Paylaşılan Video, Ay’a Bir UFO’nun İniş Anına Ait Değil, Aleksey Adlı Dijital İçerik Üreticisi Tarafından Hazırlanan Bir Görüntü

Yanlış İddia

 

Son günlerde basına ve sosyal medyaya yansıyan tanımlanamayan uçan cisim (unidentified flying object – UFO) videolarıyla birlikte, bilgisayar ortamında hazırlanan eski bir görüntü tekrar dolaşıma sokulmuş.

 

 

Bir UFO’nun Ay’a iniş ya da çarpış anını yansıttığı iddiasıyla paylaşılan video şöyle:

 

 

Uzayı Keşfet” adlı Twitter profili bahse konu videoyu “Bir astronomi meraklısı ayı gözlemlerken, ayın karşı tarafına inen dev bir UFO’yu böyle görüntüledi.” ifadeleriyle şu şekilde aktarmış:

 

aya-inen-ufo-iddiasi

 

İsmiyle müsemma bu profil, “The Science World” adlı hesabın “Bir astronomi meraklısı Ay’ı gözlemlerken, Ay’ın karşı tarafına inen dev bir UFO’yu fotoğrafladı.” (“When an astronomy enthusiast was observing the moon, he happened to photograph a giant UFO landing on the opposite side of the moon.”) ifadeleriyle paylaştığı videoyu aynen paylaşmış.

 

 

Anılan videoyu geçmişte Rusya devlet destekli televizyon ağı RT “tamam, onlar ne?!” (“OK, what are those?!”) notuyla paylaşmıştı.

 

 

Videonun bir astronomi meraklısının Ay’ı gözlemlerken Ay’ın karşı tarafına inen dev bir UFO’yu görüntülediği anı yansıttığı iddiası doğru değil.

Sanılanın aksine paylaşılan video gerçek hayattan değil, (CGI / VFX içerikli paylaşımlarda bulunan ve kendisini CGI sanatçısı olarak tanımlayan) Aleksey__nz uzantılı sosyal medya profilinin dijital ürünü.

 

aleksey cgi artist

 

Aleksey mahlaslı tasarımcının sosyal medya profillerinin arşiv görüntülerinde Ay’a tanımlanamayan yabancı uçan cismin iniş yaptığını gösteren CGI/VFX girişimi görülebiliyor.

 

aleksey-cgi

 

Her ne kadar TikTok, Instagram ve Twitter’dan bahsi geçen videoyu içeren paylaşımını kaldırsa da, “Ay’ın yanındaki bu cisim nedir? “What is this object near the moon?” başlığıyla Youtube’e yüklü 18 Mayıs 2021 tarihli versiyonuna hâlâ erişebiliyoruz.

 

 

aya-ufo-cgi

 

Benzer içerikler üreten Aleksey’i Rusya ve Kanada arasında Sibirya çevresinde Kutup bölgesinde Ay’ın hareketlerini yansıttığı sanılarak yaygın şekilde paylaşılan videodan hatırlıyoruz.

 

 

Ufoofinterest.org, hazırladığı içerikler sosyal medya kullanıcıları tarafından sıklıkla gerçek sanılan Aleksey’in paylaşımlarını incelediği bir silsile paylaşmıştı.

 

Hülasa, bir dijital içerik üreticisi tarafından bilgisayar ortamında hazırlanan video, Ay’a bir UFO’nun iniş anına ait olduğu iddiasıyla paylaşılmış.

 

Yorumunuzu yazınız...