tablosuyla birlikte görüntülenmişti.

 

Vaqif-Ucatay-hocali

 

 

Ucatay’ın “Hocalı Katliamı” konulu farklı eserleri mevcut.

 

Vaqif-Ucatay-hocali-katliam

 

Vaqif-Ucatay-hocali-katliami

 

Yorumunuzu yazınız...