Fotoğrafın Kiev’e yönelik 17 Ekim 2022 günü düzenlenen drone saldırılarında kamikaze İHA’yı düşürmek amacıyla penceresinden keskin nişancı tüfeğiyle nişan alan bir Ukraynalıya ait olduğu iddiası doğru değil

Yanlış İddia

 

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e 17 Ekim 2022 günü sabah saatlerinde Rusya tarafından kamikaze insansız hava aracıyla saldırıda bulunuldu.

Sivillerin yaşadığı bazı binaların hasar aldığını raporlanan kamikaze drone saldırılarına karşı Ukraynalı bir şahsın evinin penceresinden keskin nişancı tüfeği ile ateş açtığı anı yansıttığı sanılarak aşağıdaki görsel paylaşılmaya başlanmış.

 

ukrayna-keskin-nisanci-iha

 

Görsel hakkında hatalı aktarımda bulunan paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

“Bu sabah Rusya, Kiev’in merkezine kamikaze drone saldırıları gerçekleştirdi. Drone’lardan birini vurmaya çalışan bir apartman sakini:”

“Başkent Kiev’e yönelik saldırıda İran yapımı Şahit-136 kamikaze İHA’yı düşürmek üzere penceresinden keskin nişancı tüfeğiyle nişan alan bir Ukraynalı.”

 

drone-keskin-nisanci

 

Bir apartmanın penceresinden tüfeğiyle nişan alan kişinin görüntüsünün 17 Ekim 2022 tarihinde meydana gelen hava saldırıları ile bir ilgisi bulunmuyor.

Görselde pencerede görülen kişi keskin nişancı tüfeğiyle kamikaze İHA’ları hedef almıyor.

Kiev’de yaşayan bir kişinin Ukrayna başkenti üzerinde insansız hava araçları düşürdüğü anda kaydedildiği sanılan görüntü 2021 yılı Haziran ayından.

Kiev’deki Akademik Yefremov Caddesi’ndeki evinin penceresinde tüfeğiyle havaya doğru hedef alırken 25 Haziran 2021 tarihinde görüntülenen 51 yaşındaki kişi, komşuların evden gelen çığlık ve silah sesleriyle ilgili şikayetlerinin ardından güvenlik güçlerince gözaltına alınmış.

 

ukrayna-pencereden-keskin-nisanci

 

Kiev Devriye Polisi (Патрульна поліція Києва) Facebook hesabında 25 Haziran 2021 tarihinde videoyu şu notla paylaşmış:

“Devriye ekipleri, muhtemelen dairenin penceresinden ateş eden bir adamı gözaltına aldı
Bugün Akademik Yefremov Caddesi’ne devriye görevlileri çağrıldı. Apartmanın sakinleri, dördüncü kattan silah sesleri ve çığlıklar duyduklarından şikayet etti.
Olay yerine gelen devriye görevlileri, elinde tüfeğe benzeyen bir nesne tutan bir adamın pencereden dışarı baktığını gördü.
Devriye memurları adamla konuştu – onlar için kapıyı açtı ve müfettişlerin silah ve uyuşturucu gibi görünen eşyaları gördüğü daireye girmelerine izin verdi.
Müfettişler 51 yaşındaki apartman sakinini gözaltına aldı. Madde ve nesneleri kaldırmak ve eylemlerine yasal nitelikler sağlamak için Sviatoshyn polis departmanının soruşturma ve operasyon ekibi olay yerine çağrıldı.”

 

Görüntüyle ilgili hakikati Reuters da aktarmıştı.

Yorumunuzu yazınız...