Rusya’ya Karşı Savunma İçin Maddî Destek Toplamak Üzere Açılan Patreon Profili Ukrayna Devleti’ne Ait Değil

 

Rusya Federasyonu’nun işgâl harekâtına karşı savunmasını desteklemek üzere yardım talebi içeren kitle fonlama platformu Patreon’da açılan profil Ukrayna Devleti’ne ait olduğu iddiasıyla şöyle paylaşılmıştı:

 

“Ukrayna devleti patreon üzerinden destek topluyor şu şekilde. Dünya gittikçe acayip bir yer olmaya başlıyor.”

 

ukrayna patreon uzerinden destek topluyor

 

“Ukrayna Devleti’nin Patreon’dan destek topladığı” iddiasıyla paylaşılan Patreon hesabı The Return Alive Foundation  (Повернись живим – (Come Back Alive olarak da çevrilmekte)) adlı sivil toplum kuruluşuna (STK) ait, Ukrayna Devleti’ne değil.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü http://ukraine.ua adresli internet sitesinde Ukrayna savunmasına yardım etmek isteyenlere “Ukrayna’nın ana yardım fonu” olarak niteledikleri, anılan STK’ya bağış çağrısında bulunulmuştu.

 

ukrayna yardim

 

Ukraynalı gazilerin rehabilitasyonuna yönelik çalışmalar yürüten Kiev merkezli söz konusu STK’nın (patreon.com/savelife_in_ua uzantısındaki) “Come Back Alive” başlıklı profili, Patreon tarafından kapatılmıştı.

Patreon, nedeni ne olursa olsun, şiddet içeren ya da askerî harekâtta kullanılabilecek silah ya da teçhizat alımı için kaynak aradığını belirten profillerin platformlarını kullanmasına izin vermedikleri gerekçesini sunmuştu.

Adı geçen STK bu duruma sosyal medya hesapları üzerinden tepki göstermişti:

 

 

26 Ocak 2022 tarihi itibariyle ayda 936 kişiden yaklaşık 19.000 dolar bağış toplayan profile sunulan katkı Rusya’nın Ukrayna’yı işgâl etmesiyle birlikte (14.000’den fazla kişiden alınan) 436.966 dolara ulaşmıştı.

Anılan STK, https://savelife.in.ua adresindeki internet sitesinde yardımların sağlanabileceği alternatifleri paylaşmayı sürdürüyor.

İddiayı sosyal medyanın gündemine taşıyan yukarıda alıntılanan kullanıcı, söz konusu STK’nın yardım toplamasının dolaylı yoldan Ukrayna Devleti’nin yardım toplaması anlamına geldiğini şöyle ileri sürmüştü:

“Bunun gibi düşük türkçe bilgisi ve düşük zekaya sahip insanlara pek yanıt vermek huyum değildir ama benzer durumda başka insanlar da gördüm. Ortalama bir türkçe bilgisine sahip olanlar ilk tivitimi tekrar okuyarak anlatılanı anlayabilirler.

 

Buna sahip olmayan düşük zekalılar için tekrar tiviti yazıyorum “Ukrayna devleti patreon üzerinden destek topluyor”. Şimdi ben burada ne Ukrayna devletinin bu hesabı bugün açtığını söylüyorum, ne savaş için açtığını söylüyorum, ne de hesap ukrayna devletinin diyorum.

 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü http://ukraine.ua internet sitesinde Ukrayna savunmasına yardım etmek isteyenlere “Ukrayna’nın ana yardım fonu” olarak niteledikleri, anılan STK’ya bağış çağrısında bulunulmuştu.

 

Dolayısıyla, Ukrayna devleti patreon üzerinden yardım topluyor. Bu basit cümleyi anlamayan geri zekalılar bana menşın atmasın lütfen. Beni karıştırmadan kendi hesabınızda paylaşın fikrinizi.”

 

İLAVE:

Ukrayna’ya Bitcoin, Ether ve Tether cinsi kripto paralar üzerinden destek verilebilecek hesap adresleri Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) ve Ukrayna’nın resmî Twitter hesabı (@ukraine) üzerinden paylaşıldı.

 

Yorumunuzu yazınız...