Videonun Rusya’nın Ukrayna’da Vakum Bombası Kullandığı Ana Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Yüksek basınçlı patlayıcı içeren, çevresindeki oksijeni emerek güçlü bir patlama ve şok dalgası yaratan, patladığı alandaki oksijeni tükettiği için parça tesirli bombadan daha fazla kayba yol açan vakum bombası olarak bilinen termobarik silahlar, Cenevre Sözleşmesi uyarınca kullanımı yasaklanmış durumda.

Rusya’nın Ukrayna’da gerçekleştirdiği saldırılarda vakum ve misket bombası kullandığı iddia edilerek birtakım görüntüler paylaşılmıştı. Bunlardan birinin Ukrayna ile bir ilgisinin bulunmadığı tespit edildi.

 

 

CNN, bir muhabirinin Rusya’nın Belgorod kenti yakınlarında Ukrayna sınırına doğru hareket eden termobarik roket fırlatmak için kullanılan TOS-1 ağır alev makinesi sistemini görüntülediğini duyurmuştu.

Ukrayna’nın Vaşington Büyükelçisi Oksana Markarova 28 Şubat 2022 günü basın mensuplarına verdiği demeçte, Rusya’nın Ukrayna’da vakum bombası kullandığını ileri sürmüştü.

 

 

Rusya’nın Ukrayna’da vakum bombası kullandığı iddiası -işbu yazı tarihi itibarıyla- henüz teyit edil(ebil)miş değil.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jennifer Rene “Jen” Psaki ise Rusya’nın Ukrayna’da vakum bombası kullandığına dair iddiayı içeren haberleri gördüklerini; ancak, henüz teyit edemediklerini söylemiş ve bu iddianın doğru çıkmasının savaş suçu anlamına geldiğini belirtmişti.

Bu süreçte, Rusya’nın vakum bombası kullandığı anı yansıttığı iddiasıyla 2019 yılında Suriye’de kaydedilen görüntü sosyal medyada paylaşılmıştı.

Söz konusu video şu şekilde:

 

 

Rusya’nın Ukrayna’nın kuzeyindeki Okhtyrka kenti yakınlarındaki bir askeri üs’e vakum bombası ile yaptığı saldırıda 70 Ukrayna askeri öldü.” notuyla bahsi geçen görüntüyü aktaran örnek paylaşım şöyle sunulabilir:

 

rusya ukrayna vakum bombasi iddiasi

 

Ukrayna ile hatalı biçimde ilişkilendirilerek paylaşılan video, 2019 yılında Suriye’de kaydedilmiş. Videonun izi arama motorlarında tarandığında Youtube’e 2019 yılında yüklendiği kayıtlara rastlamak mümkün.

 

vakum bombasi suriye

 

 

 

Suriye’deki iç savaş sürecinde ODAB-500 termobarik bombanın payladığı anın kaydı olduğu belirtilerek paylaşılan video hakkında Sputnik’te yayımlanan haberde, bazı uzmanların görüntüdekinin sıradan bir patlama olduğu, görülenin su buharının yoğunlaşması nedeniyle oluşan şok dalgasından başka bir şey olmadığı belirttiği aktarılmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...