Fotoğraftın Dinamo Kiev’in Ukraynalı Oyuncularının Silahlanarak Rusya’ya Karşı Direnişe Katıldığını Duyurduğunu Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Dinamo Kiev’in Ukraynalı oyuncuları, silahlanarak Rusya’ya karşı direnişe katıldığını duyurdu” notuyla sunulan fotoğraf, Dinamo Kiev futbol kulübünün oyuncularına ait değil.

Bu hatalı aktarım, Yeniçağ‘ın yayımladığı haberle şöyle örneklenebilir:

Dinamo Kiev’in Ukraynalı futbolcuları silahlanarak direnişe katıldı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminin üçüncü gününde bölgeden sıcak bilgiler gelmeye devam ediyor. Ukrayna Ligi’nin son şampiyonu Dinamo Kiev’in Ukraynalı bütün futbolcuları silahlanarak direnişe katıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla Ukrayna’ya yönelik başlatılan işgal girişimi 3. günde de devam ediyor. Ukrayna’da yaşanan hareketlilik her dakika başka bir boyuta taşınıyor.

Son gelen bilgilere göre Ukrayna Ligi’nin en büyük takımlarından biri olan ve son şampiyonu Dinamo Kiev’in tüm Ukraynalı futbolcuları silahlandı.

Mirca Lucescu’nun öğrencileri Rusya’ya karşı direnişe katıldığını duyurdu.

 

dinamo kiev futbolculari silahlandi

 

Fotoğraf, Dinamo Kievli futbolcuların silahlandığını yansıtmıyor.

FK Dinamo Kyiv (ФК Динамо Київ) kulübünde forma giyen futbolcularla fotoğraftakiler eşleşmiyor.

 

dinamo kyiv 2021 2022

 

Dinamo Kiev’in Ukraynalı futbolcuların Rus işgaline direnmek üzere silahlandıklarına yönelik bir açıklamalarına da rastlanamıyor.

Ukraynalı aktivist Serhii Sternenko, söz konusu fotoğrafı “Hazır. Diğer siparişleri bekliyoruz. Bu gece Ukrayna için iyi ve Rus işgalciler için sonsuz olsun!” notuyla Twitter hesabında paylaşmıştı.

 

rus isgalciler icin silahlanan

 

Teyit.org, fotoğrafın kaynağının gonor.group uzantılı “Гонор Київ” adlı Instagram profiline dayandığını tespit etmişti.
gonor group

 

Fotoğraf, Dinamo Kievli taraftarlara  ait olduğu belirtilerek de paylaşılmıştı.

Yorumunuzu yazınız...