“Ukrayna’da Sıradan Bir Gün” Notuyla Paylaşılan Otobüste Elinde AK-47 Kaleşnikof Tutan Kadının Görüldüğü Fotoğraf Rusya’nın Sibirya Federal Bölgesi’nde Kaydedilmiş

 

Otobüs içerisinde koltukta otururken sol elinde AK-47 Kaleşnikof tüfek tutan kadının görüntülendiği fotoğraf sosyal medyada “Ukrayna’da günlük yaşam” ya da “Ukrayna’da sıradan bir gün” notuyla paylaşılmıştı.

 

rusya otobuste kalesnikof

 

Hatalı aktarım içeren örnek paylaşımlar:

 

ukraynada gunluk yasam

 

ukraynada siradan bir gun

 

Sanılanın aksine fotoğraf Ukrayna’da değil 27 Mart 2020 tarihinde Sibirya’da kaydedilmiş.

Fotoğrafta AK-47 Kaleşnikof modeli tutan kişi, Rusya’nın Sibirya Federal Bölgesi’nin başkenti Novosibirsk’te yaşayan Ekaterina Gladkikh adlı kadın.

Ekaterina Gladkikh, Associated Press‘e verdiği demeçte elindeki tüfeğin gerçek olmadığını, fotoğrafın bir çekiminden dönerken kaydedildiğini belirtmiş ve “Bu sahte silahla bir kafede oturmayı ve gördüğünüz gibi ulaşım aracına binmeyi başardım. Ne yoldan geçenler ne de gardiyanlar bana soru sormadı” demiş.

Ekaterina Gladkikh’in, Instagram hesabında 2020 yılı Mart ayında paylaştığı bir fotoğrafta, bahsi geçen görseldeki bej başlığı giydiği görülebiliyor.

 

Ekaterina Gladkikh

 

Rusya’nın 2022 yılı Şubat ayında giriştiği işgâl sürecinden bir görüntü olduğu algısıyla paylaşılan görselin koronavirüs salgınının ilk dönemlerinde 2020 yılı Mart ve Nisan aylarında “Belaruslu kadın otobüsde AK-47 ile” ya da “Slav kadın otobüste sosyal mesafe ihtiyacında” gibi notlarla aktarıldığı görülmüştü.

 

ukraynada siradan bir gun kalesnikof

 

Yorumunuzu yazınız...