Son dönemde yaşanan depremlerle birlikte vatandaşların binaların dayanımı konusundaki farkındalığı arttı. Bu süreçte sosyal medyada ve haber sitelerinde Türkiye’den ve farklı ülkelerden, depreme karşı pek de dayanıklı görünmeyen ilginç bina görselleri paylaşıldı. Bunlardan hangileri gerçekten Türkiye’dendi, konumlarıyla birlikte ortaya koyalım istedik…

 

İstanbul’un Sultangazi İlçesinde Bulunduğu İddiasıyla Paylaşılan Tek Duvar Üzerine İnşa Edilmiş Görünen Bina Türkiye’den Değil Mısır’dan

Türkiye’den olduğu iddiasıyla paylaşılan duvar üzerine inşa edilmiş görüntüsüne sahip ev, Mısır’ın eş-Şarkiye ilinin idari merkezi Zagazig kentinden.

 

tek-duvar-uzerine-ev

 

tek-duvar-uzerine-ev

 

Binanın planı:

ucgen-ev-plan

 

Mısır’da bulunan bina, İstanbul Sultangazi’de olduğu iddiasıyla şu metinle paylaşılmış:

 

“BURASI TÜRKİYE OLMAZ DEMEYİN, BU BİNA İMAR AFFINDAN GEÇTİ. İki sokak arasında 40 cm bir duvar öreceksin ve o duvarın üzerine iki kat çift daire ev yapılacak deselerdi. Buna kimse inanmazdı. Ama burası Türkiye ve Şeytan bu ülkede tatilde 🐧 Bu bina İstanbul Sultangazide”

 

istanbul-sultangazide-sanilan-bina

 

Türkiye’den İlginç Binalar

 

Sosyal medyada fotoğrafları paylaşılan, 2 metre genişliğindeki 8 katlı tuhaf bina, İzmit’te İnönü ve Akçacami Caddelerinin arasında bulunuyor (41 yıllık olduğu belirtilen binanın konumu).

 

2-metre-genisliginde-8-katli-bina

 

ince-uzun-bina

 

ince-yuksek-bina-konum

 

Altından sokak geçen bina, Bursa’nın Osmangazi ilçesi İntizam Mahallesi (Çarşamba olarak bilinen semtteki) Dikleme Sokak’ta (Konumu).

 

altindan-sokak-gecen-bina

 

altindan-sokak-gecen-bina

 

altindan-sokak-gecen-bina

 

Fotoğrafı haber sitelerinde “Bağcılar’da göreni şaşkına çeviren bina” başlığıyla sunulan, üst üste 2 farklı binayı andıran 9 katlı bina Bağcılar’da Birlik Caddesi’nde bulunuyor (Fotoğraftaki yanı Hükümet Konağı arkasına kalıyor) (Konumu) Sosyal medyada görüntüsüyle çok konuşulan Bağcılar’daki (İLAVE: 1999 Marmara depreminden sonra orta hasarlı olduğu tespit edilen 1995 yapımı) Uğurlu Apartmanı’nın yıkımına başlanmış).

 

ust-uste-2-farkli-bina

 

ust-uste-2-farkli-bina

 

Birbirine değen 2 bina İstanbul Şişli Gülbahar Mahallesi Çetin Sokak’ta (Konumları).

 

bitisik-binalar

 

birbirine-degen-binalar

 

Üçgen yapısıyla ince bir duvarın üstünde inşa edilmiş görüntüsü veren bina İstanbul Çekmeköy’de Nursel Sokak’ta. (Sosyal medyada görüntüsü paylaşılan Savaş Apartmanı’nın müteahhidi, binanın deprem yönetmeliğine uygun olduğunu söylemiş.) (Konumu).

 

ucgen-duvarli-bina

 

ucgen-bina

 

ucgen-yapili-bina

 

Tek kolon üzerine 3 katlı inşa edilen bina, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Yunus Emre Mahallesi Kardeşlik Caddesi üzerinde bulunuyor (Konumu).

 

tek-kolon-ustune-bina

 

tek-kolon-ustune-bina

 

58 metrekare arsaya yapılan 3 katlı ince bina, Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde Şirinkuyu Mahallesi’nde bulunuyor.

 

58-metrekareye-3-katli-bina

 

58-metrekareye-3-katli-bina

 

Duvarları dökülmüş, kolonları yamuk bina fotoğrafı, 6 Şubat 2023 günü meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Suriye’nin Halep kentinde kaydedilmiş.

 

kolonlari yamuk bina

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar’ın “sismik izolatör” notuyla paylaştığı lastik destekli ev görseli Türkiye’den değil, konumu netleştirilemese de Kolombiya’dan olduğu notuyla dolaşıma girdiği anlaşılıyor.

 

sismik-izolator

 

lastik-destekli-ev

 

lastik-sismik-izolator

 

“Katı çalmışlar” notuyla paylaşılan bina, İstanbul Kartal Soğanlık’tan.

 

kati-calmislar

 

kati-calmislar

 

Son olarak, Hatay’da inşa hâlindeyken “depreme dayanıklı” vurgusuyla satışa sunulan Altınpark 2 Sitesi’nin 6 Şubat 2023 günü meydana gelen depremlerin ardından yıkıldığını hatırlatmış olalım…

 

depreme dayanikli yikilan

 

Yorumunuzu yazınız...