Videonun Sesten 10 Kat Daha Hızlı Olan, Saatte 12.000 KM Hıza Sahip Rus Kinzhal Füzesinin Yerin 136 Metre Altında Bir Ukrayna Silah Deposunu İmha Etmek İçin Kullanıldığı Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Rusya’nın Kinzhal adlı hipersonik füzesiyle Ukrayna’da bir silah deposunun patlatıldığı anın kaydı sanılarak paylaşılan video görsel efektle oluşturulmuş.

Video, Youtube kanalında ve TikTok profilinde benzer görsel efekt içeren videolar paylaşan InsanePatient2 mahlaslı dijital tasarımcı tarafından hazırlanmış.

 

 

Mahlası geçen tasarımcının aynı arka planı ve sesi farklı videolarda da kullandığı görülebiliyor.

 

 

 

Alanında uzman isimler, videoda görülen ve Kinzhal füzesi sanılan cismin bir hipersonik füzeye göre oldukça yavaş hareket ettiğini ve gerçek bir hipersonik füzenin video ile benzer şekilde görüntülenmesinin güç olduğunu belirterek videonun gerçek bir hipersonik füze kullanımına ait olamayacağı görüşünü aktarmış.

Video hakkında hatalı aktarım içeren paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Ertan Özyiğit:

 

“Sesten 10 kat daha hızlı olan, saatte 12.000 km hıza sahip Rus Kinzhal füzesi, yerin 136 metre altında bir Ukrayna silah deposunu imha etmek için kullanıldı. Amerikalı gazetecinin şaşkınlığı.. @NedretErsanel”

 

rus kinzhal fuzesi video

 

İ. Melih Gökçek:

 

“Sesten 10 kat daha hızlı olduğu bildirilen (saatte 12.000 km hıza sahip) Rus Kinzhal füzesi, yerin 136 metre altında bir Ukrayna silah deposunu imha etmek için kullanıldı. (Amerikalı muhabirin füzeyi aniden görünce şaşkınlığını )”

 

rus kinzhal fuzesi videosu

 

Videonun arka planına AP ve Teyit.org da değinmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...